ROZHOVOR Programko: Venovať sa IT sa oplatí v každom veku

dievčatko za počítačom

Programovanie už nemusí byť pre deti strašiakom - zapíšte ich na online kurzy s Programkom (Zdroj: Freepik/YuliiaKa)

Zatiaľ čo mnohí školáci sa informatike vyhýbajú, predovšetkým zo strachu z jej náročnosti, Ján Kožuško si ju na strednej škole obľúbil a svoje nadšenie pre ňu sa rozhodol posunúť ďalej. Tak vznikol projekt Programko, ktorého cieľom je priniesť kvalitné a cenovo dostupné online kurzy programovania, matematiky a úpravy videa pre žiakov základných škôl.

V tomto rozhovore sa dozviete, ako takýto kurz prebieha, čo je potrebné na to, aby ste naň mohli vaše ratolesti prihlásiť aj aké výhody a možnosti im môže Programko priniesť.

Kedy ste si uvedomili svoju vášeň pre informatiku a čo na tento záujem povedala vaša rodina a priatelia? Kto vás najviac podporoval? Našiel sa aj niekto z okolia, kto sa vás od informatiky snažil odhovoriť?

Informatiku som si obľúbil až niekedy ku koncu strednej školy, keď sa nám zmenil učiteľ informatiky. Vedel nás zdravo namotivovať, učivo prispôsoboval podľa toho, čo nás bavilo a nakoniec ma presvedčil ísť aj na vysokú školu. Ukázal nám, aká je informatika ako odbor široká a nie je len o programovaní a to, že niekomu nejaká oblasť nejde neznamená, že sa informatike má prestať venovať.

S tým, že je informatika nudná, som sa stretol hlavne počas strednej školy od kamarátov z iných škôl, v ktorých sa dôraz na informatiku dával veľmi málo alebo sa na ňu nekládol vôbec. Boli odradení tým, že to, čo sa učili na hodinách ich nebavilo, alebo im to nešlo. Ďalej to už neskúšali, aj keď na to mali hlavu. Teraz počúvam, ako to mnohí ľutujú a učia sa po vlastnej osi, pretože aj keď nepracujú ako IT špecialisti, tak sa im IT zručnosti hodia takmer všade.

Prečo ste sa rozhodli založiť projekt Programko a ako vyzerali jeho začiatky? Tušili ste, že budú mať kurzy taký veľký úspech alebo vás skôr prekvapilo, koľko ľudí má o nich záujem? Čím sa líšia terajšie kurzy od tých predošlých?

Vnímal som, že je dnes veľa detí, ktoré majú záujem o informatiku. Odrádza ich však zložitosť alebo jednoducho nemajú možnosť sa jej venovať. Počas mojej animátorskej praxe ma často deti oslovovali s prosbami o naučenie informatiky. Snažil som sa teda vymyslieť spôsob, ako deti programovanie naučiť pútavým spôsobom a ukázať im, že informatika nie je žiadnym strašiakom a môže ju robiť skoro každý.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Deti a správne stravovanie: Dôležitý je pravidelný príjem živín, najviac energetický by mal byť obed

Sám som mal z informatiky kedysi strach, hlavne kvôli tomu, že som mal problémy s programovaním. Na strednej škole som však mal dobrého profesora, ktorý ma motivoval a vďaka ktorému som s informatikou neprestal. Povedal som si, že toto je prístup, ktorý chcem ďalej v IT rozširovať. Väčšina informatických kurzov je ale drahá a nedostupná pre žiakov základných škôl. Rozhodol som sa teda založiť Programko ako finančne dostupnú a zároveň kvalitnú alternatívu.

S čím všetkým pracujete a ako taký kurz prebieha? Vedeli by ste bližšie opísať jeho atmosféru? Čo máte na vašich kurzoch najradšej?

Naše kurzy prebiehajú online a sú vedené lektorom. Žiaci teda nemusia nikam chodiť a riešiť dopravu, presun za krúžkami. Zároveň sú kurzy organizované v malých skupinkách (maximálne 5 žiakov). Lektor tak má počas 75 minút dostatok času venovať sa každému študentovi a uistiť sa, že deti lekciu nielen „absolvovali”, ale jej aj skutočne rozumejú a vedia ju aplikovať v reálnych situáciách.

Všetky lekcie navyše obsahujú aj dodatočné materiály vytvorené profesionálnymi programátormi, vďaka ktorým sa môžu deti neskôr k látke vrátiť. Úlohy sa snažíme vymýšľať tak, aby žiakov ich riešenie bavilo a zároveň mali možnosť byť kreatívni. Sám som lektorom niekoľkých kurzov a vždy ma poteší, keď vidím, akí sú žiaci so svojím výtvorom spokojní alebo keď mi napíšu aj po vyučovacích hodinách, že na niečom pracujú alebo niečo skúšajú. Vždy im radi takto kedykoľvek poradíme alebo ich usmerníme.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Programko (@programko.sk)

Ak sa chce niekto do kurzu prihlásiť, musí už niečo ovládať alebo počas hodín začínate od úplných základov? Čo všetko jednotlivec potrebuje, aby sa na kurz mohol prihlásiť?

Naše kurzy sú určené pre úplných začiatočníkov a neočakáva sa od detí žiadna predošlá skúsenosť s informatikou a programovaním. Jediné, čo účastníci našich kurzov potrebujú, je počítač s pripojením na internet. Ak na počítači funguje Zoom, Discord aleboTeams, tak máte všetko, čo potrebujete, zvyšok si spoločne pripravíme na prvej hodine. Samozrejme, záujemcom sú k dispozícii aj pokročilejšie kurzy. Napríklad, keď žiak ukončí kurz Programovanie v jazyku Python1, môže pokračovať kurzom Python2, Python3 atď.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Je rovnako dôležitá ako raňajky: Viete, ako by mala vyzerať ideálna desiata pre vaše deti či vnúčatá?

Ponúkate aj kurzy pre dospelých. Myslíte si, že existuje istý vek, kedy sa už človeku neoplatí začínať s programovaním? Všimli ste rozdiel medzi dospelými a deťmi, čo sa týka ich záujmu o informatiku a naopak, spozorovali ste niečo, v čom sú tieto odlišné generácie rovnaké?

Venovať sa IT oblasti sa oplatí v každom veku. Keď sa človek naučí pracovať so základnými programami, je vysoká pravdepodobnosť, že ich bude schopný využiť aj v praxi alebo v súkromnom živote. Rozdiel medzi dospelými a deťmi vidíme v tom, že pre deti je oveľa prirodzenejšie pracovať a vzdelávať sa v oblasti informačných technológií. Deti na základnej škole si už vytvárajú vlastné hry, projekty. V tomto je dnešná generácia na úplne inej úrovni, na akej sme boli  my, keď sme ešte chodili do školy. Je to, samozrejme, aj o možnostiach, ktoré v súčasnosti majú.

Aké možnosti a výhody môže priniesť Programko do života tým, ktorí sa rozhodnú kurz navštevovať? Ozval sa vám už niekto, aby vám povedal, že mu kurz pomohol napríklad získať lepšiu pracovnú pozíciu alebo dostať sa na vysnenú školu?

Ako čítanie a písanie vždy tvorili pevný základ do života, tak aj programovanie začína byť čím ďalej, tým viac nevyhnutnou schopnosťou u zamestnancov vo všetkých sférach. Už základné porozumenie kódu je dnes veľkou výhodou – a hoci sa môže zdať komplikované, pre deti môže byť rovnako prirodzené ako čítanie či počítanie. Stačí, ak sa mu začnú venovať dostatočne skoro. Bohužiaľ, škôl, ktoré by túto dôležitú zručnosť zaradili do bežného vyučovania, je ako šafranu – a práve vhodné krúžky môžu byť plnohodnotnou náhradou.

Viackrát sme dostali pozitívnu spätnú väzbu od rodičov a žiakov. Napríklad, že sa žiakom zlepšili známky v matematike, a to aj preto, že programovanie nie je len o písaní riadkov kódu, ale aj vo využívaní logického myslenia. Rovnako veľa našich absolventov úspešne reprezentuje svoje školy v matematike a informatike. Zároveň majú žiaci na konci kurzu množstvo vytvorených programov a mini-hier, ktoré zvládli sami naprogramovať. Aj preto si myslím, že ich najväčším úspechom je rozvoj ich logického myslenia a získanie množstva vedomostí z informatiky a matematiky.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Programko (@programko.sk)

Ako dlho trvá kurz programovania a čo získam po jeho ukončení?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Šikanovanie sa presunulo viac do virtuálneho priestoru: Deti sa stali korisťou pre sexuálnych predátorov

Kurzy majú obvykle 10 lekcií po 75 minút (jedenkrát týždenne), počas ktorých sa deti naučia základy programovacieho jazyka, pochopia, ako programovanie funguje, precvičia si matematiku a logiku, a hlavne si získané znalosti vyskúšajú hneď v praxi – či už pri príprave jednoduchej webovej stránky alebo vlastnej počítačovej hry. Žiak v rámci kurzu dostane učebnicu v PDF formáte a prístup do diskusného fóra a k vzdelávacím videám. Zároveň priebežne počas kurzu posielame rodičom stručný prehľad o prebratých témach a o tom, ako kurz postupuje. Na konci každý absolvent dostane potvrdenie o ukončení kurzu. No a okrem toho dostanú žiaci kopu nových vedomostí a inšpirácie.

Čo máte na programovaní najradšej? Podarilo sa vám naprogramovať projekt, na ktorý ste extra hrdý?

Nedá sa vypichnúť jeden konkrétny projekt, ale vždy keď som pracoval na nejakej pozícii spojenej s informatikou, nadchlo ma to, aké komplexné problémy sa dajú riešiť nielen v rámci programovania, ale aj napríklad štatistiky a programovania pomocou rôznych nástrojov, a tiež ako sa dajú rôzne činnosti zjednodušiť/zautomatizovať.

Čo by ste odkázali všetkým milovníkom informatiky, ktorí majú strach urobiť prvý krok „do neznáma“ alebo sa boja zlyhania? Cítili ste sa vo vašich začiatkoch tiež neisto?

Rád by som na túto otázku odpovedal z vlastnej skúsenosti. Vždy som sa cítil v tomto obore obmedzovaný, pretože sám som v informatike nebol najlepší. Ako som už hovoril, informatika nie je iba programovanie, no práve tak je na mnohých školách prezentovaná. Veľa detí tak vyrastá s ilúziou, že ak im nejde programovanie, tak by sa nemali informatike venovať vôbec, čo nie je pravda.

Aká je budúcnosť Programka? Plánujete ho rozšíriť o viacero kurzov, poprípade pridať nové vymoženosti?

Ponuku kurzov stále rozširujeme. V roku 2019 sme začínali s 3 kurzami, dnes ich v ponuke nájdete viac ako 20 a nové stále vznikajú. Rovnako sa snažíme vytvárať čo najviac materiálov (úlohy, videá, kvízy) tak, aby sa žiaci mohli vzdelávať aj mimo hodín. Podobné materiály poskytujeme učiteľom základných škôl, ktorí ich môžu využívať na hodinách informatiky priamo počas vyučovania. Do budúcich rokov taktiež plánujeme organizovať letné tábory nielen s IT tematikou.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Plní elánu (@plnielanu.sk)

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame