Chudnite efektívne a natrvalo: Zvládnete to aj bez drastických diét

Žena

thinkstockphotos.com

Ak ste sa pre redukciu hmotnosti a zdravší životný štýl rozhodli zo zdravotných dôvodov, urobili ste správne. Odborníci totiž tvrdia, že už päťpercentný úbytok predstavuje pre organizmus mnoho výhod. Aby ste však predišli známemu jojo efektu, treba postupovať rozumne a najmä pomaly.

Dôležité je uvedomiť si, že návalové a drastické diéty z dlhodobého hľadiska predstavujú pre organizmus väčšie nebezpečenstvo, ako keby ste žiadne nedržali. Po prísnych hladovkách či diétach, ktoré ignorujú fakt, že telo potrebuje pre svoje fungovanie napríklad aj obávané tuky, dochádza naopak k väčšiemu nárastu hmotnosti.

Striktné neznamená efektívne

Mnohé zo spomínaných diét sú založené na úplnom vylúčení niektorej z látok, ktoré sú ale pre telo nenahraditeľné. V dôsledku ich vylúčenia zo stravy teda dochádza k narušeniu funkcií rôznych orgánov či metabolizmu, ale aj k spomaleniu alebo zamedzeniu vstrebávania vitamínov a minerálnych látok do obehu. Telo pri nich môže trpieť dehydratáciou, podvýživou v dôsledku absencie živín, zažívacími ťažkosťami, či únavou.


Mohlo by vás zaujať: Schudnúť rýchlo a zdravo sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Stanovte si menšie ciele

Neexistuje odporúčané denné množstvo kalórií, ktoré by bolo konštantné pre ľudí oboch pohlaví, všetkých vekových kategórii či s rovnakým stupňom fyzickej aktivity. Rovnako tak neexistuje ideálne číslo, o ktoré by sa mala pri chudnutí mesačne vaša hmotnosť zmenšovať. Ovplyvňuje ho totiž množstvo faktorov. Napríklad muži majú tendenciu chudnúť rýchlejšie než ženy. Rovnako pre prvé týždne redukčných diét býva typický viditeľnejší úbytok hmotnosti, keďže telo sa najskôr zbavuje prebytočnej vody. Kým pre ľudí vo veku do tridsať rokov je ideálny mesačný úbytok váhy od jedného do troch kilogramov, u osôb starších ako 40 rokov je to len do 1,5 kilogramu. Pri diétach, ktoré sľubujú, že vaša váha pôjde dole aj o 5 (a viac) kilogramov za mesiac, je nutné preveriť ich skutočnú efektivitu a najmä vplyv na zdravie.

Ideálny kalorický príjem pre zdravé chudnutie

Ideálny denný príjem kalórií je odlišný pre ľudí, ktorí si chcú svoju aktuálnu váhu len udržať v porovnaní s tými, ktorých cieľom je hmotnosť zredukovať. Možno si to ani neuvedomujete, no zdravé a dlhodobo efektívne chudnutie závisí od množstva faktorov. Odporúčaný denný príjem kalórií sa líši u mužov i žien, je iný aj u rôznych vekových kategórií a ovplyvňuje ho dokonca aj stupeň fyzickej aktivity.

pohlavie

vek

žiadna fyzická aktivita

minimálna fyzická aktivita

stredná fyzická aktivita

vysoká fyzická aktivita

Žena

30

1585 kcal

1817 kcal

2048 kcal

2279 kcal

40

1537 kcal

1762 kcal

1986 kcal

2210 kcal

50 plus

1489 kcal

1707 kcal

1924 kcal

2141 kcal

Muž

30

1901 kcal

2178 kcal

2455 kcal

2732 kcal

40

1853 kcal

2123 kcal

2393 kcal

2663 kcal

50 plus

1805 kcal

2068 kcal

2331 kcal

2594 kcal


Mohlo by vás zaujať: Diéta vďaka ktorej schudnú aj tí, čo diétovať nevedia: Účinne a bez jojo efektu!


Nechce sa vám rátať kalórie?

Alebo sa v nich jednoducho neorientujete? Nevadí. Predsa len existuje niekoľko univerzálnych tipov, ktoré vám v kombinácii s odhodlaním a pevnou vôľou dokážu k ideálnej hmotnosti sa aspoň priblížiť.

 • K zmene životného štýlu a stravovacích návykov pristupujte pomaly – náhly prechod na zdravú stravu by mohol byť pre vaše telo šok a veľmi skoro by ste mohli od vášho plánu upustiť.
 • Pravidelne sledujte svoju hmotnosť – môže to na vás pôsobiť motivujúco, vážte sa každé dva týždne (po takomto období totiž budete vidieť relevantné výsledky).
 • Jedzte menšie porcie päťkrát denne – to pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi a dochádza k efektívnejšiemu spaľovaniu kalórií.
 • Nevyhýbajte sa žiadnym živinám – ideálna porcia obsahuje sacharidy, bielkoviny a aj tuky, dôležitý je však ich pomer a množstvo.
 • Zeleninu z vášho taniera zjedzte ako prvú – obsahuje totiž veľa vlákniny, ktorá dodáva pocit sýtosti, takže potom prijmete menej sacharidov a tukov.
 • Ak sa neviete zbaviť chuti na lupienky či iné pochutiny, odsypte si menšie množstvo z balíčka a ten vráťte naspäť do skrine, či komory – tak sa vyhnete tomu, že zjete celý obsah.
 • Denne prejdite pešou chôdzou aspoň 30 minútovú vzdialenosť – tempo by malo byť dynamické a rovnaké po celú dobu.
 • Nejedzte po 18. hodine – doprajte si večeru ľahšieho charakteru (vyhýbajte sa vajíčkam, údeným mäsovým výrobkom, pečivu, ale i ovociu s vysokým obsahom cukru).
 • Vždy, keď vás prepadne chuť na sladké, dajte si najskôr pohár vody – zjete menšie množstvo, či dokonca odoláte úplne.
 • Jedlo dôkladne prežúvajte – telu trvá, kým si uvedomí, že je nasýtené, preto často človek skonzumuje väčšie množstvo, než v skutočnosti potrebuje.
 • Pri príprave jedla sa vyhýbajte ochutnávaniu – často tak prijmete veľké množstvo kalórii bez toho, aby ste sa cítili sýty.
 • Cukor vymeňte za sladidlá ako je med, stévia, či javorový sirup a soľ za rôzne bylinky či koreniny.

Ktoré tipy na efektívne chudnutie by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame