Ohlásila sa vám nečakaná návšteva? Toto nezabudnite upratať, aby váš domov pôsobil útulnejšie

návšteva

Nečakaná návšteva prinesie radosť, no aj starosti (Zdroj: Freepik/bearfotos)

Určite ste už aspoň raz zažili zhon, ktorý nastane v domácnosti, po nečakane ohlásenej návšteve. A hoci nestíhate všetko upratať na 100 %, dajte si záležať aspoň na maličkostiach. Práve tie totiž môžu hosťom padnúť do oka ako prvé. Poradíme vám, na čo nezabudnúť.

Nahromadené veci

Myslíte si, že menší neporiadok netreba riešiť? Rôzne nenápadné skupiny vecí, ktoré sú na seba naukladané alebo inak zoradené, však môžu skrývať nečistotu alebo vyzerať neesteticky. Práve tie by mohli upútať aj pohľady hostí.

„Zvykli sme si na určitých miestach v dome zhromažďovať veci, napríklad topánky pri dverách, došlú poštu na stolíkoch, alebo aj na to, že sa nám na gauči zachytávajú psie chlpy,“ vraví profesionálna organizérka Meredith Goforth. Dodáva, že by ste sa mali zamerať práve na úpravu takýchto miest a vecí.

Keď k vám domov príde návšteva a uvidí všetko vlastnými očami, zhluky vecí sa budú pred ňou priam vynímať. Odpracte ich zatiaľ podľa možnosti do skrine alebo komory. Taktiež zozbierajte rôzne predmety, ktoré máte práve porozkladané po izbe.

Časopisy alebo poštu nenechávajte nahromadené na stole, niekam ich uložte (Zdroj: Freepik/pixel-shot.com)

Kúpeľňa je samozrejmosť

Ak by ste však stíhali upratať iba jedinú miestnosť, mala by to byť kúpeľňa. Nezabudnite pretrieť toaletu, vyleštiť umývadlo a izbu trochu navoňajte. Dozrite, aby bola v držiaku nová rolka toaletného papiera a dostatok mydla. Prípadne vyneste aj odpadky zo smetného koša. Upravená a zorganizovaná kúpeľňa urobí na hostí dojem.

Nezanedbajte vchod

Pokiaľ máte čas alebo je to potrebné, upravte priestor pred vchodom. Organizérka pripomína, že vchod predstavuje prvý dojem z nášho domova a mal by byť patrične uprataný. „Vyzdobte ho sezónnymi dekoráciami a čistou rohožkou a odložte zvädnuté rastliny či detské hračky,“ radí a zároveň dodáva, že by ste ho mali aj pozametať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Tipy a triky do domácnosti: Tieto kozmetické produkty z kúpeľne využijete aj inak, než len pre starostlivosť o telo

Dobrý dojem ale môžu pokaziť aj porozhadzované topánky a škatule z balíkov na chodbe. Všetko sa preto snažte odložiť, aby vchod pôsobil čisto a útulne.

Upravený vchod zanechá dobrý dojem (Zdroj: Freepik/studioworkstock)

Preplnené vešiaky

Či už odkladáte kabáty a tašky na vešiaky alebo do skríň, hosťom určite neujde, že sú preplnené a nemajú si kam odložiť svoje veci. Radšej si preto načas odložte svoje tašky a kabáty, napríklad do spálne. Návšteva tak bude mať k svojim veciam ľahší prístup aj keď bude odchádzať.

Urobte hosťom miesto na vešiakoch (Zdroj: Freepik/pvpproductions)

Neporiadok v kuchyni

Ak ste chystali pohostenie, dá sa očakávať, že kuchyňa nebude dokonale uprataná. Skúste aspoň odstrániť z dohľadu rušivé elementy, napríklad špinavý riad, kuchynské pomôcky alebo veci, ktoré ste porozkladali na linke či stole. Do kuchyne, pokiaľ v nej nezvyknete sedávať, hostia často nechodia, no môže sa stať, že vám ponúknu pomoc so servírovaním alebo do nej nahliadnu.

„Náznaky prípravy jedla a nápojov sú celkom akceptovateľné a môžu pôsobiť priateľskejším dojmom,“ tvrdí Goforth. Na druhej strane to ale neospravedlňuje veľký neporiadok.

Imane Fiocchi z Neon Lace Company dodáva, že ak chcete ešte viac posilniť čistejší a usporiadanejší výzor kuchyne, mali by ste odpratať aj menšie kuchynské spotrebiče, ktoré máte porozkladané na linke. „Keď mám spotrebiče niekde schované a moja linka je prázdna, pripadá mi moja kuchyňa ako nová,“ hovorí.

Zamerajte sa na miesta, kam uvediete hostí

Goforth aj Fiocchi sa zhodujú, že ak sa už cítite pohltení toľkými prípravami, niektoré miesta môžete z upratovania pokojne vynechať.

„Faktom zostáva, že by ste mali uprednostniť miesta v dome, ktoré budú hostia vidieť,“ radí profesionálna organizérka. „Nedá sa stihnúť všetko.“ To znamená, že by ste sa mali zamerať najmä na problémové miesta a ostatné vynechať. Neodloženú, vypratú bielizeň zatiaľ schovajte do spálne, nelámte si hlavu nad neustlatými posteľami a neupratanými detskými izbami. Spálne by predsa po správnosti mali zostať zatvorené.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Kuchynské vychytávky z internetu: Naozaj fungujú?

Fiocchi súhlasí a dodáva, že miesta ako garáž a špajza nikoho zaujímať nebudú. Preto sú vhodné na odloženie vecí, ktoré je potrebné upratať z dohľadu.


Dokážu aj vám narobiť nečakané návštevy starosti?

Zdroj: plnielanu.sk, thespruce.com
Odporúčame