20+ receptov na obľúbené slovenské jedlá: Halušky, lokše, šúľance, kapustnica, prívarky, šišky aj zabíjačkové lahôdky

Bryndzové pirohy

Slovenská kuchyňa je chutná aj kalorická (Zdroj: GettyImages)

V rodinných kuchárskych knihách sa ukrývajú poklady – recepty na obľúbené slovenské jedlá. To, čo zahraniční turisti považujú pri návšteve našej krajiny za špeciality, sprevádza Slovákov už stovky rokov. Ktoré tradičné jedlá sú typické pre slovenskú kuchyňu? Z akých potravín sa varilo najčastejšie? Ak máte chuť navariť si obed, ktorý vás okamžite prenesie v spomienkach do detstva, nechajte sa inšpirovať zbierkou slovenských jedál.

Halušky – najtradičnejšie slovenské jedlo zo všetkých

Základnými zložkami slovenskej kuchyne boli múka, zemiaky, mlieko, mliečne výrobky, strukoviny a kapusta. Práve z nich vzniklo množstvo zemiakových pokrmov, vrátane halušiek. Bryndzové halušky sú považované za slovenské národné jedlo, ktoré nesmie chýbať v menu žiadnej reštaurácie orientovanej na lokálne jedlá. Polovicou úspechu je poznať správne pomery pri príprave zemiakového cesta na halušky. O zvyšok sa postará kvalitná a chuťovo jedinečná bryndza s dozlatista opečenou slaninkou.

FOTORECEPT: Toto sú najlepšie tradičné bryndzové halušky

Lokše – dokonalý spojenec k pečenej kačke

Hoci sa nám dnes lokše spájajú najmä s jesennými kačacími hodmi, v minulosti mali v slovenskej kuchyni výnimočné postavenie. Placky zo zemiakovo-múčneho cesta sa pripravovali na sladko či na slano, jednoducho aj s bohatou plnkou. Veľmi obľúbené boli lokše plnené makom, slivkovým lekvárom či tvarohom – zavinuté ako palacinky a tiež chuťovo neutrálne lokše potreté maslom k polievkam. Lokše podávané ku kuracej pečienke, kačaciemu mäsu a kapuste plnohodnotne zastúpia úlohu chutnej prílohy.

FOTORECEPT: Pečená kačka aj domáce lokše podľa tohto receptu sú lepšie ako z reštaurácie!

Zemiakové placky a haruľa – chuť, ktorá sa nezunuje

Haruľa, zemiakové baby či zemiakové placky – v princípe ide o veľmi podobné slovenské jedlá zo strúhaných zemiakov, múky, vajec, s charakteristickou arómou cesnaku a majoránky. Môžu byť smažené na oleji či masti, alebo pečené v rúre. V minulosti mali za úlohu svojou sýtosťou nahradiť mäso, ktoré sa na tanieri objavovalo iba sporadicky. Dnes už poznáme desiatky tradičných a vylepšených receptov, poďte niektorých z nich vyskúšať!

Tradičná kuchyňa chutí aj dnes – Dôkazom sú tieto zemiakové placky na tri spôsoby

Pirohy – slané či sladké, vždy delikátne

So zemiakovým cesto a jeho všestrannosťou ešte zďaleka nekončíme. Zemiakové pirohy s bryndzou, kapustou, s hubami, s tvarohom či so slivkovým lekvárom – to je jednoducho pochúťka, ktorej odpustíme aj náročnejšiu prípravu. K slaným pirohom sa zvykli podávať kyslé mliečne výrobky ako cmar a kyslá smotana. Sladké pirohy, známe ako perky, sa podávali posypané makom, opraženou strúhankou alebo cukrom.

Obľúbená slovenská klasika trikrát inak: Recepty na pirohy s bryndzou či makom sú božské!

Šúľance – najlepšie sú zasypané makom

Nemáte čas na prípravu pirohov? Mnohým z nás sa prázdniny u starej mamy spájajú so spomienkami na makové šúľance. A hoci ste možno so zatajeným dychom sledovali babkine rýchle pohyby pri šúľaní, s trochou cviku to zvládnete ešte dnes na obed. Nezabudnite hotové vyvarené šúľance preliať rozpusteným maslom, posypať pomletým makom alebo mletými orechmi. Dobrú chuť!

