Urobte si radosť novou televíziou: Čomu sa vyvarovať a ako ušetriť aj stovky eur?

nová televíza

Poradíme vám, ako vybrať novú televíziu (Zdroj: GettyImages)

Výber nového televízora nie je záležitosť piatich minút. Na trhu je dnes množstvo výrobcov, ktorí ponúkajú viacero modelov s kombináciou rôznych funkcií. Preto sme pri vás pripravili zhrnutie toho, na čo si dať pri výbere nového televízora najväčší pozor a vďaka tomu ušetriť stovky eur.

Navyše počas predvianočného obdobia lákajú predajcovia na výpredaje, pri ktorých však často navýšia ceny, aby sa nevýhodné kusy predali. Preto cenu nikdy nepovažujte za kľúčový parameter, zvážte ju až na záver. Zamerajte sa predovšetkým na uhlopriečku, rozlíšenie a inteligentné technológie, ktoré skutočne využijete.

Štyri základné typy

Najlacnejšie televízie nájdete v kategórii LCD. Okrem nízkej ceny sú aj citeľne ľahšie, a preto ich môžete bez problémov zavesiť aj na stenu. Ide o starší typ televízorov, ktoré majú pomalšiu odozvu a taktiež užší pozorovací uhol. Navyše farby nevykresľujú príliš verne, a preto ich odporúčame nenáročným alebo len občasným divákom.

LED panely fungujú na rovnakom princípe ako LCD, sú však doplnené o LED diódy. Tie zabezpečia lepšie vykreslenie farieb a zobrazia aj vyšší dynamický rozsah HDR. Sú vcelku šetrné k životnému prostrediu. Čakajte však stále menší pozorovací uhol. Cenovo sú na relatívne nízkej úrovni, a patria k najvyhľadávanejším typom.

Novším, a teda aj vyspelejším typom panelov je OLED. Vykreslí širšiu paletu farieb ako jeho predchodca vďaka pixelom, ktoré vytvárajú vlastné svetlo. Navyše ponúkajú technológiu takzvanej černejšej čiernej, takže obraz je verný aj za denného svetla. Majú široký pozorovací uhol, avšak z pohľadu ceny už atakujú tisíc eur.

Najmodernejšou technológiou je QLED. Zobrazí veľmi bohatú paletu farieb, disponuje širokým pozorovacím uhlom a oproti OLED sú menej náročné na energiu. Zaplatíte za ne približne rovnako ako za OLED, no ak budete hľadať modely s 8K rozlíšením, prípadne s technológiou Neo QLED, hravo sa dostanete nad hranicu tisíc eur.


Mohlo by vás zaujímať: Elektro spotrebiče čaká jedna veľká zmena: Toto si všímajte pri najbližšom nákupe!


Výber správneho rozlíšenia a uhlopriečky

Priznajme si to, trhu dnes dominuje detailné rozlíšenie 4K. Ponúka takmer 9 miliónov svetelných bodov, pričom každý jeden dokáže vykresliť farbu samostatne. Využijete ho pri sledovaní streamovacích služieb, prípadne hraní hier (so správnou konzolou). Naša verejnoprávna, ale ani komerčné televízie zatiaľ obsah v 4K neponúkajú a v blízkej budúcnosti to ani nemajú v pláne. Preto vám na sledovanie relácií cez satelit postačí aj rozlíšenie Full HD s viac ako 2 miliónmi svetelných bodov.

Ak ste si vybrali technológiu, ktorá vám najviac vyhovuje, poďme teda na uhlopriečku. Tú zvyčajne výrobcovia aj predajcovia udávajú v palcoch. Aby ste si lepšie predstavili uhlopriečku, prepočítajte si palce na centimetre jednoduchým násobením: počet palcov x 2.5 = počet centimetrov. Od vami zvolenej uhlopriečky sa odvíja aj vzdialenosť, z ktorej televíziu pozeráte.

Pozorovacia vzdialenosť nie je len zbytočné číslo. Ak by ste si do malej obývačky kúpili zbytočne veľký televízor, vaše oči vám to dajú pocítiť. Pri rozlíšení Full HD a 4K sa orientujte týmito číslami:

  • 30 – 40 palcov = 1,5 – 2 metre
  • 40 – 50 palcov = 2 – 2,5 metra
  • 50 – 60 palcov = 2,5 – 3 metre
  • 60 – 70 palcov = 3 – 4 metre
  • 70 palcov a viac = viac ako 4 metre

Náš tip: Každý výrobca aj každý predajca vám povie o pár centimetrov väčšiu či menšiu vzdialenosť, preto ani naše odporúčanie neberte doslovne. Slúži len ako odrazový bod, riaďte sa sčasti aj vlastnou intuíciou.

Inteligentné funkcie a možnosť tuneru

Vybrali sme teda typ televízie, rozlíšenie, aj uhlopriečku. Ešte nám ostávajú inteligentné funkcie, ktoré počas sledovania využijete. Kvalitu displeja neurčuje len rozlíšenie, ale aj obnovovacia frekvencia obrazu. Štandardnom je dnes 50, respektíve 60 Hz, pričom platí, že čím vyššie toto číslo je, tým je obraz plynulejší. Ide o číselný údaj, ktorý určuje, koľko snímok dokáže obraz vykresliť za jednu sekundu. Populárne sú dnes aj 100 Hz televízie. Tie však ocenia najmä hráči videohier. Cenu televízie však spravidla dvihnú o stovky eur.

Spomínali sme aj vysoký dynamický rozsah, teda HDR. Oproti štandardným televíziám dokáže takýto displej vykresliť živšie farby. Takmer každá 4K televízia disponuje technológiou HDR. Taktiež sa zamerajte na dynamický kontrast miesto statického. Jeho hodnota udáva rozdiel medzi bielou časťou obrazovky a čiernou.

Štandardom digitálneho vysielania je dnes DVB-T2 tuner. Na druhú generáciu sa prešlo z jasného dôvodu – nedostatok miesta. Ponúka ho väčšina televízorov, ale pred kúpou sa radšej uistite, či ním disponuje aj vami vybratý model. Umožňuje sledovanie televízneho vysielania priamo cez televíziu bez zbytočného set-top boxu. Predplatenú kartu vložíte jednoducho do televízora a môžete pozerať.


Mohlo by vás zaujímať: Spomínajte s nami: Ako sme sa zabávali v časoch, keď nebol internet ani mobily?


Doplnky k televíziám, ktoré oceníte

Či už hovoríme o herných konzolách, harddiscoch, soundbare alebo klávesnici, hovoríme o príslušenstve k televízii. Herné konzoly potrebujú na zapojenie HDMI, rovnako ako set-top box či prehrávač filmov. Televízory ich majú zvyčajne zabudované dva či tri, preto si pred kúpou skontrolujte, či ich je dostatok. Niektoré soundbary alebo domáce kiná vyžadujú taktiež pripojenie cez HDMI. Ak plánujete zapájať do televízora aj domáce kino a prípadne set-top box, hľadajte zariadenie s tromi vstupmi.

USB porty sú spravidla dva a bohato postačia na prehratie fotiek a videí z dovoleniek. Tento port slúži aj na zapojenie externej klávesnice, ktorá vám vyhľadávanie na internete, prípadne v archíve videí výrazne zjednoduší. Na pripojenie bezdrôtových slúchadiel vám postačí bluetooth, avšak nie všetky televízory podporujú všetky typy slúchadiel.

Náš tip: No a v neposlednom rade odporúčame dokúpiť aj prepäťovú ochranu do zásuvky, prípadne prepäťovú predlžovačku, a to obzvlášť, keď máte viacero zapojených zariadení.

Zopár obľúbených modelov

Z LCD typu odporúčame pozrieť sa po radách Samsung UE 5372, Sony KD 8196 alebo Panasonic TX SW504. Sú vcelku lacné a šikovné – za 32 palcový televízor zaplatíte zhruba 300 eur. Nečakajte od neho smart funkcie ani 4K, no na občasné sledovanie úplne postačí.

Obľúbené LED typy ponúkajú všetci výrobcovia a medzi najpopulárnejšie patria Samsung UE 7092, ktoré aktuálne dominujú slovenskému trhu s televízormi. Za 4K smart modely s uhlopriečkou 50 palcov zaplatíte 400 eur, za 65 palcov zasa 600 eur.

Z drahších OLED typov zasa vypichneme série LB a X od LG. Čakať môžete vlastný operačný systém, krásne farby, ale aj špičkový moderný dizajn. Cena 55 palcových verzií sa pohybuje medzi 900 – 1000 eurami, za väčšie 65 palcové uhlopriečky si však ďalších 500 eur priplatíte.

Aj poslednej QLED kategórii kraľuje Samsung s modelmi Q. Aj keď ide o najmodernejšiu technológiu, cena určite poteší. Ceny 50 – 65 palcových modelov sa pohybujú medzi 500 – 800 eur. Najnovšie Neo QLED stoja v priemere 1200 eur, no a za 8K rozlíšenie si zaplatíte pokojne aj 2000 eur.

Zdroj: plnielanu.sk, heureka.sk
Odporúčame