Máte ráno plný nos, ale nie ste chorí? Zatočte s roztočmi raz a navždy

alergia

Thinkstock.com

Roztoče sú malé zvieratká, ktorým sa najviac darí priamo vo vašej posteli. Tieto malé tvory podobné pavúkom a kliešťom, však nie sú neškodné. Spôsobujú alergické stavy, ktoré môžu prerásť až do ekzému či astmy. Na trhu nájdete množstvo antialergických prikrývok, sprejov a ďalších výrobkov. Ktoré z nich sú skutočne účinné a ako sa dostatočne ochrániť pred týmito drobnými naničhodníkmi?

Neviditeľná hrozba

Roztoče predstavujú pre ľudí akúsi „tajnú“ hrozbu. Nevidieť ich, necítiť, nepočuť, no aj tak sú pre ľudské zdravie značne nebezpečné. Nachádzajú sa totiž v domácom prostredí, presnejšie povedané v posteli, kde denne trávite niekoľko hodín. Alergiu však nespôsobujú samotné roztoče, ale ich telesné výlučky, najmä fekálie. Tie sú považované za silné alergény a alergikovi potom môžu spôsobovať nepríjemné ťažkosti.

Problémy spôsobujú celoročne

Najhoršie je, že alergia na roztoče nezávisí od počasia, ročného obdobia, ani od regiónu. Alergika trápia neustále počas celého roka, preto je táto alergia považovaná za jednu z najhorších. Túto alergiu pritom môže vyvolať aj veľmi malé množstvo alergénu. Výsledkom je neprimeraná reakcia organizmu na takéto látky a následné „sebapoškodzovanie“ organizmu alergickými reakciami.


Mohlo by vás zaujať: Naozaj čistý koberec? Poradíme vám, ako na to!


Aké príznaky má alergia na roztoče?

Jej zákernosť spočíva aj v tom, že ju môžete roky ľahko prehliadať. Alergia na roztoče, resp. alergia na bytový prach, sa totiž spočiatku prejavuje veľmi nenápadne. Spozornite však, ak vás trápia tieto ťažkosti:

  • slzenie a pálenie očí
  • napuchnutá sliznica nosa, pocit upchatého nosa, najmä ráno po prebudení, alebo po kontakte s rozvíreným prachom
  • výtok z nosa, najmä ráno po prebudení
  • opakované kýchanie
  • začervenané, svrbiace časti na koži (neliečená alergia môže prejsť do ekzému)
  • problémy s dýchaním, dýchavičnosť (je dokázané, že neliečená alergia na roztoče spôsobuje prieduškovú astmu)

Víria sa s prachom

Roztoče sú tvory, ktoré sa bežne nachádzajú v bytovom prachu. Tvoria však jeho ťažšiu časť, a preto sa pomerne rýchlo usadzujú na vodorovné plochy, napríklad na rôzne komody, skrine, police, či na zem. Po zvírení prachu, spôsobeného napríklad upratovaním alebo postieľaním postelí, sa prevažná časť roztočov (80 – 90%) usadí už do 15 minút. Do hodiny by ich malo byť usadených dokonca až 99,9%. Zaujímavosťou je, že roztoče v polohách nad 1200 metrov nad morom nežijú, a teda alergici môžu od tejto výšky naozaj „voľne“ dýchať.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Alergici – neupratovať!

Pri upratovaní dochádza k rozvíreniu prachu a roztoče sa tak dostanú do vzduchu, preto sú pri týchto činnostiach alergici omnoho viac ohrození a mali by sa im (najmä vysávaniu a utieraniu prachu) vyhýbať. Nie vždy je to ale možné. Čo má povedať žena, matka detí, ktorá jednoducho musí upratovať, aj keď by zo zdravotných dôvodov nemala? Ak sa naozaj nedá inak, je potrebné pri upratovaní používať aspoň ochranné pomôcky, ktoré zabránia vdychovaniu alergénov – rúška na ústa a nos.

Čo na roztoče naozaj platí?

  • v prvom rade sa zamerajte na lôžko – ak už ste alergik na roztoče, jediné účinné opatrenie je kúpiť si bariérové poťahy proti roztočom, ktoré týchto zloduchov uzatvoria vo vnútri a alergény neprepustia. Tieto poťahy sa oblečú na matrac, vankúš, aj prikrývku a na ne sa oblečie normálna obliečka. Bariérové poťahy stačí oprať raz za pol roka a vydržia aspoň 10 rokov. Klasické obliečky na nich treba prať aspoň pri teplote 60°C každé 2 týždne. Nevýhodou je, že bariérové poťahy sú síce jedinou spoľahlivou ochranou, no adekvátne k tomu aj stoja – na jednu posteľ vás tento „špás“ vyjde okolo 200,- Eur
  • pravidelne a čo najdlhšie vetrajte, v lete spite pri otvorenom okne, pravidelne vetrajte paplóny aj vankúše
  • v spálni má byť sucho (vlhkosť do 50%) a chladno (teplota okolo 18°C)
  • odstráňte z bytu koberce, záclony, závesy, kožušiny a iné zbytočné zachytávače prachu
  • oblečenie uzatvorte v skriniach, najlepšie mimo spálne
  • čalúnený nábytok vymeňte za iný – umývateľný – koža, koženka, drevo
  • často vysávajte, používajte však špeciálne filtre pre alergikov (HEPA), ktoré zachytávajú roztoče
  • prach utierajte namokro
  • v spálni sú zakázané kvetiny
  • vyhýbajte sa zafajčenému prostrediu, doma nikdy nefajčite
  • ak ste alergik, určite nechovajte domáce zvieratá (alergény zo zvierat už z domu nikdy neodstanete, ani po odstránení zvieraťa, preto je dobré myslieť vopred)
  • nijaké spreje ani antialergické prikrývky vám neposkytnú spoľahlivú ochranu, sú potrebné vyššie spomenuté opatrenia

Máte alergiu na roztoče? Ako s jej príznakmi bojujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: Thinkstock.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame