Letné horúčavy interiérovým rastlinám nesvedčia: Ako ich udržať v dobrej kondícii?

Interiérové rastliny

Viete, ako sa správne v lete starať o interiérové rastliny? (Zdroj: GettyImages)

Počas horúcich letných dní je potrebné interiérovým rastlinám prispôsobiť starostlivosť na mieru. Extrémne vysoké teploty vplývajú aj na ne a teplotné šoky vnímajú pozornejšie, než by ste si mysleli. Horúčavy nesú rovnako ťažko ako aj my. Ako ich ochladiť, zalievať, hnojiť a kedy vetrať, aby ste im uľahčili prežiť v nekomfortných podmienkach? V našom článku venovanom interiérovým rastlinám a horúčavy sa to všetko dozviete.

V článku sa dočítate:

Extrémne vysoké teploty interiérovým rastlinám nevyhovujú

Každá rastlina vyžaduje iné podmienky a rozhodne nie všetky dokážu prežiť extrémne horúce dni. Tie sú sprevádzané buď suchým vzduchom, ktorý rýchlo vysúša substrát alebo, naopak, vlhkým vzduchom, ktorý zas môže viesť k rozvinutiu niektorých ochorení rastliny.

Väčšina interiérových rastlín pochádza z tropických alebo subtropických oblastí. Práve preto by sa mohlo zdať, že vysoké teploty im nebudú škodiť. V týchto oblastiach je však počasie viac-menej stabilné a rastliny odolávajú rovnakým podmienkam v exteriéri. A také im v interiéri nie je možné poskytnúť.

K životu samozrejme potrebujú svetlo a teplo, ale aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Medzi prvé príznaky, že rastliny už sú vyčerpané nadmerným teplom, patria hnedé alebo žlté škvrny na listoch, skrútené listy, spálené končeky alebo celkové vädnutie. Všetky tieto znaky sú dôkazom toho, že došlo k veľkej strate vody.

izbové rastliny
Rastlinám tiež pomôže zatienenie okna závesom alebo žalúžiami (Zdroj: Pexels/Huy Phan)

Ak si nedáte pozor a rastliny necháte vystavené dlhému a intenzívnemu slnečnému žiareniu (aj keď len vnútri za oknom), určite sa to prejaví spálením častí rastlín. Umiestnite ich preto na miesta, ktoré sú mimo silného slnečného žiarenia. Doprajte im svetlo len vtedy, keď je slabšie, napríklad skoro zrána.

Vonkajšie rastliny majú tú výhodu, že majú neobmedzený priestor v pôde na odtok vody. Črepníkové druhy takú možnosť nemajú, a preto je dôležité vytvoriť im správnu drenážnu vrstvu. Skontrolujte svoje kvetináče, či majú otvory na odvodnenie a na ich dno vložte vrstvu keramzitu, kamienkov alebo štrku. To poskytne rastlinám možnosť odpariť nadbytočnú vodu a korene môžu lepšie dýchať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Osviežujúci nepečený dezert z čiernych ríbezlí bude hviezdou každej letnej oslavy!

Pravidlá starostlivosti o interiérové rastliny počas leta

Pre rastliny neexistuje letná prestávka. Práve leto je čas ich najintenzívnejšieho rastu a kvitnutia. S týmito tipmi im pomôžete prekonať náročné obdobie.

  1. Rastliny nepoužívajú opaľovací krém, a preto jediný, kto ich môže ochrániť pred spálením, ste vy sami. Počas letnej sezóny je vhodné premiestniť rastliny ďalej od okna alebo na iné miesto, ktoré poskytuje časť dňa vytúžený tieň. Riaďte sa v duchu hesla všetko s mierou, pretože pri nedostatku slnečného žiareniu tiež nebudú prospievať.
  2. Interiérové rastliny obľubujú stále podmienky. Väčšine druhov vyhovuje izbová teplota okolo 21 ºC až 25 ºC a stála vlhkosť vzduchu. Ventilátory, klimatizácie alebo prievan z otvoreného okna im rozhodne nevyhovujú. Oveľa viac ocenia rosenie listov, ktoré doplní vyparujúcu sa vodu.
  3. Vysoká teplota vzduchu sa prejaví aj rýchlejšie vyschnutým substrátom. Počas leta budú rastliny vyžadovať intenzívnejšiu zálievku. Denne skontrolujte substrát v kvetináči a primerane zvýšte zálievku tak, aby ste ho nezvlhčili príliš. Používajte odstátu vodu izbovej teploty.
  4. Pokiaľ ide o hnojenie, počas leta rastliny intenzívne rastú, ale stále potrebujú pravidelnú dávku minerálov a živín. Počas najväčších horúčav je lepšie nehnojiť, pretože rastliny prechádzajú do režimu prežitia. Všetku energiu sústreďujú na zvládnutie náročných podmienok a nie na prijímanie živín. Opätovne ich prihnojte, až keď horúčavy pominú.
  5. Ani v horúčavách netreba zabúdať vetrať. Prúdenie vzduchu skoro ráno alebo neskoro večer a v noci rastlinám iba prospeje. Počkajte, až keď sa vzduch ochladí. Samozrejme, s vetraním sa na listoch usadí prach, peľové častice a niekedy aj škodce, a preto hladké a lesklé listy pravidelne utierajte vlhkou handričkou. Listy, ktoré majú chĺpky alebo pichliače ako kaktusy, radšej ošetrite jemným štetcom.
  6. Kontrolujte pravidelne aj substrát, či neobsahuje škodce, aby ste mohli prípadne zakročiť. Ak to bude potrebné, rastliny presaďte do nového substrátu.

Prispôsobujete starostlivosť o interiérové rastliny ročnému obdobiu?

Najlepšie interiérové rastliny, ktoré dobre znášajú teplo

Tieto rastliny nielenže dobre znášajú teplé podmienky, ale dokonca sú potrebné pre ich bezproblémový rast. Niektoré z nich sú ozdobné listom, niektoré kvetom a niektoré dokonca rodia plody.

Krotónovec strakatý (lat. Codiaeum variegatum)

Patrí medzi rastliny ozdobné listom. Celoročne hýri farbami v odtieňoch červenej, oranžovej, žltej alebo ružovej či bordovej. V dospelosti môže dorásť až do výšky 1 metra. Je to tropická rastlina, ktorá vyžaduje vlhkosť.

Citrónovník Meyer (lat. Citrus x meyeri)

Je odolnejší voči chladu ako klasický citrónovník. Je to prispôsobivý hybrid so sladšími a šťavnatejšími plodmi. Jeho biele kvety nádherne voňajú a hoci je to samoopelivá odroda, štetcom môžete preniesť peľ na iný kvet aj vy sami. Obľubuje vlhkosť.

Šeflera actinophylla (lat. Schefflera actinophylla)

Pochádza z dažďových pralesov Austrálie, Jávy a Novej Guiney. Listy pripomínajú dáždnik a vďaka vysokému vzrastu sa šeflery hodia do veľkých priestorov. Vyžadujú teplo a vlhkosť.

Caryota palma s rybím chvostom (lat. Caryota mitis)

Pochádza z tropickej Ázie a vyniká dlhými zelenými lístkami, ktoré sa delia do tvaru chvosta zlatej rybky. Je to odolná a nenáročná rastlina, ktorá vyžaduje vlhkosť, spodnú drenážnu vrstvu a priepustný substrát. Dobre rastie na južne orientovanom mieste a spotrebou vody patrí k tým náročnejším.

Kalanchoe (lat. Kalanchoe blossfeldiana)

Má len minimálne nároky na pestovanie. Obľúbená sukulentná rastlina vyžaduje teplé a slnečné miesto. Vytvára kvety rozmanitých farieb, čím viac slnka dostane, tým viac kvetov vytvorí.

Zelenec chochlatý (lat. Chlorophytum comosum)

Pochádza z južných častí Afriky a je jednou z najjednoduchších rastlín na pestovanie v interiéri. Rýchlo rastie a vyžaduje si častejšie presádzanie. Ocení tiež rosenie listov, keďže obľubuje vysokú vlhkosť.

Aloa pravá (lat. Aloe vera alebo Aloe Barbadensis)

Je rastlina známa pre svoje kozmetické aj liečivé účinky. Vyniká najmä schopnosťou hojiť rany a sama o sebe je to dosť odolná. Často sa označuje aj ako rastlina života a nesmrteľnosti a vyžaduje si len minimálne nároky na pestovanie. Stačia jej priame slnko a občasná zálievka.

Láskou k interiérovým rastlinám sa netaja ani svetové celebrity

Celebrity sú ľudia ako my a tiež milujú izbové rastliny. Štúdie dokázali, že medzi priaznivé účinky pestovania rastlín patrí schopnosť znížiť hladinu stresu a úzkosti, ale aj podporiť produktivitu, sústredenie a relaxáciu. Každému poskytnú práve to, čo najviac potrebuje.

V posledných rokoch sa izbové rastliny stali doslova trendom a naše domovy tak skrášľujú nové a nové druhy. Rastúca popularita „izboviek“ neobišla ani známe osobnosti, ktoré prezradili svoje najobľúbenejšie druhy.

  • Obľúbenou izbovou rastlinou modelky Gigi Hadid je Sansevieria, teda svokrin jazyk. Nenáročná rastlina je vhodná aj pre začiatočníkov pestovateľov a odmení sa elegantnými a vzpriamenými listami. Nemusí sa často zalievať a prežije aj dlhšie obdobie sucha, keďže ide o sukulent.
  • Exotická strelícia patrí medzi obľúbené rastliny herečky Jennifer Aniston. Dobre znáša priame svetlo a je doslova nezameniteľná svojim veľkými a farebnými kvetmi, ktoré pripomínajú hlavu vtáka.
  • Veľkou fanúšičkou kaktusov a sukulentov je speváčka Beyoncé. Ich fotky často zdieľa na sociálnych sieťach. V spolupráci s istou spoločnosťou predávajúcou rastliny vytvorila dokonca vlastnú líniu kaktusov. Nevyžadujú špeciálnu starostlivosť a dokážu prosperovať aj v slabších svetelných podmienkach.
  • Elegantné a jemné kvety orchideí očarili aj modelku Mirandu Kerr. Z jej spolupráce so spoločnosťou predávajúcou rastliny vznikla vlastná línia orchideí. Starostlivosť o ne môže byť trochu zložitá, vyžadujú vysokú vlhkosť a filtrované svetlo, no určite stoja za tú námahu.
  • Bývalá prvá dáma USA Michelle Obama patrí k milovníčkam rastliny Zamioculcas zamiifolia, označovanej ako ako rastlina ZZ. Je to jedna z najmenej náročných rastlín, ktorá púta pohľad lesklými listami. Nevyžaduje časté zalievanie a stačí jej aj stredné alebo slabé svetlo. Ideálna je teda pre zaneprázdnených ľudí.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, countryliving.org, clutter.com, miraclegro.com, smartgardenguide.com, thursd.com
Odporúčame