Rakovina je najagresívnejšie ochorenie, ktoré môže človeka počas života stretnúť. Hoci je dnes veda a zdravotníctvo na pomerne vysokej úrovni, ani to, žiaľ, nie je garanciou úspechu na absolútne vyliečenie pacientov. Istý lekár z Austrálie však vzal osud do vlastných rúk a zabojoval proti spomínanej pliage po svojom.
Prelomová novinka v liečbe
Ako informoval zdroj, lekár Richard Scolyer z Austrálie zatočil so zákernou smrteľnou chorobou po svojom. Roky svojej kariéry obetoval pacientom s onkologickými ochoreniami, vďaka čomu mal o svojej diagnóze dokonalý prehľad. Ako prvý na svete sa rozhodol podstúpiť liečbu glioblastómu, teda nádoru na mozgu.
Jeho výsledky po roku od absolvovania tejto metódy vyzerajú sľubne, hoci to po diagnostikovaní vyzeralo dosť zle – Richardovi zostával necelý rok života a on si uvedomoval, že tento verdikt je pre mnohých pacientov smrteľný. Navyše, štvrté štádium rakoviny nebolo vôbec dobrou prognózou.
Agresívna forma
Počas svojej lekárskej praxe sa stretol s viacerými prípadmi tohto druhu rakoviny. Bolo mu zrejmé, že ide o najagresívnejší druh, ktorý v určitom štádiu už nie je možné celkom vyoperovať. Pacientom dokonca často nezaberajú ani tie najsilnejšie medikamenty.
Scolyer sa rozhodol, že musí podstúpiť imunoterapeutickú liečbu, ktorú vyvinul spolu so svojou kolegyňou, onkologičkou Georginou Longovou. Spoločne už dokázali v minulosti pomôcť pacientovi, ktorému bola diagnostikovaná rakovina kože, no na typ, ktorý postihol Scolyera, to otestované nemali.
Prvý pacient tohto druhu
Razom sa tak stal prvým pacientom tohto druhu, hoci nemal príliš veľa možností. Ak by sa rozhodol inak, musel by absolvovať operáciu, ktorá už v jeho štádiu znamenala odobratie takého množstva mozgového tkaniva, že zákrok nebol zlúčiteľný so životom.
Kolegovia mu namiesto toho podali špeciálnu vakcíinu, ktorá sa skladala z imunoterapeutických látok. Išlo o akési „nakopnutie“ imunitného systému v boji s nádorom. O necelé dva týždne neskôr absolvoval operáciu, pri ktorej mu odobrali už minimálne množstvo nádoru. Na miesto v jeho okolí aplikovali ďalšiu várku lieku, ktorý mal podporiť „hojenie“ napadnutého tkaniva.
Stav pacienta po experimente
Počas ďalšieho 1,5 mesiaca absolvoval rádioterapiu a dostal proteínovú vakcínu, ktorá pomáhala imunitnému systému s bojom proti „zvyškom“ rakovinotvorných tkanív. Tento pokus sprevádzali komplikácie, ktoré lekársky tím, samozrejme, očakával. Scolyer dostal po zákroku vysoké horúčky, zimnice a mal problémy s pečeňou.
Ako zdroj uvádza, posledné nedávne vyšetrenia hovoria o úspešnom absolvovaní tejto experimentálnej terapie. Ani po viac ako roku sa u pacienta neobjavujú žiadne znaky recidívy, pričom u pacientov k tomuto javu dochádza najčastejšie po pol roku od absolvovania liečby.
Vedci sú v nemom úžase
Tento jedinečný úspech vyvolal medzi medikmi vlnu nadšenia – výsledky experimentu by mohli pomôcť stotisícom ľudí po celom svete, ktorí majú diagnostikovaný tento typ ochorenia. Je to však boj na dlhú trať, pretože pred oficiálnym „vypustením do sveta“ musí liečebný postup prejsť viacerými klinickými testami.
Liečba však bola natoľko zaujímavá, že sa stala predmetom vedeckej práce – chronologicky zaznamenáva výsledky Scolyerovej liečby od prvých týždňov až po súčasnosť. Longová, Richardova kolegyňa, však upozornila, že vyvinutie účinnej liečby pre tisícky pacientov je ešte ďaleko. „Ešte tam nie sme. To, na čo sa musíme skutočne zamerať, je ukázať, že tento predoperačný, kombinovaný imunoterapeutický typ prístupu funguje u veľkého počtu ľudí,“ uviedla pre BBC.
Zdieľať na