Prevencia pred rakovinou aj chorobami srdca: Selén vášmu telu nesmie chýbať

Srdce

freedigitalphotos.net

Selén má v ľudskom tele viacero funkcií. Tento stopový prvok je dôležitým antioxidantom, ktorý chráni ľudské telo pred rakovinou. Množstvo ľudí však trpí jeho nedostatkom. Ako a odkiaľ si doplniť jeho zásoby?

Selén je pre telo esenciálny, teda nevyhnutný prvok. Je dôležitý pre rast a ochranu pred voľnými radikálmi. V tele však môže byť len určité stopové množstvo selénu. Ak sa toto množstvo prekročí a dôjde ku vysokým koncentráciám, selén pôsobí v ľudskom tele toxicky. Selén bol objavený až v roku 1817 a spočiatku bol skúmaný práve pre jeho toxicitu. Až v roku 1957 sa ukázalo, že je pre ľudské telo nevyhnutný.

Kto je ohrozený jeho nedostatkom?

Množstvo selénu v tele sa mení podľa životnej úrovne, je iný v rôznych častiach sveta a tiež oň môžu byť ochudobnené rôzne skupiny ľudí. Napríklad:

 • mladí ľudia, ktorí nekonzumujú dostatočne vyváženú stravu, napr. študenti na internátoch
 • tehotné ženy
 • vegetariáni
 • starí ľudia
 • fajčiari
 • ľudia s chorobami tráviaceho systému, alebo poruchami trávenia

Najúčinnejší s E-čkom

Tak, ako niektoré iné druhy minerálov, aj selén je účinnejší a lepšie vstrebateľný s niektorými vitamínmi. Ide najmä o vitamín E, ktorý má taktiež antioxidačné vlastnosti. Prospešné sú preň však aj vitamíny A a C (v nižších dávkach). V spojení s vitamínom E ale dokáže okrem znásobenia antioxidačnej sily aj vylučovať z tela ťažké kovy a jedy, ako napríklad olovo, ortuť či kadmium. Jeho vstrebávaniu bráni priveľa zinku a chemoterapeutiká.


Mohlo by vás zaujať: Účinná prevencia pred rakovinou hrubého čreva: Doprajte si tieto dary prírody


Bez selénu vzniká riziko vážnych ochorení

Ukázalo sa, že selén je nevyhnutnou súčasťou niektorých enzymatických procesov a pri jeho nedostatku môžu vzniknúť rôzne závažné ochorenia:

 • zlyhanie obličiek
 • očný zákal
 • svalová dystrofia
 • cirhóza pečene
 • zápal pankreasu
 • artritída a ďalšie

Chráni aj pred rakovinou

Dlhodobé testy ukázali, že dostatok selénu v organizme pôsobí antikarcinogénne, najmä proti rakovine prostaty, hrubého čreva, prsníkov a pľúc. Podľa niektorých štúdií dokáže dostatok selénu (už pri dávke 200 mg denne) znížiť riziko rakoviny prsníka až o 82%, rakoviny hrubého čreva o 69%, rakoviny prostaty o 54% a rakoviny pľúc o 39%. Okrem toho zlepšuje imunitu organizmu, spomaľuje starnutie, chráni pred degeneratívnymi a autoimunitnýmiochoreniami, zmierňuje menštruačné problémy, detoxikuje pečeň a chráni aj váš zrak, srdce a cievy. Jeho nedostatok sa prejavuje zvýšenou únavou, väčšou náchylnosťou na choroby a tiež zníženým libidom.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Kde ho nájdete?

Selén sa nachádza v mnohých bežne konzumovaných potravinách. Odporúčaná denná dávka je 50 – 80 mg denne u detí a 50 – 300 mg denne u dospelých.

 • jeho zdrojom sú – pivovarnícke droždie, surové pšeničné klíčky, tuniak, cibuľa, orechy, semená, maslo, pečeň, morské plody, ryby, jablčný ocot, celozrnná pšenica, vločky, hnedá ryža, mäso, ale aj mlieko.

Nepredávkujte sa

Selénom sa dá aj predávkovať. Riziko toxického účinku vzniká pri prijatí viac ako 1000 mg selénu za deň. Prejavuje sa nevoľnosťou, zvracaním, kovovou chuťou v ústach, padaním vlasov, cesnakovým dychom a potom, nervovým napätím, kožnými léziami, rýchlym dychom, podráždenosťou, alebo závratmi.


Trpíte nedostatkom selénu, alebo ste sa ním už niekedy predávkovali? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame