Chcete schudnúť? 5 tipov od fitness trénera vás prekvapí: Ide to aj s čokoládou

žena si meria obvod pása

Niektoré rady fitness trénera by ste zrejme nečakali (Zdroj: GettyImages)

Chudnutie je večná téma, ktorá zaujíma mnohých. Aj preto návod „ako rýchlo a efektívne schudnúť“ patrí na internete k najvyhľadávanejším. O tom, že všetko sa začína v hlave, už určite viete. A zaručene poznáte aj základnú rovnicu chudnutia, podľa ktorej výdaj musí byť vyšší ako príjem. Čo ale možno poznať nebudete, je týchto päť tipov, ktoré vyžadujú len malé zmeny, no prinesú veľké výsledky.

Tipy od odborníkov zozbieral fitness tréner Michael Achberger. Niektoré vás možno prekvapia, majú však svoje opodstatnenie. V každom prípade, bez aktívnej snahy sa schudnúť nedá, s týmito radami to ale predsa len pôjde o čosi ľahšie.

1. Nech je to „al dente“

Za priberanie sú zodpovedné sacharidy. Čím má jedlo vyšší glykemický index, tým skôr sa nám „odvďačí“ kilami navyše. Existuje však spôsob, ako glykemický index znížiť a vstrebávanie energie z potravín spomaliť. Stačí zvýšiť tvrdosť konzumovaných potravín. Tak teda: už žiadna rozvarená ryža, žiadne zemiaky na kašu! Všetko by malo byť „al dente“, počnúc cestovinami až po chrumkavú zeleninku.

„Zaujímavou vychytávkou je zajesť problematické sacharidové jedlo kúskom netučného tvarohu alebo inej netučnej bielkoviny, pokojne aj v podobe potravinového doplnku. Podobnú službu urobí vláknina alebo okyslenie octom, citrónovou šťavou alebo kyslým nálevom,“ radí skúsený fitness tréner.

2. Čokoládu vezmite na milosť

Mnohí sa pri chudnutí snažia vyhýbať akýmkoľvek sladkostiam vrátane čokolády. Nemeckí vedci však potvrdili, že čokoláda pri chudnutí pomáha. Výskum realizovali na ľuďoch, ktorí dodržiavali nízkosacharidovú diétu. Tí, ktorí navyše denne zjedli 42 gramov čokolády s 81 % kakaa, schudli o 10 % viac, ako skupina bez čokolády. Išlo, samozrejme, o horkú čokoládu, ktorá obsahuje menej cukru a tuku, zato má viac flavonoidov, látok s pozitívnym účinkom na ľudský organizmus.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pštrosie mäso patrí k najzdravším aj najchutnejším: Viete, ako ho pripraviť?

3. Večer jesť povolené

Ak sa držíte odporúčania „posledné jedlo o osemnástej“, je to v poriadku. Ale len vtedy, ak chodievate spať o ôsmej večer. V prípade, že patríte k nočným sovám, robíte, naopak, veľkú chybu. Posledné jedlo treba jesť dve hodiny pred spaním, aby ste nešli spať hladní.

„Hlad je totiž jednou z príčin nekvalitného spánku a ovplyvňuje vylučovanie hormónov, ktoré sa pri spánku uvoľňujú. Jedným z nich je aj rastový hormón spoluzodpovedný za regeneráciu organizmu, chudnutie a budovanie svalovej hmoty. Jeho tvorbu podporíme ľahko večerou, napríklad šalátom s kuracím mäsom alebo celozrnnou tortillou s morčacím mäsom a zeleninou,“ odporúča M. Achberger.

4. Každé ráno porcia pohybu

Utekáte rovno z práce do posilňovne? Výskumy ukazujú, že ranné cvičenie je o 20 % efektívnejšie ako večerné. Ešte dôležitejšia než doba cvičenia je však jeho pravidelnosť. Telo si totiž na pohyb v danú hodinu zvykne a účinnosť cvičenia sa bude v daný čas postupne zvyšovať.

5. Vychutnajte si kávu

Ak športujete ráno, káva vypitá tesne pred tréningom zvýši vašu rýchlosť, vytrvalosť aj kvalitu cvičenia, a vďaka tomu spálite viac kalórií. Okrem toho antioxidačné účinky kofeínu urýchľujú zotavenie tela z cvičenia a posilňujú imunitu. Ideálna je, samozrejme, káva vo svojej čiernej verzii, teda bez smotany či mlieka, cukru alebo iných dochucovadiel.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame