Elektronické sčítanie obyvateľstva zvládnete aj vy: Dodržte tieto kroky a pozor na pokutu!

sčítanie obyvateľstva

Vedeli ste, že sčítanie obyvateľstva je povinné? (Zdroj: GettyImages)

Už len do konca marca zostáva čas na vyplnenie sčítacieho formulára. Stačí k tomu počítač, tablet alebo mobil s pripojením na internet a približne 10 minút času. Ak sa vám do toho doteraz veľmi nechcelo vedzte, že vás môže lenivosť vyjsť na pokutu v hodnote 50 až 250 eur. Zistite v skratke, čo vás čaká a čo ním získate.

Sčítanie obyvateľov sa začalo 15. februára. Trvá šesť kalendárnych týždňov, takže tí, ktorí sa dokážu sčítať sami, majú čas do 31. marca. Sčítava sa každý, kto má v Slovenskej republike trvalý, prechodný, tolerovaný alebo obvyklý pobyt. Údaje, ktoré do sčítacieho formulára uvádzate, musia byť platné k rozhodujúcemu dátumu sčítania, teda k 1. januáru 2021. Ak ste napríklad zmenili bydlisko či odišli do dôchodku 5. januára 2021, do formulára to uvádzať nebudete.

Z pohodlia gauča

Vedeli ste o tom, že sčítanie obyvateľov, domov a bytov je jedno z najvýznamnejších štatistických meraní na Slovensku i vo svete? V našej krajine má viac ako storočnú históriu a opakuje sa pravidelne raz za desať rokov. V tomto roku je sčítanie po prvý raz plne elektronické, takže sa nepoužívajú žiadne papierové formuláre. Vďaka tomu môžete dotazník vyplniť kedykoľvek z pohodlia gauča. Postup je navyše aj mimoriadne bezpečný, pretože vás v tejto pandemickej dobe nemusí nikto fyzicky navštíviť. Zneužitia svojich osobných údajov sa obávať nemusíte – všetky dáta, ktoré zadáte do formulára, budú použité výlučne na účely sčítania.

Ako na to?

Proces sčítania je veľmi jednoduchý a bol navrhnutý tak, by ho zvládol každý. Sčítací formulár nájdete na stránke www.scitanie.sk. Keď si stránku otvoríte, v pravej časti kliknete na červené tlačidlo „Sčítať sa“. Následne zvolíte jazyk, v ktorom chcete čítať otázky, a prihlásite sa vpísaním svojho rodného čísla. Ak robíte sčítanie cez počítač, môžete použiť aj elektronický občiansky preukaz, prípadne doklad o pobyte.

Po prihlásení sa pred vami objaví krátky dotazník, ktorý je rozdelený na sedem sekcií: Pobyt, Rodina, Vzdelanie, Zamestnanie, Národnosť, Náboženstvo a Zhrnutie formulára. V záverečnom zhrnutí si môžete skontrolovať správnosť vyplnených údajov. Sčítať sa je však možné aj cez mobilnú aplikáciu SODB 2021, ktorá je počas doby sčítania obyvateľov dostupná pre operačné systémy Android a iOS.

Získate tým aj vy

Možno to tak nevyzerá, ale odpovedať na pár jednoduchých otázok v dotazníku je veľmi dôležité. A nielen preto, že vďaka tomu získame informácie o stave spoločnosti. Sčítaním môžete predovšetkým výrazne pomôcť svojmu kraju a mestu či obci, pretože práve z údajov zo sčítania sa vychádza pri rozdeľovaní podielových daní pre samosprávy.

Získané dáta môžu prispieť k zlepšeniu dopravy vo vašej obci a jej okolí a budú slúžiť, ako podklad pre územné plánovanie, čerpanie eurofondov, výstavbu parkovísk i budovanie siete školských a zdravotníckych zariadení, oddychových zón, parkov, ihrísk, športovísk či zariadení pre seniorov. Jednoduchým vyplnením formulára tak môžete pomôcť zlepšiť kvalitu života vo svojom bydlisku.

Asistované sčítanie do konca októbra

Samosčítanie je najrýchlejší a najľahší spôsob na vyplnenie sčítacieho formulára, a to bez narušenia komfortu a súkromia. Ak sa neviete sčítať sami, je vhodné požiadať o to blízku osobu, alebo rodinného príslušníka. Sčítacie formuláre a vysvetlivky k nim sú pripravené aj v jazyku národnostných menšín a sú tiež prispôsobené pre nevidiacich a slabozrakých.

Občania, ktorí to nedokážu sami a nemá im kto pomôcť, môžu od 1. apríla do konca októbra využiť službu asistovaného sčítania. V každej obci bude zriadené kontaktné miesto, kde im bude pomáhať stacionárny asistent. Takisto budú na území obce pôsobiť aj mobilní asistenti, o ktorých bude možné telefonicky požiadať napríklad v prípade imobility. Takýto asistent navštívi vašu domácnosť a sčítanie urobí osobne.

 

Odporúčame