Sezóna alergií je v plnom prúde: Čo vám môže pomôcť?

Smrkanie

thinkstockphotos.com

Kvitnúce stromy, trávy a kvety sú súčasťou prebúdzania prírody a príchodu krajšej časti roka. Čoraz viac ľudí má však toto obdobie spojené s kýchaním, slzením či pálením očí, plným nosom, kašľom a mnohými inými príznakmi spojenými s peľovou sezónou.

Teplé jarné počasie so sebou má popri všetkých pozitívach aj jednu nepríjemnú stránku. S kvitnutím drevín, tráv a kvetov sa do ovzdušia dostávajú aj alergény, ktoré môžu najmä pre astmatikov či ľudí s oslabenou imunitou znamenať značné nebezpečenstvo.

Alergia sa prejavuje klasickými symptómami nádchy, najmä:

  • svrbenie v nose
  • vodnatý výtok z nosa
  • sťažené nosové dýchanie
  • svrbenie či opuch očí
  • slzenie
  • svetloplachosť

V žiadnom prípade by ste nemali tento stav ignorovať, pretože v niektorých prípadoch môže viesť aj k prieduškovej astme.

Okrem liekov môžete vyskúšať aj niekoľko prírodných tipov. Neublížia vám a ak aspoň trochu uľavia od nepríjemných symptómov, stojí to za to.

Pite jablčný ocot

Jablčný ocot pomáha v boji s nepríjemnmi a neutíchajúcimi príznakmi alergie tým, že znižuje produkciu hlienu a čistí lymfatický systém. Ideálne je použiť organický a nefiltrovaný ocot. Jednu čajovú lyžičku zmiešajte v pohári vlažnej vody a vypite pri raňajkách. Pri dlhodobom pití jablčnej vody dochádza k úľave akútnych príznakov alergie.

Žihľava na rôzne spôsoby

Žihľava pôsobí ako prírodné antihistaminikum. Histamín je látka, ktorá sa prirodzene nachádza v tele človeka a zodpovedá za mnohé regulačné funkcie organizmu. Nežiaducim sa stáva vtedy, keď dôjde ku kontaktu s akýmkoľvek alergénom. Vtedy totiž spustí alergickú reakciu, ktorá je sprevádzaná príznakmi typickými pre sennú nádchu. V boji s ňou je účinný žihľavový list. Pripraviť si z neho môžete napríklad čaj či tinktúru a vhodné je i naparovanie, či inhalácia. V prípade, že chcete žihľavové listy kombinovať s inými bylinami, treba voliť také, ktoré rovnako prinášajú úľavu od alergií. Takými sú napríklad mäta pieporná alebo listy malinovníka.


Mohlo by vás zaujať: Kráľovná jarnej očisty: Žihľava pomôže zdraviu, kráse aj vašej záhrade


Med od lokálneho dodávateľa

Používanie medu od lokálneho včelára má celkom jednoduchý dôvod. Obsahuje alergény, ktoré nás obklopujú. Ak s niektorým z nich máte problém, prostrednístvom medu ho dostávate do tela aj keď daná rastlina nekvitne. Váš organizmus by si mal na tieto dráždivé látky zvyknúť a nereagovať na ne prehnane. Ide teda vlastne o prírodnú imunoterapiu. Konzumujte čajovú lyžičku kvalitného surového medu aspoň dvakrát denne počas celého roka.


Mohlo by vás zaujať: Zlatistý poklad menom med: Prečo je zdravší ako cukor a ako vybrať ten správny?


Konzumujte probiotické potraviny

Alergie môžu byť aj výsledkom nerovnováhy imunitného systému, ktorá spôsobuje, že telo reaguje príliš citlivo a intenzívne na rôzne podnety. Práve prítomnosť prospešných baktérií v črevách môže znižovať alergické reakcie. Konzumujte preto pestrú stravu, ktorá obsahuje fermentované potraviny a nápoje. Takou je napríklad kombucha, kyslá kapusta alebo kefír. Jedným z ich dôležitých účinkov na zdravie je práve zvyšovanie obranyschopnosti organizmu.


Mohlo by vás zaujať: Probiotické baktérie pre zdravé hrubé črevo: Získajte ich z týchto potravín


Doprajte si prepeličie vajíčka

Obsahujú totiž enzýmy ovomukoidy a ovoinhibítory, ktoré dokážu utlmovať činnosť trypsínu – látky, ktorá zodpovedá za množstvo chemických procesov v tele, okrem iného aj uvoľňovanie histamínu z mastocytov. Ten zodpovedá za vznik prejavov ako svrbenie, opuch slizníc, kýchanie či tvorba sekrétu.


Čítajte viac: Pri alergii môžu pomôcť aj prepeličie vajíčka


Jedlá dochucujte kurkumou

Tá totiž obsahuje látku zvanú kurkumín, ktorá pri nádche pôsobí najmä ako úľava od upchatého nosa a zmierňuje aj príznaky prechladnutia. Účinky kurkumy ocenia aj pacienti trpiaci astmou. Pri nej totiž pôsobia látky znavé kurkuminody, ktorých sa v kurkume nachádza až 95%. Tie pôsobia na celkové posilnenie obranyschopnosti organizmu.

Čo ešte môžete vyskúšať?

  • vždy noste kvalitné slnečné okuliare, ktoré chránia vaše oči pred kontaktom s alergénmi
  • po príchode zvonku si vymeňte oblečenie a na druhý deň už nepoužívajte to isté
  • sprchujte sa a umývajte si vlasy čo najčastejšie (ideálne každý deň), aby ste z tela zmyli peľové zrniečka.

Čo sa v boji s alergiami najviac osvedčilo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame