Renovácia kuchyne za málo peňazí? Tieto tipy vám ju pomôžu vynoviť a oživiť na nepoznanie!

renovácia kuchyne

Renovácia kuchyne vôbec nemusí byť drahá záležitosť (Zdroj: Freepik/dmytro_sidelnikov)

Ak patríte k ľuďom, ktorí majú kreatívnu dušu a nápady, majú radi zmeny v interiéri domácnosti, neboja sa pošpiniť si ruky a zároveň potrebujú aj čo-to ušetriť, ste tu na správnej adrese. Renovácia kuchyne sa môže zdať ako náročný a drahý proces. Dnes vám však prezradíme, ako si vylepšiť kuchyňu tak, aby vás to skoro nič nestálo.

Vymeňte pracovné dosky

Je vaša kuchynská linka nezáživná, no aj napriek tomu je v skvelom stave a zachovalá? Môžete ju skúsiť oživiť výmenou pracovných dosiek. Aj po takejto malej úprave sa môže zmeniť na nespoznanie. Navyše, čím menšiu plochu pokryjete, tým nižšie budú náklady, čo znamená, že si môžete dovoliť kúpiť drahší materiál.

Opýtajte sa napríklad v miestnej kamenárskej či podobnej spoločnosti, či im nezostali nejaké zvyšky kameňa, z ktorých by sa dali vyhotoviť pracovné pulty do kuchyne, prípadne – ak ste dostatočne zruční – si môžete si vyrobiť vlastné pracovné dosky z dreva úplne sami.

Vylepšite obloženie na kuchynskej linke

Pozerať sa na tú istú kachličkovú stenu každý deň niekoľko rokov v kuse môže nejedného človeka unavovať. Ďalší skvelý spôsob, ako osviežiť kuchyňu a pridať jej šmrnc, je zmeniť obloženie kuchynskej linky. Materiálov existuje na trhu nespočetne veľa od dlaždíc, cez kameň, sklo, keramiku alebo drevo – vyberte si to, čo sa vám páči a najmä to, čo sedí do rozpočtu.

Najlacnejšou a najrýchlejšou alternatívou je jednoducho pretrieť staré obloženie špeciálne určenou farbou na tieto povrchy podľa vášho výberu. Ďalšou dobrou alternatívou na dať obloženie len tam, kde poskytuje linke najväčšiu ochranu, napríklad okolo sporáka alebo drezu.

Pristavajte si falošný ostrovček

V prípade, že máte v kuchyni viac miesta, môže byť dobrou alternatívou na jej vynovenie aj pristavanie kuchynského ostrovčeka. Akékoľvek samostatné stoly alebo skrinky môžu byť cenovo výhodným prvkom kuchyne bez ostrovčekov. Stačí na ne pridať kolieska, aby ste nimi mohli ľubovoľne pohybovať.

Čím viac doplnkov pridáte (napríklad skrinku či komodu so zásuvkami), tým viac sa vám to oplatí a navyše, ak je vaším cieľom supernízky rozpočet, pokojne začnite s jednoduchým stolíkom. Každý nevyužitý kus nábytku sa s dávkou fantázie a kreativity dá použiť ako kuchynský ostrovček.

Vyčarujte skrinkám nový vzhľad

Farba, tapety, špeciálne fólie a obloženia: to všetko sú skvelé možnosti na to, ako dať starým skrinkám nový vzhľad. Odstránením dvierok na niektorých horných skrinkách získate ľahko prístupný otvorený úložný priestor bez toho, aby ste museli pridávať nové police.

Niekedy ani nemusíte meniť celú kuchynskú linku, na zmenu jej vzhľadu postačí napríklad zmeniť len úchytky či rukoväte. Hľadajte spôsoby, ako osviežiť svoj domov, ktoré nielen vyhovujú vášmu rozpočtu, ale aj tomu, ako priestor denne využívate. Tiež môžete do šuflíkov nainštalovať špeciálne osvetlenie.

Natrite steny, stavte na novú podlahu

Lacná renovácia kuchyne obnáša aj výmenú podláh. Pri jej inštalácii je však potrebné okrem rozpočtu myslieť aj na viaceré iné faktory. Správna kuchynská podlaha však môže zmeniť aj estetiku miestnosti. V závislosti od štýlu, ktorý si vyberiete, zvážte dlaždice, prírodný kameň, linoleum alebo drevené podlahy.

Niekedy stačí aj výmena koberca za iný, novší či modernejší. Taktiež skúste kuchyňu premaľovať. Môže to znieť ako klišé, ale iná, pestrejšia či jednoduchšia farba farba naozaj vdýchne miestnosti nový život, nehovoriac o správnom nasvietení miestnosti či iných doplnkoch.Zdroj: bhg.com, plnielanu.sk
Odporúčame