Čo sú lesné kúpele a prečo by ste ich mali skúsiť? Posilnia imunitu, znížia cukor v krvi a podporia zdravie srdca!

Lesné kúpele

Lesné kúpele nie sú len obyčajnou prechádzkou po lese (Zdroj: GettyImages)

S lesmi sme úzko spätí. Či už si to uvedomujeme alebo nie, v dávnych časoch boli pred nás miestom pre život, dávali nám nocľah aj obživu. Dnes, v technológiami riadenej rýchlej dobe, sme na ne akosi zabudli. Teda, zabudli sme konkrétne na ich nemateriálnu časť, tú materiálnu sa nám skvelo darí ťažiť a odlesňovať.

Už ste počuli o lesných kúpeľoch? Nemusíte však hneď hľadať plavky – nie je to skutočný wellness vo vode. Ide o pôžitok z lesa samotného, o vychutnávaní si chvíľ medzi stromami v srdci prírody. Tento druh detoxu vám vie dať mnohé zdravotné, ale najmä psychologické benefity.

 

Čo sú lesné kúpele?  /  Čo k nim budete potrebovať?  /  Ako vám pomôžu?  /  Kúpele a terapia nie je to isté  /  Typy kúpeľov

 

Čo sú lesné kúpele?

Lesný kúpeľ by sa dal jednoducho opísať ako pobyt v lese, počas ktorého sa príroda okolo vás stane vašou súčasťou. To ale nie je všetko. Cieľom je zažiť atmosféru lesa, akú ste doteraz z obyčajnej prechádzky nikdy nemali. Tento „kúpeľ“ by sa taktiež dal opísal ako terapia, počas ktorej intenzívne prežívate pobyt v prírode a zároveň obohacujete svoje telo aj myseľ.

Počiatky lesných kúpeľov siahajú do Japonska. Tam je les priamo prepojený s tradičnou kultúrou a tamojší obyvatelia si vedia voľné chvíle naplno vychutnať. Lesné kúpele tam poznajú pod názvom Shinrin Yoku (v preklade „lesná terapia“) a sú uznávanou metódou pri liečení najmä psychologických chorôb, akými sú stres, vyhorenie či strata koncentrácie. Lesné pobyty tam dokonca preplácajú aj zdravotné poisťovne.

Lesy príliš nevyužívame

Približne 40 % územia Slovenskej republiky tvoria lesy. To je viac ako napríklad v Nemecku, Španielsku, Francúzsku, Maďarsku, Česku či v Spojených štátoch a krajinách Južnej Ázie. V celosvetovej mierke patríme k tej bohatšej polovici. Napriek tomu je u nás lesná terapia veľmi málo rozvinutá a niektorí dokonca opovrhujú názormi, že pobyt v lese dokáže byť pre naše telo prospešný.

O účinkoch obyčajnej prechádzky v lese hovorí aj štúdia z roku 2011. Píše sa v nej aj nasledovné: „Celodenný výlet v lese výrazne znižuje krvný tlak a noradrenalín. Cvičenie pri chôdzi tiež znižuje hladinu dopamínu v moči.“  V samotnej štúdii nájdeme výsledky viacerých testovaní. Nie je to teda len o psychickom rozpoložení človeka, ale nakoľko sme boli stvorení na pohyb, má pre nás priaznivé účinky. To, že sa prechádzate práve v lese, je len plusom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dokážete ľuďom povedať nie? Takto jednoducho nastavíte hranice vo vzťahoch!

Čo k nim budete potrebovať?

Ak sa plánujete vydať na lesnú terapia, nebudete potrebovať nič, čo by ste doma bežne nenašli. V prvom rade je to pevná obuv vrátane hrubších ponožiek. V lese totiž býva o čosi chladnejšie. Určite si vezmite viac vrstiev oblečenia, aby ste si ich v prípade chladnejšieho alebo teplejšieho počasia obliekli, respektíve vyzliekli.

Nezabudnite ani na menší ruksak, do ktorého si vezmete potrebné veci. V prípade, že potrebujete na dlhšiu vychádzku palicu, určite ju pribaľte k povinnej výbave. No a nakoniec sú to bežné potreby v batohu, napríklad fľaša s vodou, pršiplášť alebo repelent proti komárom či kliešťom. Mobilný telefón si do batohu môžete tiež pribaliť, no ak to urobíte, radíme vám ho vypnúť a mať ho tam len kvôli vážnym prípadom.

Kam s deťmi?

Aj keď deti by možno do lesa radi išli s vami, neužijú si lesné kúpele tak ako dospelí. A popravde, ani vy by ste si ich s nimi príliš neužili. Preto ich radšej nechajte doma s blízkymi, prípadne využite čas, keď sú v škole alebo v škôlke. Pobyt v lese si síce bez detí možno neviete predstaviť, no napriek tomu opakujeme, že lesné kúpele prinášjú potešenie predovšetkým dospelým.

Ako vám lesné kúpele pomôžu?

Existuje päť základných pravidiel, ktoré stačí dodržať, aby ste pobyt v lese mohli nazvať lesným kúpeľom:

  • Skúste si nájsť pokojné miesto, najlepšie so zdrojom vody. Miesto fotenia prírody sa snažte priestor uložiť do pamäte pomocou zmyslov.
  • K tomu sa viaže druhý bod – sledujte, počúvajte, dýchajte, kráčajte, dotýkajte sa… Zapojte všetky svoje zmysly, aby ste si čo najviac vcítili do miesta, na ktorom sa nachádzate.
  • Udržujte vlastné tempo. Nesledujte čas, kráčajte lesom svojím tempom a zabudnite na to, aký je deň. Čím viac času strávite v lese, tým lepšie. Účinky lesných kúpeľov by sa mali dostaviť do pol hodinky.
  • Skúste rôzne aktivity – urobte si piknik, meditujte, cvičte jógu... V lese majú tieto aktivity úplne iný šmrnc.
  • Započúvajte sa do zvukov prírody. Vychutnajte si „ticho“, ktoré nenájdete nikdy inde. Miesto hučiacich áut a hovoriacich ľudí budete nachvíľu počúvať spev vtákov, šušťanie listov, šum vody a možno aj pomalé pracovanie dreva.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
20+ receptov na obľúbené slovenské jedlá: Halušky, lokše, šúľance, kapustnica, prívarky, šišky aj zabíjačkové lahôdky

O účinkoch lesných kúpeľov hovorí aj ďalšia štúdia z roku 2014, v ktorej sme sa dočítali nasledovné: „Prechádzka v lesnom prostredí podporuje kardiovaskulárnu relaxáciu uľahčovaním nervového systému. Okrem toho je pobyt v lese účinný pri znižovaným psychologických symptómov.“ Ďalej by ste sa v nej dočítali, že lesné kúpele posilňujú imunitný systém človeka, znižujú krvný tlak, úzkosť a depresiu, stresové hormóny aj hladinu cukru v krvi. Na druhej strane zlepšujú koncentráciu a pozornosť, zlepšujú spánok, dodávajú energiu a zvyšujú psychickú odolnosť.

Lesný kúpeľ a lesná terapia nie je to isté

Mnohí si však mýlia lesný kúpeľ s lesnou terapiou. Nie je to však jedno a to isté. Lesná terapia sa zameriava na konkrétne fyzické či psychické problémy a je súčasťou inej liečby, prípadne rekonvalescencie (prekonania choroby). Niektorí vám ju odporučia aj po prekonaní koronavírusu či zápalu pľúc. Terapia môže prebiehať len pod dohľadom odborníkov.

Na druhú stranu, aj na lesné kúpele sú špeciálne školení pracovníci, no stačí pochopiť, o čo ide a pomoc druhých nebudete potrebovať. Sú to predsa kúpele, doslova wellness, no miesto vody sa ocitnete v náručí prírody. Ich cieľom je bojovať proti chorobám na viacerých frontoch, podobne ako pri wellnesse. Narozdiel od terapie zapájate najmä svoje zmysly a pôžitok uprednostňujete pred výsledkom. Ten sa dostaví zakaždým pri pobyte v prírode, ale počas túry naň nemyslíte.

