Zaostrené na posteľnú bielizeň: Meníte ju dostatočne často?

Prádlo

gettyimages

Ako si kto ustelie, tak bude aj spať. Aspoň tak to tvrdí známe slovenské príslovie. Kvalitný spánok úzko súvisí aj s kvalitou a čistotou posteľnej bielizne.

Podľa výsledkov ankety portálu Good Housekeeping si väčšina z nás plachty a obliečky nemení tak často, ako by sa malo. Mnohí si to neuvedomujeme, no naša posteľ sa stáva ideálnym prostredím pre množenie rôznych mikroorganizmov. Ako často ju však treba meniť?

Najväčší vplyv má osobná hygiena

Čistota posteľnej bielizne závisí od viacerých faktorov. V prvom rade je to naša telesná hygiena. Čím dôslednejšie ju dodržiavame, tým čistejšie bude aj naša posteľná bielizeň. Odporúčame sprchu pred spaním, vďaka ktorej sa telo zbaví špiny, potu a odumretých buniek. Taktiež je vhodné spať v pyžame, ktoré predsa len do veľkej miery absorbuje pot.

Roztoče nevidieť

Znečistenie, ktoré je viditeľné, nie je to najhoršie. Hlavní nepriatelia nie sú viditeľní očami. Naše telo sa v noci zbavuje nielen odumretých buniek, ale produkuje aj rôzne výlučky, od potu a slín, až po sekrét z pohlavných orgánov, ktorý vytvára ideálne podmienky pre množenie rôznych húb, baktérií či mikroorganizmov. V priemernej posteli sa ich nachádza približne 10 miliónov, pričom najčastejšie ide o roztoče. Ak prekročia znesiteľnú hranicu, môžu spôsobiť zdravotné problémy, a to najmä alergikom.

Mohlo by vás zaujímať: Máte ráno plný nos, ale nie ste chorí? Zatočte s roztočmi raz a navždy

Ako často bielizeň prať?

  • V zimnom období by sa mala posteľná bielizeň vymieňať minimálne raz za 14 dní.
  • Počas leta alebo v prípade, že sa nadmerne potíte, treba bielizeň vystriedať už po 7 dňoch.
  • Ak trpíte alergiou, ekzémom či lupinami, posteľnú bielizeň si budete musieť meniť častejšie. Uprednostnite obliečky z bavlny či flanelu, ktoré sa dajú prať aj pri vyššej teplote.

Podľa záverov prieskumu iba tretina respondentov vymieňa posteľnú bielizeň v odporúčaných intervaloch, zatiaľ čo väčšina opýtaných prezliekala postele až po niekoľkých týždňoch.

Rovnako dôležité sú periny a vankúše

Posteľná bielizeň nie je to jediné, čo treba meniť. Podľa portálu Mirror, až 45 % ľudí svoje periny a vankúše nikdy nepralo. Pritom tretina hmotnosti dvojročného vankúša sa skladá z našich odumretých buniek a mikroorganizmov. Mali by sa prať minimálne 2-krát do roka, v prípade potreby aj častejšie. Ak máte strach, že sa vám pri praní zničia, obráťte sa na čistiarne.

Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Ako často meniť posteľnú bielizeň: Treba ju aj žehliť?

Niet nad rady starých mám

Kedysi bolo najmä na dedinách bežné vetranie prikrývok a vankúšov, ktoré gazdinky prevesili cez plot či okenný rám. Tento rituál mal niečo do seba. Periny sa prevetrali, zbavili prebytočnej vlhkosti a voňali čerstvým vzduchom. Pravidelné praktizovanie tejto činnosti má na naše zdravie jednoznačne pozitívny účinok, preto keď nabudúce otvoríte okná, skúste cez ne aspoň na pár minút prevesiť aj paplón s vankúšom.

V posteli sa cítime dobre

Na čistote a kvalite posteľnej bielizne nám naozaj záleží. Ako uvádza prieskum spoločnosti BEPA, zabalenie sa do čistej, opratej bielizne patrí medzi najobľúbenejšie aktivity, ktorými si ľahko navodíme dobrý pocit. A toto tvrdenie má niečo do seba. V posteli strávime priemerne takmer 25 rokov života. Bola by škoda si toto obdobie nespríjemniť.

Ako často si meníte posteľnú bielizeň vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mia, gettyimages
Odporúčame