Tri makové pochúťky: Makové šúľance, makovník a makový chlebík

Delikátne šúľance z jemného tvarohu sa oplatí vyskúšať!

Úhrabky – výdatné zemiakové jedlo s kyslou kapustou

Zemiaky, kyslá kapusta a slanina patrili počas zimy k základným zásobám každej slovenskej špajze. Z nich sa pripravovalo pomerne jednoduché, ale za to výdatné jedlo, ktoré dodalo energiu na ďalšiu prácu aj statným chlapom. Úhrabky sú dnes v úzadí slávnejších halušiek, no ich príprava je prekvapivo nenáročná.

Rýchly obed či večera: Recept na tradičné úhrabky bez múky a mlieka

Buchty – zbožňujeme ich pečené aj parené

Ak máme chuť na niečo sladké a z kysnutého cesta, ako prvé si zvyčajne spomenieme na buchty. Pocukrované, vysoké, mäkké ako perinka, plnené domácim ovocným džemom alebo lekvárom. Kto vedel najlepšie buchty? Stará mama alebo pani kuchárky v škôlke? Niekoľko receptov na výborné buchty nájdete aj na Plní Elánu.

VIDEOTIP Pečené buchty ako od babičky si zamiluje snáď každý

Šišky a fánky – jemné a nadýchané

Šišky z kysnutého cesta sa na Slovensku spájajú s obdobím Fašiangov. Šiškami, fánkami, smaženými pampúšikmi sa totiž ponúkali fašiangovníci chodiaci z domu do domu. Ak na ne máte chuť nemusíte čakať dlhé mesiace. Potešte ešte dnes rodinu a blízkych touto sladkou pochúťkou!

Recept na výborné šišky, ktoré sa rozchytajú skôr, ako vychladnú

Chuť ľudovej kuchyne u vás doma: Vyskúšajte tradičné fašiangové fánky

Trdelníky – jedinečná príprava, intenzívny výsledok

Trdelník je jedným z najobľúbenejších slovenských kysnutých koláčov. Jedinečný je v spôsobe prípravy, svojím tvarom a rozmanitosťou chutí. Originál skalické trdelníky, ktoré sú preslávené po celom svete, sa pečú na trdle na pahrebe v sálavom teple. Viete napríklad, že označenie „Skalický trdelník“ je ochranným zemepisným označením a môžu ho mať iba trdelníky vyrobené v okrese Skalica? Dnes však už na trdelníky natrafíte na jarmočnej akcii kdekoľvek na Slovensku. Ak vás k stánku priláka intenzívna sladká aróma, nemusíte dlho odolávať. Je to priam božská dobrota!

Ťahané štrúdle – tajomstvo šikovnosti našich starých mám

Staré mamy zvykli hovorievať, že poctivé cesto na ťahanú štrúdľu má byť také tenké, aby sa pod ním dali čítať noviny. Nadhadzované, otáčané na rozprestretom čistom obruse, každým pohybom čoraz väčšie a predsa bez jedinej trhliny. Dnes si túto pracnosť dokážeme jednoducho uľahčiť s pomocou kupovaného lístkového cesta, no treba už vopred počítať s tým, že to nebude ako originál. Ak sa chcete pustiť do tradičnej prípravy, majte už vopred hotovú plnku, aby vás nič nezdržiavalo. Medzi najobľúbenejšie náplne patrí jablkovo-škoricová, makovo-višňová, tvarohová s hrozienkami či slivková s makom.

Ťahané alebo lístkové cesto? Vyskúšajte jablkovú klasiku, ale i slané verzie

Štrúdle miluje asi každý: Ktorú z týchto troch si dnes doma pripravíte vy?

Slané koláče – kapustníky, škvarkovníky a zemiakové pagáče

Aby sme po toľkých sladkých dobrotách potešili aj milovníkov slaného, nesmieme zabudnúť ani na slané chuťovky „do ruky“. Kapustníky, škvarkovníky a zemiakové pagáče sa na hostiny pripravovali rovnako hojne ako sladké múčniky. Že ste už na tieto pôvodné slovenské jedlá zabudli? Pre recepty nemusíte chodiť ďaleko, nájdete ich aj u nás…

Kyslá kapusta v hlavnej úlohe: Pochutnajte si kapustníkoch a ďalších dobrotách

FOTORECEPT: Nadýchané kapustové pagáče ako od babičky

Pagáče trikrát inak: Vyskúšajte klasické oškvarkové, bryndzové aj zemiakové

Husté polievky a prívarky zo strukovín a zemiakov

Husté polievky a prívarky zo zemiakov a strukovín patria medzi typické slovenské jedlá, ktoré majú v každom regióne svoju špecifickú podobu. Najviac receptov nájdete na kyslú zemiakovú polievku, zemiakový prívarok, červenú šošovicovú polievku aj šošovicový prívarok na kyslo. Stálicou je tiež hrachová kaša, fazuľová polievka s klobásou a koreňovou zeleninou, či biela fazuľová polievka s údeným. Všetky tieto pokrmy boli dostatočne husté a sýte, aby spolu s krajcami čerstvého chleba plnohodnotne zastúpili celý obed.

FOTORECEPT: Zemiaková krémová polievka – Doprajte si ju aspoň raz, neoľutujete

FOTORECEPT: Fazuľová polievka s údenými rebierkami, ktorá zasýti celú rodinu

VIDEORECEPT: Hustá šošovicová polievka s rajčinami – Klasiku v novom šate budete variť každý týždeň!

Zemiakový či šošovicový: Máme pre vás recepty na prívarky vášho detstva!

Kapustnica s hríbmi – neprekonateľná atmosféra

Keď sa varí, rozvoniava po celom dome a nikto nemá pochybnosti o tom, čo sa v kuchyni pripravuje. Varenie tradičnej kapustnice si spájame najmä s obdobím od Vianoc do Troch kráľov. Nečudo – základom kapustnice sú údeniny, kyslá kapusta, sušené huby – ingrediencie, ktoré čakali v komore medzi zásobami na svoju chvíľu, aby zahviezdili v tej správnej kombinácii. Aj tu platí, že čo región Slovenska, to iný postup prípravy. Ako vyzerá najlepšia vianočná kapustnica? Pozrite si náš výber, kde nájdete viacero zaujímavých a chutných receptov na kapustnicu.

Zabíjačkové špeciality – hody pre milovníkov mäsa

Jednou z tradícii slovenského vidieka bola zabíjačka (alebo inak zakáľačka). Zvyčajne sa naplánovala na koniec novembra, kedy denné teploty už neprekročili 10 °C. Zabíjačkou si rodina zabezpečila väčšie zásoby mäsa na dlhú zimu. Gazdinky a gazdovia dokázali zužitkovať každú časť z brava, a tak vznikli bohaté zásoby jaterníc, klobás, slaniny a tlačenky. Okamžite sa pripravovala zabíjačková kaša, z koží a paprčiek sa zase varila huspenina. Dnes je už domáca zabíjačka skôr raritnou udalosťou. Ak však máte chuť na kvalitné mäsové špeciality, máme pre vás niekoľko rád a tipov, ako nakúpiť kvalitné údeniny.

Ryby zo slovenských vôd – nielen na obdobie pôstu

Aké postavenie mali ryby v tradičnej slovenskej kuchyni? V období pôstu a počas niektorých kresťanských sviatkov sa stali náhradou za mäso a takmer neodmysliteľne patria k štedrovečernému stolu. Konzumovali sa ryby z lokálnych vodných zdrojov – kapor, pstruh, šťuka. Pripravovali sa pečením, neskôr sa pridalo smaženie na panvici a v súčasnosti je obľúbeným spôsobom prípravy grilovanie rýb.

Akú rybu pripraviť na Vianoce? Kapor, zubáč aj losos, s našimi tipmi budete mať na stole tú najlepšiu pochúťku

Zdravá a lahodná ryba aj z našich vôd: Pripravte pstruha chutne a jednoducho!



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame