Elektro spotrebiče čaká jedna veľká zmena: Toto si všímajte pri najbližšom nákupe!

Nové energetické štítky sú platné od 1. marca

Aké zmeny v energetických štítkoch nastávajú? Toto by ste o nich mali vedieť (Zdroj: GettyImages)

Európska komisia schválila nový vzor energetických štítkov. Zmeny sa týkajú konkrétne šiestich skupín výrobkov a malo by sa nám vraj ľahšie a jednoduchšie nakupovať. Zistite, ktoré zmeny nás od marca pri nakupovaní techniky čakajú.

Čo je energetický štítok a prečo sa mení

Energetický štítok je označenie elektrospotrebiča, ktoré informuje o jeho energetickej náročnosti. Na štítku je uvedená energetická náročnosť produktu a jeho ročná spotreba energie. Podľa prieskumu Európskej únie, ktorá na svojom území zaviedla štítky v roku 2001, sa až 85 % zákazníkov rozhoduje pri nákupe novej techniky na základe informácii na týchto štítkoch. Nie je to teda len úradná formalita.

Predstavte si, že idete kupovať práčku. V dobrej viere si vezmeme tú s energetickou triedou A+, teda mala by byť nenáročná pre životné prostredie. To však nie je pravda. Vaša práčka má podľa starého systému až tretia najúspornejšiu triedu (po A+++ a A++) a presne toto chce Európska únia zmeniť.

Nové označenie a spotrebiče, ktoré ovplyvní

Podľa nového systému budeme vidieť na štítkoch označenia od písmen A po G. Taktiež sa mení náročnosť, podľa ktorej sa budú triedy udeľovať. Tieto zmeny sú od 1. marca 2021 v platnosti a staré označenia musia zmiznúť do konca marca.

Zmena sa dotkne najmä bielej techniky – teda umývačiek riadu, práčok, práčok so sušičkami, ale aj chladničiek, mrazničiek a vinoték. Na pozore by sa mali mať aj podnikatelia, pretože zmena platí aj na chladiace zariadenia na prevádzkach. Táto novinka však nahŕňa aj televízory, monitory a všetky ostatné digitálne informačné displeje. Na nové štítky sa vzťahujú aj svietidlá, s tými sa však počíta až od 1. septembra 2021.

Zmeny, ktoré postrehnete

Štandardom štítkov ostane stupnica tried, ktorá je farebne rozdelená od zelenej po červenú. V čiernej šípke nájdeme písmeno, ktoré je priradené danému produktu. Nemení sa ani ročná spotreba. Pribudnú však špecifické informácie. Napríklad pri chladničkách súčet objemov mraziacich oddelení, uchovávanie rýchlo sa kaziacich výrobkov či úroveň vydávaného hluku v decibeloch.

Na vrchu štítku uvidíme po novom aj QR kód, ktorý bude obsahovať viac informácii. Po jeho nasnímaní sa vám naviac zobrazí napríklad spotreba vody (pri práčkach či umývačkách riadu), ale najmä kompletný manuál na zapojenie, prvé spustenie a používanie. V podstate uvidíte digitálnu knižku, ktorá je k spotrebiču pribaľovaná.

Prehľadnejšie nakupovanie

Vďaka jednoduchšej stupnici budeme nakupovať prehľadnejšie. Písmeno A bude najlepšia energetická trieda a G zasa najhoršia. Ak si teda zakúpite A-čkový výrobok, môžete odísť z predajne s pocitom dobrej kúpy, nie polemizovať, či je lepšie A+, A++ či A+++. Pri porovnaní staršieho A+ výrobku s novšou stupnicou a náročnejšími požiadavkami skončil až na energetickej triede C.

Koncom minulého roka spustila Európska únia takzvaný EPREL, teda databázu s podrobnými informáciami o výrobkoch vďaka spomínaným QR kódom, ktorý obsahuje aj dátum a miesto registrácie daného výrobku. Nové energetické štítky sú preložené do všetkých 24 úradných jazykov Európskej únie a preto sa považujú za jazykovo neutrálne.

Nové energetické štítky sú platné od 1. marca (Zdroj:
Nové energetické štítky sú platné od 1. marca (Zdroj: Wikimedia Commons/ Andrew Dunn)

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: techbox.sk, plnielanu.sk
Odporúčame