POROVNANIE Zháňate mixér do domácnosti? Vieme, ktoré modely sú najlepšie

Mixér

Mixér je v kuchyni nenahraditeľným pomocníkom (Zdroj: GettyImages)

Mixér patrí medzi povinnú výbavu každej kuchyne. Jeho využitie je skutočne všestranné – môžete ním miešať cesto, mixovať jedlo, pripraviť osviežujúce smoothie, drviť ľad do koktailov či pripraviť majonézu.

Vybrať ten správny preto nemusí byť otázkou chvíle. Je nutné siahnuť po správnom type, pretože každý má svoje výhody aj nevýhody. Dôležité je zamerať sa na príkon, otáčky, funkcie, príslušenstvo, objem samotnej nádoby, hlučnosť, ale aj jeho hmotnosť. Poďme na to pekne po poriadku.

Na začiatok si musíme položiť základné otázky, ktoré nám napovedia, ktorý typ vybrať: Na čo budeme mixér používať najčastejšie? Aké suroviny v ňom chceme mixovať či drviť (mäkké/tvrdé)? A koľko miesta máme na jeho uskladnenie?

Cenovo dostupné tyčové mixéry

Štandardné tyčové mixéry sú dnes veľmi rozšírené. Ide o najužšie mixéry na trhu, ktoré sú určené na ponorné mixovanie napríklad omáčky na sviečkovú či zemiakového pyré. Sú skvelým pomocníkom aj pri príprave domácej detskej výživy alebo hustejších polievok.

Tyčový mixér je cenovo dostupný pre každého, kúpite ho už od 20 eur a často k nemu dostanete základné príslušenstvo – nádobu, odmerku a podobne. Vďaka svojmu tvaru je ľahko uskladniteľný. Tieto mixéry sú však výhradne manuálne a počas mixovania musíte držať tlačidlo. Väčšina modelov ponúkajú aj reguláciu rýchlosti.

Všestranné stolné mixéry

Stolné mixéry sa od tyčových líšia najmä svojou automatizáciou. Nakoľko disponujú vyšším výkonom, vedia pripraviť nielen omáčky a hustejšie polievky, ale aj nápoje. Nájdu sa aj modely s indukčným ohrevom, popri mixovaní sa vám tak jedlo (napríklad polievka) zároveň zohrieva.

Už aj lacnejšie modely majú reguláciu rýchlosti a na najvyšších otáčkach viete nielen mixovať, ale aj sekať. Vhodné sú teda aj na sekanie orechov, semienok či ľadu. Majú väčšiu nádobu (zvyčajne 1 – 2 litre), ktorá je ľahko umývateľná v rukách aj v umývačke. Zaberú aj viac miesta ako tyčový mixér a ich vysoký výkon spravidla znamená aj vyššiu hlučnosť.

Ručné mixéry pre dokonalé cesto

Ručné mixéry sa najčastejšie využívajú na dve aktivity – prípravu cesta a šľahanie. Na niektorých musíte tlačidlo držať, iné ponúkajú automat. Niektoré lacné modely sú automatické, iné drahšie môžu byť manuálne. Táto vlastnosť sa mení od modelu k modelu.

V balení zvyčajne nájdete okrem nádoby aj množstvo nástavcov. Dajú sa však dokúpiť za pár eur, preto príslušenstvo nemusí byť hlavným kritériom pri kúpe. Títo kuchynskí pomocníci majú často rôzne rýchlosti mixovania a šľahania, takže šľahačka či cesto budú vždy pripravené podľa vašich predstáv.


Mohlo by vás zaujímať: Vyčistite rúru rýchlo a jednoducho: Prinášame overené tipy aj bez chémie!


Sekáčiky a drviče na každodenné varenie

Tento typ mixéru využijete najmä pri každodennom varení. Plačete pri krájaní cibule? Hoďte ju do sekáčika a o pár sekúnd je dokonale nasekaná. Sekáčik vám naseká aj rôzne bylinky, cesnak a množstvo iných druhov zeleniny. Poteší aj nízka obstarávania cena, ktorá začína na 15 eurách.

Okrem zeleniny nasekajú aj orechy či semienka a sú vhodné aj na prípravu ľadovej triešte – v tomto prípade však vyberajte skôr drahšie a výkonnejšie zariadenie, prípadne sa poraďte priamo v predajni. Nevýhodou môže byť vysoká hlučnosť, ale aj fakt, že by ste do nich nemali vkladať viac druhov potravín naraz.

Módne smoothie mixéry

Posledný typ je smoothie mixér a jeho zameranie je známe už z názvu. Ranný povzbudzujúci nápoj s ním pripravíte rýchlo a pohodlne. Ich silnou stránkou je vysoký výkon, ktorý hravo rozdrví všetky druhy ovocia vrátane semienok či tvrdých jadier. Všetky nutričné hodnoty teda ostávajú v pohári.

Z výhod ešte vyzdvihneme veľmi jednoduché ovládanie často len jedným tlačidlom. Na prípravu nápoja dostanete aj nádobu v podobe pohára, ktorú upevníte k mixéru. Môžete ju dokonca umývať aj v umývačke riadu. Nevýhodou tohto mixéra je menšia využiteľnosť – okrem prípravy smoothie v ňom neurobíte prakticky nič iné.

Optimálny pomer ceny a kvality

Ak už viete, ktorý typ mixéru budete potrebovať, váš výber právneho modelu ešte nekončí. Aby ste docielili optimálny pomer ceny a kvality, zamerajte sa na funkcie, ktoré potrebujete a naozaj využijete. Zbytočne budete kupovať drahý mixér s vysokým príkonom, keď nevyužijete jeho potenciál. Ušetrite si peniaze a kúpte si radšej nejaké príslušenstvo.

Príkon: Každý druh mixéra ponúka iný príkon. Tyčové a ručné mixéry neponúkajú veľký príkon, pretože sú malé a ovládajú sa manuálne. Na bežné použitie by preto malo stačiť 300 W. Pri stolnom mixéri je vhodné vyberať čo najväčší, pretože ide o multifunkčné zariadenie. Ak ním chcete mixovať aj tvrdé suroviny, obzrite sa po 1 000 W.

Sekáčik so 100 W príkonom hravo poseká každú zeleninu, no ak ho plánujete využiť aj na sekanie ľadu, stavte skôr na 300 W. Na mixovanie smoothie nápojov je dostačujúcich 300 – 400 W, ktoré posekajú ovocie, zeleninu, semienka či orechy.

Otáčky: Tento údaj hovorí o tom, koľkokrát sa nôž otočí okolo svojej osi za jednu minútu. Ručné mixéry si vystačia s 1 000 otáčkami, pretože pri príprave cesta a šľahaní nesekáte žiadne tvrdé suroviny. Ak však zvolíte tyčový mixér, dbajte na to, aby ste mali aspoň 10 000 otáčok za minútu. Stolné mixéry či príprava smoothie si vyžadujú rýchlejšie nože a ak budete sekať aj tvrdšie suroviny, mali by stroje dosahovať až 20 000 otáčok.

Hlučnosť: Štandardná hlučnosť mixéra sa pohybuje v rozmedzí 80 – 90 dB. Tento zvuk sa rovná ruchu premávky zvnútra auta. Ak mixér disponuje funkciou „silent“, resp. tichým režimom, dostanete sa na úroveň 70 – 72 dB. Táto hodnota sa rovná chodu umývačky riadu alebo práčky. Tichý režim vie pridať zopár eur k zariadeniu navyše, no určite ich neoľutujete, ak pri varení radi pozeráte televíziu či počúvate rádio.


Mohlo by vás zaujímať: Urobte si radosť novou televíziou: Čomu sa vyvarovať a ako ušetriť aj stovky eur?


Veľkosť, skladnosť a hmotnosť

Ak už máte vybratý príkon motora aj otáčky nožov, zamerajme sa na záver ešte na detaily, ktoré môžu byť pre niektorých dôležité.

Objem nádoby: Ponuka nádob sa mení od typu k typu. Väčšina zariadení ponúka aspoň 0,7 litrové poháre, ktoré oceníte na prípravu kokteilu pre jednu, maximálne dve osoby. Ak ale chcete kúpiť mixér na prípravu smoothie pre rodinu, odporúčame obzrieť sa aspoň po litrovej nádobe, aby ste nemuseli mixovať ovocie či zeleninu na dvakrát. Vždy je lepšie mať zopár decilitrov navyše, ako by mali chýbať.

Uskladnenie: Ak nechcete mať mixér vždy na kuchynskej linke, musíte si nájsť miesto, kam ho uskladníte, keď ho nebudete práve používať. Toto rozhodnutie sa vzťahuje aj na samotný výber typu a nakoľko sú ručné a tyčové tie najmenšie, zaberú aj najmenej miesta. Veľkú úlohu zohráva však aj nádoba, ktorú k mixéru dostanete či príslušenstvo, ktoré si neskôr zaobstaráte. Stolné mixéry ponúkajú až do 8 litrov, preto si dobre pozrite, čo k mixéru pri kúpe dostanete.

Hmotnosť: S uskladnením sa viaže aj hmotnosť. Tu znova vyhrávajú tyčové a ručné mixéry, ktoré vážia do jedného kilogramu. Tento typ však musí byť ľahký, pretože ho pri používaní držíte v rukách a manipulujete ním. Stolné mixéry zrejme nenájdete pod 3 kilogramy a ich hmotnosť môže pokojne presiahnuť aj 7 kilogramov. V prípade, že nebudú neustále na kuchynskej linke a budete ho uskladňovať, majte ich hmotnosť na pamäti.

Najlepšie mixéry na trhu

Z ručných manuálnych mixérov je podľa Testmagazínu najlepší model za rok 2021 Bosch ErgoMixx MFQ 36440. Svojím príkonom 450 W zvládne aj ťažšie výzvy vrátane cesta a nechýba mu ani praktická odmerka. Za svoju cenu (cca 35 eur) je aj nečakane tichý.

Odporúča ho aj zákazník Milan: „Výborný pomer ceny a výkonu. Odporúčam ho do každej domácnosti. Prekvapila ma najmä tichosť.“

Ak nechcete investovať toľko peňazí, odporúčame pozrieť sa po ETA 0044 90000. Tento český stroj s príkonom 250 W si poradí so základným šľahaním a mixovaním. Oceníte aj nerezové metličky, ktoré sa dajú vybrať a umyť. Poteší najmä cenovka – 15 eur.

Chcete niečo kvalitnejšie? Tefal BL962B38 je víťazom testu stolných mixerov. Dosahuje príkon 1 300 W a 45 000 otáčok za minútu. Prekážku v práci teda nepozná. Má funkciu automatického čistenia, ohrev obsahu nádoby a množstvo užitočných režimov. Zaplatíte naň však 150 eur.

Tento si pochvaľuje naša známa Marcela: „Dostala som ho ako vianočný darček a neviem si ho vynachváliť. Pomelie aj silnejšie zrná, napríklad aj ryžu. Často ho využívam pri príprave smoothie a zatiaľ som nenašla žiadny problém. Je trochu hlučný a ťažší, ale za ten výkon by som ho nevymenila.“

Pre rodinné smoothie odporúčame aj Sencor SNB 6601RD s výkonom 1200 W, tromi prednastavenými programami, prehľadným displejom a bohatým príslušenstvom. Zoženiete ho aj za 70 eur.



Zdroj: plnielanu.sk, covybrat.sk, heureka.sk, testmagazin.sk
Odporúčame