Silný antioxidant, ktorý hrá kľúčovú rolu pri produkcii energie a ochrane buniek pred poškodením. Koenzým Q10 poznáme najmä ako prísadu krémov proti vráskam. Pre náš organizmus má však oveľa väčší význam. Pomáha pri liečbe porúch mozgovej a srdcovej činnosti, pri alergiách, astme, cukrovke, ba dokonca i obezite.
Energia pre bunky
Koenzým Q10 je látka rozpustná v tukoch, ktorá je podobná vitamínom. Nachádza sa prirodzene v bunkách ľudského organizmu, hlavne v aktívnych a zaťažovaných bunkách srdcového svalu, mozgu a v pečeni. Dodáva im energiu, potrebnú pre spaľovanie živín a ich správnu funkciu.
Jeho prítomnosť v tele človeka je preto nevyhnutná. Pri nedostatku Q10 nie je schopné získať energiu a zdravo fungovať. Následná zvýšená tvorba voľných radikálov býva spúšťacím mechanizmom mnohých ochorení.
Mohlo by vás zaujímať: Zázračný koenzým Q10: Dokáže pomôcť pri paradentóze aj proti starnutiu
Vlastné zásoby
Náš organizmus si dokáže „kvéčko“ vytvoriť aj sám. Mladý, zdravý človek ho má dostatok, no asi len do tridsiatky. Po tomto veku sa začne jeho tvorba prirodzene znižovať. Bunky starnú, stávajú sa náchylnejšie na poškodenie a ťažšie využívajú energiu na svoju činnosť.
Proti vráskam
S pribúdajúcimi rokmi sa starostlivosť o pokožku mení. Postupne stráca pružnosť, spomaľuje sa proces jej regenerácie. Navyše, je vystavená vplyvom vonkajšieho prostredia, ktoré spôsobujú poškodzovanie buniek.
Tvorba koenzýmu sa začne znižovať. Telu treba zabezpečiť jeho dostatok v strave a vo výživových doplnkoch. Pokožka si žiada hydratáciu, s čím pomôže krém s obsahom Q10. Dbajte pritom na kvalitu a o použití týchto prípravkov sa poraďte s odborníkom.
Keď v tele chýba
Bez neho strácate viac než mladosť. To, že ho potrebujete, zistíte, až keď v tele chýba. Nedostatok energie sa čoskoro prejaví chronickou únavou, zníženou výkonnosťou, slabou koncentráciou a ďalšími ťažkosťami.
Ak chýba dlhodobo, následky môžu byť oveľa vážnejšie. Narušenie energetickej rovnováhy môže viesť k rôznym funkčným poruchám organizmu s najväčším vplyvom na činnosť srdca.
Mohlo by vás zaujímať: Zázračná aminokyselina DLPA: Pomôže schudnúť aj zlepšiť náladu
Nedostatok aj pri chorobách
Ak užívate lieky na vysokú hladinu cholesterolu, môžete mať v tele nižšie množstvo Q10. Chýbať môže aj pri niektorých ochoreniach, napríklad srdca, Parkinsonovej a Huntingtonovej chorobe. Pri výraznom nedostatku dochádza k celkovému oslabeniu organizmu. Bunky sa nedokážu poriadne regenerovať, preto proces starnutia telesných orgánov i kože prebieha rýchlejšie.
Plusové body „kvéčka“
Naopak, dostatok Q10 podporí tvorbu energie a dodávku kyslíka do všetkých orgánov v tele. Pôsobí protistresovo a stimuluje imunitný systém, čím je užitočný pri liečbe mnohých ochorení:
- chronická únava
- migréna
- depresia
- Parkinsonova choroba
- Alzheimerova choroba
- cukrovka
- ochorenia zubov, najmä parodontitída
- ochorenia dýchacích ciest, astma
- alergia
- neplodnosť
- vysoký krvný tlak
- srdcovo-cievne ochorenia
Pomôže schudnúť?
Ak vás trápia kilá navyše, Q10 vám pomôže získať lepšie krivky. Japonskí vedci zo Shinshu University Graduate School of Medicine tvrdia, že doplnok výživy s redukovanou formou koenzýmu – CoQ10H2 – výrazne znižuje množstvo bieleho tuku. To sú známe „vankúšiky“ na bruchu, ktorých sa chceme skôr zbaviť. Zároveň zlepšuje činnosť hnedého tuku, spaľovača kalórií, ktorý priaznivo ovplyvňuje metabolizmus tukov.
Mohlo by vás zaujímať: Spomaľte starnutie svojej pokožky: Doprajte jej vhodnú výživu
Najlepšie zdroje potravín
Veľa koenzýmu potrebujú najmä seniori a ľudia so zvýšeným pracovným zaťažením. Najčastejšie a najlepšie prirodzené zdroje Q10 sú makrely, lososy, sardinky a morské produkty, hovädzie mäso, srdce, pečeň, obličky, vajíčka, olivový olej a arašidy. Zo zeleniny je to hlavne brokolica a strukoviny.
Nachádza sa síce vo viacerých potravinách, no jeho koncentrácia v nich nie je príliš vysoká. Museli by ste ich zjesť oveľa viac, ako je prirodzené. Napriek tomu by ste sotva naplnili dennú potrebu. Jeho množstvo sa znižuje tiež skladovaním a tepelnou úpravou.
Hladinu doplnia kapsule
Koenzým Q10 môžete prijímať aj v tabletkách či kapsulách. Podstatne zjednodušia pokrytie dennej potreby. Ak ho budete dopĺňať spoločne s vitamínmi B2, C a E, jeho prínos pre organizmus môže byť ešte väčší.
Odporúčané dávkovanie je 30 mg Q10 denne. Vo vyšších dávkach sa užíva ako podporná terapia viacerých chorôb, no odporúča sa len so súhlasom ošetrujúceho lekára.
Vedľajšie účinky nie sú známe, ani pri dlhodobom a pravidelnom užívaní. Najčastejšou kontraindikáciou je užívanie liekov na riedenie krvi. Ak trpíte vážnym srdcovým ochorením, rozhodne sa najskôr poraďte s lekárom.
Aké skúsenosti máte s koenzýmom Q10 vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.