Od pľuzgierov až po zapálené šľachy: Čo môžete urobiť pre zdravie vašich nôh počas leta?

žena s boľavými nohami

S týmito radami sa môžete vyhnúť nepríjemným bolestiam nôh a chodidiel (Zdroj: Freepik/sweet_tomato)

Horúci piesok, dechtový asfalt, bazény plné mikróbov, nepohodlné sandále, 10-míľové túry – nohy si v lete určite prídu na svoje.

Americká asociácia pediatrických lekárov hovorí, že takmer polovica všetkých Američanov trpí v určitom bode svojho života problémom s nohami. Obzvlášť problematické môže byť leto, keď sú ľudia náchylnejší na aktivitu, najmä mimo domova. Ale existujú spôsoby, ako byť k svojim nohám o niečo zhovievavejší a my vám o tom dnes povieme viac.

Nechoďte naboso

„Toto je najlepšia rada, akú mám,“ povedal pre online portál WebMD ortopéd James W. Brodsky. „Keď chodíme naboso, môže sa nám prihodiť veľa zranení. Dokonca aj v tráve môže byť ukrytý nebezpečný rezný predmet.“

Druhým dôvodom, prečo by ste po vonku nemali chodiť naboso, je, že by ste mohli mať neuropatiu z neznámej príčiny (aj keď nie ste diabetik). Mohli by ste napríklad utekať cez ulicu bosí, aj keď je vonku veľmi horúco a necítili by ste to. Vo výsledku by ste sa mohli popáliť. „Veľa ľudí nevie, že neuropatiu majú, až kým sa nezrania,“ potvrdil. Tiež dodal, že diabetici by nikdy nemali chodiť naboso – dokonca ani vo vnútri.

Nepodceňujte boľavé päty

Plantárna fasciitída je zápal pásu spojivového tkaniva, ktorý podporuje klenbu chodidla a siaha až k päte. Je častou príčinou bolesti päty.

Marlene Reid, pedikérka a bývalá nadriadená Americkej asociácie ženských pediatričiek, povedala, že plantárnej fasciitíde možno najlepšie predchádzať chôdzou v pevnej obuvi s dobrou stabilitou a podporou klenby. Pri bolestivých pätách odporúča sa ráno pred chôdzou jemne ponaťahovať. „Existujú aj rôzne typy podpätkových košíčkov, ktoré si môžete kúpiť,“ povedala.

Ak vás bolestivé päty trápia viac ako dva mesiace, Reid odporúča navštíviť lekára. „Lekár vám môže odporučiť fyzickú terapiu, nočné dlahy alebo kortizón, ktorý sa môže podávať injekčne. K dispozícii sú aj kryogénne liečby na zničenie zapáleného tkaniva a na podporu normálneho hojenia.“

Noste vhodnú obuv

Sandále, ktoré vás nútia držať sa prstami na nohách, môžu spôsobiť zápal šliach, hovorí Reid. Zaobstarajte si teda topánku s pevným opätkom.

Vysoké podpätky nevyvíjajú len dočasný tlak na bruško chodidla, istým spôsobom menia vzhľad vašej nohy. „3-palcový podpätok spôsobuje tlak sedemnásobku vašej telesnej hmotnosti,“ vysvetlila Reid. Častým vyvíjaním tohto tlaku „sa môže zmeniť vzor (tlmiaceho) tuku na spodnej časti chodidla.“

Dbajte na materiál vašej obuvi. Najpohodlnejšie topánky, najmä v lete, nie sú plastové alebo umelé materiály, ale koža. A hrubšie opätky či platformy, ktoré lepšie rozložia váhu vašich nôh. Pozor si dajte na zašpicatené topánky a radšej siahnite po tých s okrúhlou špičkou.

Chráňte svoje nohy

Pri bazéne, v telocvični, v šatni noste dreváky alebo šľapky – najlepšie vlastné. „V lete si všímame viac prípadov tzv. atletickej nohy (plesňová infekcia na nohách), najmä u detí,“ povedala Reid. Dôležité je, aby ste „udržiavali nohy v suchu. Počas dňa ich opláchnite, dvakrát denne vymeňte ponožky. A nenoste každý deň tie isté prepotené topánky.“

Nepreháňajte to

Na túrach či poznávacích dovolenkách máme občas tendenciu preháňať to s nachodenými kilometrami, čo môže byť pre chodidlá unavujúce. Dôležité je neponáhľať sa a dopriať svojim nohám zaslúžené prestávky.

Vo voľnej prírode vám môžu pomôcť aj tieto tipy:

  • Na túru nenoste nové topánky. Predtým ich vždy najprv vopred rozchoďte tak, že ich budete nosiť niekoľko hodín v kuse.
  • Uistite sa, že vaša obuv je pohodlná a odpružená.
  • Ak používate ortopedickú vložku, uistite sa, že je mäkká a nie z pevného plastu.
  • Noste ponožky bez ohľadu na to, aké je teplo.
  • Ak sa vám vytvorí pľuzgier, nesnažte sa ho prasknúť. Namiesto toho použite antibiotický krém a čistý obväz.

Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com
Odporúčame