Chudnite spolu s domácim zvieraťom: Predĺžite mu život a zlepšíte si kondíciu

Pes

unsplash.com

Poznajú to mnohí majitelia domácich zvierat. Smutným mačacím či psím očiam sa dá ťažko odolať a tak ich zbytočne prekrmujeme, len aby sme im robili radosť. To však vedie k ich obezite na čo sa postupne začnú nabaľovať zdravotné problémy. Ako teda pomôcť chudnúť psom, mačkám, ale i vám? Dá sa to, ak v tom budete spoločne.

Ak si predpíšete redukčnú diétu spoločne so svojím domácim zvieraťom, prospejete jemu aj sebe a budete žiť obaja dlhšie. Ak zapojíte svojho psa, prípadne mačku, do každodennej telesnej aktivity, znížite svoju váhu a budete obaja fit. Navyše posilníte vzťah so svojím zvieraťom.

Kondícia predlžuje život

So psom môžete chodiť na prechádzky alebo s ním behať. Stále sa zvyšuje počet domácich zvierat s nadváhou či dokonca obéznych. Vinu nesú majitelia zvierat, ktorí presvedčení, že sa psy a mačky dokážu postarať sami o seba, teda že sami schopní naordinovať si dosť fyzickej námahy a že zjedia len toľko, koľko potrebujú. V skutočnosti to tak nie je, hovorí americký cvičiteľ psov Travis Brorsen.

Psy a mačky sú síce schopní regulovať príjem potravy a pohyb, ale majú sklony riadiť sa príkladom pána. Ak ho vidia, ako stále sedí, sedia tiež. Zdravé zviera žije v priemere o dva roky dlhšie než to, ktoré nie je zdravé, a to je v živote zvieraťa skutočne dlhá doba, vysvetľuje Brorsen.


Mohlo by vás zaujímať: Na dovolenku so štvornohým miláčikom? Nezabudnite na tieto zásady


Schudnete vy i váš miláčik

Ak teda skutočne milujete svoje zviera, doprajte mu tie dva roky života navyše. Prvým krokom k úspechu je zvýšiť každodenný telesný pohyb. Tri dvadsaťminútové prechádzky denne správnym krokom, ak chcete zhodiť kilogramy spoločne so svojím psom. Ešte lepší je beh,konštatuje Brorsen. Považujte tieto prechádzky za príjemné odpútanie od pracovného stresu a za príležitosť posilniť väzbu so svojím zvieraťom.

S mačkami sa treba hrať

S mačkou, ktorá nie je vhodná na prechádzky, sa hrajte. Mačka je od prírody lovec a rada behá za rôznymi hračkami. Nemusíte robiť nič iné, než s nejakou hračkou na povrázku behať po izbe.

Zdravé odmeny

Vyberajte si zdravé odmeny. Mnohé odmeny určené pre domáce zvieratá koncentrátom cukru a tuku, ako energetické tyčinky alebo zemiakové lupienky pre človeka. Odmeňujte seba aj zviera radšej zdravšími pochúťkami, ako sú jahody, banány, pomaranče, navrhuje Brorsen. Odmeny zdravé pre obidve strany si však doprajte potom, čo ste sa hrali s mačkou alebo ste sa vrátili z prechádzky so psom.


Mohlo by vás zaujímať: Situácie, ktoré pochopia iba majitelia psov: Tieto ilustrácie si vás získajú


 

Zaraďte malé cvičenia

Ísť pešo po schodoch je iba malá úprava všednej rutiny, ktorá umožňuje zvýšiť počet krokov a prispieva k chudnutiu. Rovnako tak je možné prinútiť domáce zvieratá k pohybu navyše, ak napríklad mačke umiestnite misky so žrádlom a pitím čo najvyššie, psovi dáte pelech ďaleko od okna a misku s vodou dáte úplne inam, aby sa musel cez deň viac pohybovať.

Obmedzte porcie jedla

Početné štúdie sa zhodujú na tom, že jednou z príčin obezity veľké porcie jedla. Rovnako tak ak dávate domácemu zvieraťu prehnané dávky potravy, môže to viesť k tomu, že zbytočne a nebezpečne priberie.

Lepšie je neobzerať sa príliš na to, čo je na krabici s granulami napísané, pretože odporúčané dávky sú vypočítavané pre širšiu škálu váhy a všeobecne platia pre aktívne zviera, zdôrazňuje Brorsen. Skúste postupne zmenšovať porcie jedla ako pre vás, tak pre vášho psa či mačku. Riaďte sa pritom radami veterinára. A začnite používať menšie taniere a misky.


Ako často si idete zabehať s vašim psom? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame