Autom na výlet? Poradíme vám, ako sa zbaliť, dokedy dieťa potrebuje autosedačku aj čo robiť so zvieratami v aute

Cestovanie autom

Prečítajte si užitočné tipy, ako sa čo najlepšie zbaliť na výlet autom (Zdroj: GettyImages)

Cestujete s rodinou na výleť? Nezáleží na tom, či ste sa rozhodli spolu vybrať za hranice alebo len za zážitkami po Slovensku, pravdepodobne vyberiete z garáže auto, naložíte ho batožinou a dobrodružstvo sa môže začať. Ale nie tak rýchlo. Viete, ako správne naložiť auto batožinou?

Poradíme, ktoré veci patria do vybraných častí batožinových priestorov, ako ukladať na seba kufre, čo robiť s bicyklami pred tým, ako ich upevníte na streche a do kedy je povinná autosedačka pre dieťa. Na záver sa pozrieme, čo s domácimi zvieratami v aute, ak ich na dovolenku beriete so sebou.

 

Základné informácie  /  Ukladanie do kufra  /  Bicykle na streche  /  Autosedačka  /  Domáce zvieratá

 

Čo kam patrí a nepatrí?

Batožinový priestor v aute nájdete v jeho zadnej, bočnej aj hornej strane. V prípade elektromobilov dokonca aj vpredu, kde sa štandardne nachádza motor. Ktoré veci by mali ísť do kufra, ktoré zasa na strechu a čo by ste mali mať vždy poruke?

Batožinový priestor

Batožinový priestor nájdete v kufri a zväčšiť ho viete zväčšiť sklopením zadných sedadiel. Patria sem napríklad cestovné kufre, väčšie tašky a podobne. Základom je, aby ste najväčšie a najťažšie z nich uložili ako prvé, teda naspodok a čo najbližšie k sedadlám. Budú tvoriť ťažisko pre ostatné, ľahšie tašky, ktoré uložíte na ne.

Zadné plato

Zadné plato je nosník nad batožinovým priestorom. Zvyčajne je k nemu prístup aj zo zadných sedadiel. Nemali by sa tu nachádzať ťažké veci a ostré predmety. Počas prudšieho zabrzdenia totiž preletia smerom k vám, teda dopredu. Neodporúčame sem pokladať napríklad ani menšiu techniku (fotoaparát, ďalekohľad), plnú fľašu minerálky či dáždnik.

Strešný nosič

Na strešný nosič patria športové pomôcky. Viete sem umiestniť bicykle, lyže, plte a podobne. Na to, aby ste tu ale niečo pevne pripevnili, potrebujete buď vopred nasadené držiaky alebo si och musíte dodatočne kúpiť. Niektorí pootvoria okná a lanom upevnia predmety cez ne, no to vám zaručí jedine pokutu od policajtov. Navyše, ťažké nezaistené predmety odďaľujú ťažisko auto smerom nahor. Autom budete zložitejšie manévrovať a v prudkej zákrute sa môže stať neovládateľným.

Kabína

V kabíne, najlepšie v priestore dverí by sa mali nachádzať základné potreby – reflexná vesta, lekárnička a zložený výstražný trojuholník. Ak nemáte vo dverách dostatok miesta, uschovajte tam aspoň reflexnú vestu, pretože napríklad na diaľnici by ste bez nej v prípade nehody nemali opustiť auto.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vyšší podiel bielkovín v strave prospeje vášmu zdraviu: Ktoré potraviny sú najlepším zdrojom proteínov?

Ako uložiť veci do kufra?

Čím je auto viac naložené, tým horšie sa bude ovládať. Stačí ho zaťažiť 150 kilogramami a už sa na cestách (aj suchých) správa inak. Túto hmotnosť môže mať pokojne aj plť v kryte či tri-štyri väčšie bicykle. Plne naložený kufor váži 20 – 30 kilogramov, takže o túto hmotnosť sa vaše auto pravdepodobne aj zaťaží.

Pamätajte, že plne naložené auto nesmie presiahnuť veľkosť aj s nákladom na šírku 2,55 metra a na výšku 4 metre. V opačnom prípade odporúčame požičať si iný typ auta, prípadne ak len niečo prevážate, tak prívesný vozík. Tieto rozmery sú definované z dôvodov minimálnej šírky jazdného pruhu a výšky, pod ktorú sa nemôžu stavať mosty.

Nosný limit auta nájdete vo svojom technickom preukaze – všetko sa odvíja od jeho veľkosti a výkonu motora. Najlepšie si svoje auto pozná sám majiteľ, ak teda viete, že už nemá výkon ako pred rokmi, zbytočne ho nepreťažujte. Pred tým, ako budete nakladať batožinu do kufra, si cez upevňovacie sklá pretiahnite popruhy, ktorými bude náklad držať. Voľný náklad vie počas prudkých zákrut zmeniť jazdné vlastnosti vozidla.

Spomínali sme, že ťažké kufre idú dolu, ľahšie navrch. Dáždniky, slnečníky a iné ostré predmety umiestnite buď sem, alebo do kabíny (v zloženom stave, samozrejme). Snažte sa kufre rozmiestňovať tak, aby žiadny z nich nebol vyšší ako operadlá zadných sedadiel. Znefunkční vám to výhľad vzad. Majte to na pamäti aj v prípade, že máte parkovacieho asistenta so zadnou kamerou. Tá predsa nesníma všetko.

Medzery medzi kuframi sa snažte zaplátať menšími kabelami, pretože sa náklad môže počas jazdy nekontrolovateľne pohybovať. Napokon ho pre istotu upevnite spomínanými popruhmi.

Bicykle na streche nie sú hračka

Upevniť bicykle na strechu nemusí byť tak jednoduché, ako to vyzerá bežne v reklamách. Na stredu ich dostanete aj pomocou cestičiek, nemusíte ich sami vynášať. Samotnému uchyteniu venujte obzvlášť veľkú pozornosť. Na internete nájdete mnohé podporné držiaky. Pred dlhou cestou si dajte pre istotu obchádzku okolo mesta, aby ste zistili, ako sa auto s nákladom správa a akou rýchlosťou si môžete dovoliť ísť. Na rodinnej dovolenke môže byť už neskoro.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Prečo je logo Coca-Coly červené, Milka fialová a Slovnaft žltý? Pozrite si, čo znamenajú farby v populárnych logách!

Čo ale robiť so samotným bicyklom pred tým, ako ho vôbec na strechu auta dostanete? V prvom rade z neho musíte zložiť všetky komponenty, ktoré by mohli počas jazdy odletieť – napríklad fľašu, svetlá, tachometer či rôzne kapsy na suchý zips. Čo nie je pevne uchytené, musí dolu. Nejde len o to, aby ste o ne neprišli počas jazdy, ale tieto predmety môžu ohrozovať iných vodičov.

Ak si nie ste istí upevnením na strechu, zvoľte radšej možnosť zadného nosiča, prípadne sa uistite, či sa nedá váš bicykel zložiť – niektoré túto vlastnosť majú. Vtedy ich viete napratať aj do menšieho kufra. Pri prevážaním celých bicyklov v interiéri auta budete musieť sklopiť aj zadné sedadlá, čím však prídete o priestor pre batožiny. Pamätajte, že ak bude z kufra bicykel vytŕčať, musíte ho označiť, najlepšie výraznou červenou stuhou. Náklad však nesmie pretŕčať viac ako 1,5 metra.

Kedy je potrebná autosedačka?

Povinnosť mať dieťa v autosedačke vám ukladá Zákon č. 554 z roku 2006. Hovorí zároveň aj o tom, že nielen dieťa v autosedačke či v podsedáku, ale každý jeden pasažier auta musí byť pripútaný bezpečnostným pásom. Dokedy je teda povinná autosedačka a kedy už môžeš dieťa prejsť na podsedák?

Autosedačka

Povinnosť mať dieťa riadne pripútané v autosedačke sa ukladá rodičovi, ak dieťa nemá viac ako tri roky. Ak vás teda zastaví polícia a zistí, že dieťa ešte nemá tri roky a nie je v autosedačke alebo vo vajíčku, zavarili ste si na pokutu.

Neberte povinnosť uložiť dieťa do autosedačky ako robotu navyše. Aj keď idete len do obchodu do vedľajšej dediny, tých pár sekúnd navyšem počas ktorých ho dáte do sedačky, môže dieťaťu pri prípadnej havárii zachrániť život. Dieťa v autosedačke alebo vo vajíčku pripútaje, nestačí ho do nej len položiť.

Na trhu nájdete aj otočné sedačky, v ktorých dieťa môže cestovať proti smeru jazdy, čo sa považuje za najbezpečnejší spôsob. V prípade vajíčka pre najmenšie deti na prednom sedadle spolujazdca nezabudnite deaktivovať airbag. Pri klasickej sedačke pre väčšie deti ho nechajte zapnutý, ale posuňte sedadlo spolujazdca čo najviac dozadu. Pri príležitostnej preprave osôb v obci je možné dieťa staršie ako 3 roky pripútať na zadných sedadlách len bezpečnostným pásom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Čo sú lesné kúpele a prečo by ste ich mali skúsiť? Posilnia imunitu, znížia cukor v krvi a podporia zdravie srdca!

Podsedák

Ak chcete prejsť zo sedačky na podsedák, podľa Ministerstva dopravy SR vek dieťaťa nie je rozhodujúci pre použitie detského zadržiavacieho zariadenia. Na trhu nájdete podsedáky už od 15 kg, väčšinou však od 22 kg. Hraničnú hmotnosť však môže dosiahnuť aj mladšie dieťa, pre ktoré by bolo stále bezpečnejšie cestovať v autosedačke. Aj preto ich výrobcovia ponúkajú až do hmotnosti 36 kg. Ak vám záleží na bezpečnosti dieťaťa, voľte radšej tento variant.

Ak je dieťa vyššie ako 150 centimetrov a váži viac ako 36 kíl, v tom prípade už nemusí používať ani podsedák a stačí ho v aute pripútať na sedadle. Presne v tomto momente má tiež dovolené sedieť aj na mieste spolujazdca. Neberte tieto zákony na ľahkú váhu, sú stavané tak, aby ochránili vaše deti a vnúčatá.

Čo s domácimi zvieratami?

Aj na prepravu zvieraťa sa vzťahuje legislatíva, konkrétne zákon č. 8 z roku 2009. Píše sa v nej, že vodič je povinný zabezpečiť zvieratá tak, aby neohrozovali vás a teda aj cestnú premávku všeobecne. Za nedodržanie hrozí pokuta. Dbajte však aj na psychologickú stránku zvieraťa – ak nerado cestuje, prípadne je ťažko choré či staré a neveziete ho k veterinárovi, cestu s ním dvakrát zvážte.

Ak už ste sa rozhodli vziať psíka či mačku na dlhú cestu, zabezpečte im, podobne ako sebe, dostatok jedla a tekutín. Na ich prepravu používajte prepravný box alebo klietku. Pri mačkách hovoríme o povinnosti, nakoľko sú prchké. Aj tento box upevnite a to najlepšie na zadnom sedadle bezpečnostným pásom.

Väčšie zvieratá, najmä cvičené psy, však na sedadlách nemajú čo robiť. Kúpte im box, do ktorého sa zmestia a ten následne umiestnite do kufra. Platí, že podobne ako pripevňujete popruhmi väčšiu batožinu, by ste mali pripevniť aj ich boxy. Na záver – nenechávajte domáce zvieratá v aute ani v prípade, že na polhodinku zastavíte. Vezmite ich prejsť sa a vykonať potrebu, aby ste mali aj naďalej bezstarostnú jazdu.

Ako najradšej cestujete?

Zdroj: plnielanu.sk, 40plus.sk, skoda-storyboard.com, peniaze.sk
Odporúčame