Typy lesných kúpeľov

Termín lesný kúpeľ nie je jasne definovaný a preto nezáleží na tom, či sa rozhodnete zájsť do lesa na vlastnú päsť, vyhľadať odborníka, dohodnúť sa na skupinovom výlete alebo na viacdennom pobyte v srdci prírody. Svoje duševné zdravie môžete podporovať tak, ako to najviac vyhovuje vám.

Celodenný detox osamote

Odporúčame, aby ste najprv skúsili tento typ detoxu na vlastnú päsť. Len tak zistíte, či vás zaujme a či k nemu budete potrebovať aj odborníka, prípadne známeho. Naložte si batoh, vhodne sa oblečte a obujte a vydajte sa do lesa. Na začiatok stačia dve až tri hodiny v lese, ktoré však nemusíte stráviť prechádzaním sa z miesta na miesto a myslieť na spiatočnú cestu.

Lesné kúpele nie sú o tom, že sa niekam dostanete, ale že sa niekde ocitnete. Pokojne kráčajte pol hodinku vlastným tempom a keď si poviete, že stačí, zastavte a obzerajte sa okolo. Vtedy pocítite to „ticho“ prírody a všetku jej krásu. Zahľaďte sa do diaľky, no pozerajte aj pod nohy. Čím dlhšie strávite túto chvíľu obdivovaním okolia, tým viac relaxujete a regenerujete.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Prebieha vo vašom okolí nelegálna ťažba dreva? Overiť si to môžete informačnom systéme lesného hospodárstva

Skupinové dobrodružstvo

Ak zistíte, že samota nie je vaša silná stránka a radšej by ste mali niekoho pri sebe, potom určite obvolajte rodinu alebo priateľov – to už je na vás. Spoločne možno prídete na iné nápady, myšlienky a spôsoby, ako si vychutnať prítomnosť lesa – nezáleží na tom, či ste dvojica, trojica alebo pokojne aj desaťčlenná skupina. Lesné kúpele sa dajú vykonávať aj vo väčších partiách.

V tomto prípade však aspoň počas prvého kúpeľa radíme, aby ste sa skontaktovali s odborníkom v tomto odbore a on sa na prechádzku vyberie s vami. Samozrejme, nebude to zadarmo, certifikovaní odborníci si za svoju prácu vypýtajú peniaze, no partia sa aj rýchlejšie zloží na jeho odmenu. Navyše vám dokáže poradiť a odhalí tajomstvá, ktoré ste o tomto type wellnessu ani netušili.

Viacdenný pobyt

Aj na Slovensku sa pravidelne konajú pobyty v lesoch a sú spojené práve s lesnými kúpeľmi. Ak teda ani vám nestačí poldňová prechádzka, zarezervujte si ho aj vy. Cena zvyčajne nepresahuje 50 eur na deň. Najčastejšie sa takéto pobytu konajú počas leta a jesene a termíny sú ešte stále voľné aj na tento kalendárny rok. Podobne ako jednodňový výlet, aj dlhší pobyt môžete absolvovať ako jednotlivec, ale i v skupine. Pokojne vezmite na detox celú rodinku alebo partiu priateľov. Výber už necháme na vás.

Náš tip

Na Slovensku nájdete lesný kúpeľ napríklad v okolí Vinného jazera neďaleko Zemplínskej Šíravy. Čaká tu na vás profesionálny tím zložený z terapeutov a lesných pedagógov. Spoločne vás prevedú lesom za účelom relaxácie. Súčasťou kúpeľa je aj japonský lesná terapia Shinrin Yoku, ktorá pomôže vášmu psychickému zdraviu.

Prejdete si aj praktickou fytoterapiou – priamo v lese budete rozpoznávať rastliny a dreviny. Navyše zistíte, ktoré známe byliny majú liečivé účinky a ako ich využívať v praxi. Na záver si pre vás tím pripraví ochutnávku sirupov a džemov, v ktorých nenájdete žiadne farbivá či dochucovadlá. Tieto výrobky pripravujú z rastlinných surovín a sú varené v kotlíku. Program si viete prispôsobiť podľa seba.

Počuli ste už niekedy predtým o lesných kúpeľoch?

Zdroj: plnielanu.sk, lesnykupel.sk, eduworld.sk, stromosvet.sk
Odporúčame