Ovocie a prírodný cukor: Ktorej exotickej pochúťke by ste sa mali vyhýbať, ak sa snažíte schudnúť?

ovocie

Viete, koľko cukru obsahuje vaše obľúbené ovocie? (Zdroj: Freepik/irinafischer)

Odmalička vám hovoria, ako prínosné je pre vás ovocie po zdravotnej stránke. Samozrejme, je to pravda. Ovocie obsahuje veľa vlákniny a ďalších živín, ktoré potrebujete. Má však aj prírodný cukor a dnes si povieme, ktoré druhy ho majú viac ako iné.

Mango

Jedno mango má neuveriteľných 46 gramov cukru, preto nie je vašou najlepšou voľbou, ak sa snažíte sledovať svoju váhu alebo to, koľko cukru jete.

Hrozno a čerešne

Jedna šálka hrozna obsahuje asi 23 gramov cukru a šálka čerešní má gramov cukru. Na tomto ovocí je zákerné to, že jednotlivé porcie sú malé a ak nimi naplníte veľkú misku, môžete stratiť prehľad o tom, koľko ich zjete. Predtým, ako budete toto ovocie konzumovať, skúste si ho odmerať, aby ste presne vedeli, koľko cukru dostanete, nech to nepreženiete.

Hrušky

Jedna stredná hruška má 17 gramov cukru. Ak sa snažíte obmedziť cukor, postačí vám dať si zopár plátkov do nízkotučného jogurtu alebo na šalát.

Vodný melón

Melón strednej veľkosti má 17 gramov cukru. Ako už napovedá jeho samotný názov, melón je plný vody a obsahuje špeciálne minerály nazývané elektrolyty, ktoré sa vášmu telu zídu najmä po dlhom čase strávenom na slnku.

Figy

Dve stredne veľké figy majú 16 gramov. Skúste ich nakrájať na plátky a potrieť kúskom kozieho syra ako pochúťku bohatú na bielkoviny, alebo ich vhoďte do omáčky a podávajte s kuracím mäsom.

Banány

Jeden stredný banán má 14 gramov cukru. Banán je tiež však vynikajúcim zdrojom energie, preto je skvelou voľbou na raňajky. Nakrájajte si ho k cereáliám alebo ho podrvte a dajte si ho na sendvič s arašidovým maslom.

Avokádo

Nie všetky druhy ovocia sú plné prírodného cukru. Celé avokádo má iba 1,33 gramov cukru. Avokádo môžete pridať do šalátu, natrieť ho na hrianky alebo si z neho pripraviť guacamole nátierku. Zároveň vás však musíme upozorniť na vysoký obsah kalórií, ktoré avokádo obsahuje, takže nemusí byť dobrý nápad urobiť z neho každodenný zvyk.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Prečo sú banány zakrivené a muži neradi nakupujú: Odhaľte 10 čudných faktov, ktoré vás pobavia

Guava

Každý plod obsahuje 5 gramov cukru a asi 3 gramy vlákniny – viac, ako by ste získali z porcie hnedej ryže alebo krajca celozrnného chleba. Ešte viac vlákniny získate, ak do smoothies pridáte guavy aj so šupkou.

Maliny

Toto ovocie obsahuje poriadnu dávku vlákniny s 8 gramami na šálku – a iba 5 gramami cukru. Vláknina je dobrá na trávenie a môže vám pomôcť cítiť sa plnšie s menším množstvom kalórií.

Papája

Polovica papáje má 6 gramov cukru. Papáju je ideálne vychutnať si s mrazeným jogurtom alebo ju posypať morskou soľou a pridať štipku limetky.

Jahody

Šálka ​​celých jahôd má len 7 gramov cukru, a práve to z nich robí ideálnu a zdravú letnú pochúťku.Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com
Odporúčame