Pštrosie mäso patrí k najzdravším aj najchutnejším: Viete, ako ho pripraviť?

Pštrosie mäso

Mäso pštrosa označujú znalci za mäso gurmánov (Zdroj: GettyImages)

Nízka energetická hodnota, ľahká stráviteľnosť, vysoký podiel železa. To sú len niektoré z výhod, ktoré ponúka konzumácia pštrosieho mäsa. Zohnať toto mäso bolo kedysi prakticky nemožné, aj preto v nás vyvoláva dojem exotiky a mnohí sme ho doteraz ešte neochutnali. A to je možno chyba.

V posledných rokoch sa už aj na Slovensku objavili pštrosie farmy, kde sa dá kúpiť čerstvé mäso tohto nelietavého vtáka. Oplatí sa na niektorú zájsť a vyskúšať to, čo je považované za gurmánsku lahôdku. I keď pštrosie mäso nebude patriť k tým najlacnejším, ocení ho každý, komu záleží na tom, čo má na tanieri.

Aké je pštrosie mäso?

Najjednoduchšia odpoveď na túto otázku asi bude znieť: podobné hovädziemu. I keď vôňou môže pripomínať i teľacinu či zverinu. V porovnaní s inými druhmi mäsa má to pštrosie veľmi nízky obsah tuku (len cca 2,6 g/100 g) a zároveň vysoký podiel bielkovín (28 g/100 g).

Vedeli ste, že jediným steakom dokážete pokryť dennú potrebu vitamínov skupiny B a ďalších minerálnych látok? Práve pre tieto vlastnosti je pštrosie mäso skvelou potravinou pre ľudí, ktorí chudnú, pre športovcov, ktorí potrebujú budovať svaly, ale aj pre tých, ktorí sa chcú jednoducho stravovať zdravo a racionálne.

Príprava je jednoduchá

Ak vás od ochutnávky pštrosieho mäsa doteraz odrádzali obavy, či ho budete vedieť vhodne pripraviť, verte, že boli zbytočné. Príprava tohto mäsa je totiž celkom jednoduchá a aj pomerne rýchla. Môžete ho variť, dusiť, piecť i grilovať. Navyše ho možno ochucovať rôznym korením a tak zvýrazniť jeho lahodnú chuť.

Varenie

Na varenie je vhodné použiť krk, rebrá či krídla. Mäso varíme pomalým varom, rovnako ako pri hovädzom vývare. Mäso po vychladnutí vzhľadom na vysoký obsah kolagénu tvorí rôsol, farba vývaru je podobná, ako u hovädzieho.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Hrejivá zázvorová limonáda: Nakopne vašu imunitu a pomôže pri spaľovaní sviatočných kíl

Dusenie

Máte chuť na guláš či ragú? Mäso pokrájajte na kocky a orestujte a poduste na cibuľovom základe. Doba úpravy je približne 45 až 60 minút.

Pečenie

Celé kusy mäsa (najlepšie veľký filet, orech, stehno…) osoľte, okoreňte čiernym korením alebo korením na divinu, a sprudka opečte na tuku. Podlejte vývarom alebo vínom a pečte pri teplote cca 80 °C vo vlastnej šťave asi hodinu. Doba pečenia závisí od hmotnosti mäsa – 1 kilogram vyžaduje približne 1 až 1,5 hodiny, menším kusom postačí približne 25 minút. Upečené mäso by malo mať ružovú farbu.

Výhodou pečenia je, že z mäsa nevytečie žiadna šťava a mäso zostane krásne krehké a šťavnaté. Pri krájaní plátky zostávajú na reze jemne ružové. Ak používate vpichový teplomer, v strede mäsa by mal ukazovať 60 – 65 °C. Šťavu po upečení možno upraviť ako prírodnú, zahustiť smotanou, alebo piecť mäso spolu s koreňovou zeleninou a omáčku pripraviť ako sviečkovú.

Grilovanie

Tento spôsob úpravy pštrosieho mäsa je gurmánmi považovaný za najlepší. Odborníci odporúčajú mäso nakrájať na steaky o hrúbke cca 2 – 3 cm. Pre grilovaním je možné mäso marinovať, napríklad potrieť cesnakom a olejom, okoreniť, a dať na niekoľko hodín do chladu. Úplne však postačí aj soľ, čierne korenie či čerstvé bylinky.

Grilovať možno na liatinovej panvici s minimálnym množstvom tuku, alebo priamo na rošte. Prudké opečenie na vysokej teplote spôsobí, že sa póry mäsa uzavrú a steak zostane krehký a šťavnatý. Na stredne prepečený steak (medium) potrebujeme mäso grilovať 4 minúty z každej strany.

Treba myslieť aj na to, že mäso ešte „dochádza“ aj po stiahnutí z grilu, a je potrebné nechať ho „oddýchnuť“ na teplom mieste, aby pustilo šťavu a uvoľnilo vôňu. Ak nechceme mať namiesto šťavnatého steaku vysušený kus mäsa, pštrosie mäso by sme nikdy nemali grilovať dlhšie ako 4,5 minúty z každej strany.

Ochutnali ste už pštrosie mäso?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame