Ako presvetliť interiér? Inšpirujte sa tipmi, ktoré fungujú a stoja málo peňazí

ako presvetliť interiér

Ukážeme vám, ako presvetliť interiér (Zdroj: GettyImages)

V zimných mesiacoch trávime v interiéri viac času a mnohí z nás pociťujú nedostatok prirodzeného svetla. Tento pocit je o to intenzívnejší, ak sa aj samotnému bytu vyhýbajú slnečné lúče alebo trpí nesprávnou orientáciou. Máte u vás doma izbu, ktorá pôsobí tmavo a ponuro? Poradíme vám, ako interiér presvetliť bez veľkých stavebných zásahov. Už zopár trikov vnesie viac svetla a dosiahnete vďaka nim príjemnejší pocit z priestoru.

Odstráňte prekážky okolo okien

V svetlých a vzdušných priestoroch sa cítime príjemne a majú výrazný vplyv na udržanie dobrej nálady a výkonnosti. Zdrojom prirodzeného svetla v interiéri sú okná. Ak izba pôsobí tmavo, začnite práve bezprostredným priestorom okolo okna. Svetlu, ktoré sa chce dostať dnu, by nemali v ceste stáť žiadne prekážky. Ide najmä o husté záclony, tmavé a ťažké závesy alebo výrazné žalúzie. Týka sa to však aj mohutných izbových rastlín, ktoré stoja pred oknom, alebo dekoračných predmetov rozmiestnených na okennom parapete. Vyčistite tento priestor, siahnite po peknej pavučinkovej záclone a okamžite si budete užívať viac svetla.

Voľte jasné odtiene

Rada, ktorú netreba príliš predstavovať – tmavé farby miestnosť zmenšujú a pohlcujú svetlo, biela a svetlé farby zase priestor opticky otvárajú a podporujú jeho svetlosť. Ak izba trpí nedostatkom svetla, vymaľujte strop aj steny na bielo. Nezostávajte však iba pri stenách. Už menšia výmena doplnkov dokáže doslova zázraky na počkanie. Oplatí sa zamerať na koberec, plédy, vankúše, deky, obrazy alebo aj stoličky. Vďaka snímateľným návlekom na stoličky viete jednoducho farebne doladiť aj jedáleň s obývačkou. Priestoru dodajú výnimočnú energiu napríklad trendová mentolová, pastelovo žltá, levanduľová, jemná smotanová a púdrová farba.


Mohlo by vás zaujať: Svetlá v interiéri: Pre dobrý zrak aj skvelú atmosféru!


Prilákajte pozornosť na detaily

Čo robiť s miestnosťou bez okna? Tmavá predsieň, paneláková kúpeľňa či dlhá a úzka chodba potrebujú predovšetkým dostatok umelého osvetlenia, ktoré by malo byť rozmiestnené vo viacerých výškových rovinách pre ešte lepší rozptyl svetla. Zaujímavý efekt získate pridaním doplnkov, ktoré sú ligotavé, odrážajú svetlo a už na prvý pohľad na seba strhávajú pozornosť. Taká môže byť napríklad výrazná stojanová lampa so zlatým tienidlom, bohato zdobený zlatý alebo strieborný rám zrkadla či krištáľové dekorácie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Golden Webshop (@thegoldenwebshop)

Využívajte zrkadlá a lesklé plochy

Tento tip funguje prekvapivo dobre! Zrkadlo umiestnené na protiľahlej stene alebo vedľa okna má skvelý potenciál ukázať vám, ako funguje odraz svetla v praxi a kam sa až slnečné lúče dokážu dostať. Vhodne umiestnené zrkadlo navyše opticky zväčšuje priestor a dodáva mu hĺbku. Podobnú ilúziu vytvárajú aj moderné tapety s vysokým leskom alebo zrkadlové tapety a samolepky zaujímavých geometrických tvarov. Ak sa obávate gýčovitého vzhľadu, nemusíte ich aplikovať na veľké plochy. Populárna je napríklad zrkadlová fólia na hornej doske komody, ktorá odráža svetlo z lámp.

Dajte nábytku nový náter

Ak by ste sa spýtali dizajnérov, ako dostať do interiéru viac svetla, ako prvé by prišli s univerzálnou radou – zbavte sa tmavého a robustného nábytku. Nie vždy je však rozpočet na nové zariaďovanie a veľkú rekonštrukciu. A popravde, je škoda vyhodiť starší, no za to kvalitný drevený nábytok. Načerpajte inšpiráciu z domácich renovácií, popustite uzdu tvorivosti, navlečte si rukavice a hor sa do práce. Natrite bielou alebo smotanovou farbou staršiu tmavú komodu, príborník alebo skrinku na topánky a predsieňovú zástenu. Do pôvodne tmavého kúta tak hravo vnesiete vítaný jas a svetlosť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa STYLING NUMBER EIGHT (@stylingno8)Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame