Nádherná pleť vďaka obyčajnej ryži: Vyrobte si vlastnú kozmetiku za pár drobných

Pleťová maska z ryže

Kvalitnú domácu kozmetiku plnú prospešných látok si poľahky vyrobíte z obyčajnej ryže (Zdroj: GettyImages)

Aj keď ponuka kozmetiky na súčasnom trhu je veľmi široká, predsa len občas zatúžime vyskúšať nejaký osvedčený domáci prostriedok na skrášlenie pleti. Výhodou je dostupnosť, cena a v neposlednom rade aj absencia konzervačných prísad. Ryža ako prostriedok pre krásu sa vám určite spája s ázijskou kultúrou. To, že si aziatky udržujú mladistvú pleť do vysokého veku, je spôsobené dobrou genetikou, no pomáhajú si aj rôznymi prípravkami.

Ryža je pre pleť hotovou vitamínovou bombou

A vďačí za to najmä množstvu prospešných látok, ktoré v sebe ukrýva:

  • vitamíny skupiny B – hlavne niacín B3 a riboflavín B2, ktoré podporujú regeneráciu pleti a zlepšujú jej pružnosť
  • minerály ako horčík, draslík a zinok – draslík podporuje udržiavanie vlhkosti v pokožke, horčík a zinok napomáhajú hojivým procesom
  • antioxidanty – predovšetkým tri blahodarné kyseliny: pantothenová, linolová a ferulová, ktoré chránia pleť pred poškodením voľnými radikálmi
  • kyselina hyalurónová – udržuje v pleti vlhkosť
  • aminokyseliny – pomáhajú posilniť štruktúru pokožky

Základ pre uznávané značky kozmetiky z východu

Všetky vyššie spomínané zložky nájdete aj bežnej kozmetike. Z tých menej známych je v súčasnosti veľmi populárna kórejská kozmetika. Práve v Kórei boli totiž prírodné ingrediencie a tradičné postupy starostlivosti o pleť používané už od staroveku. Často sa okrem rôznych bylinných výťažkov a fermentovaných produktov pridávali tiež ryžové vody a ďalšie produkty ryže. Tieto tradičné metódy sa stali základom modernej kórejskej kozmetiky.

Na ryžu nedali dopustiť ani gejše

Gejše sú tradičné spoločnice, ale zároveň aj umelkyne, ktoré sa orientovali na tanec, hudbu, spev a konverzáciu s mužmi. Samozrejmosťou bolo, že si veľmi potrpeli na svoj zovňajšok. Ryža sa používala do charakteristického púdru, ale takisto ako zložka pílingu a rôznych čistiacich a ošetrujúcich prípravkov. Starostlivosť o pleť bola súčasťou ich rituálov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Megatrendom jarného líčenia je perleťová pokožka: Ako ju dosiahnete?

Výroba domácich prípravkov je veľmi jednoduchá

Ryžová voda

Jednu šálku vody priveďte do varu a pridajte dve lyžice pomletej ryže. Varte asi 10 – 15 minút. Po vychladnutí preceďte a získate ryžovú vodu vhodnú na hydratáciu pleti.

Ryžová maska

Dve lyžice uvarenej ryže zmiešajte s tromi lyžicami ryžovej vody. Pridajte 1 lyžičku kokosového alebo mandľového oleja. Pre vôňu môžeme pridať kvapku esenciálneho oleja, napríklad ružového alebo levanduľového.

Masku nanesieme na tvár a krúživými pohybmi jemne vmasírujeme. Následne necháme pôsobiť asi 15 – 20 minút a zmyjeme teplou vodou. Aby ste sa vyhli alergickým reakciám, odporúčame zmes najskôr vyskúšať na kúsku pokožky. Maska aj voda by sa mali uchovávať vo vzduchotesnej nádobe v chladničke, pričom je vhodné spotrebovať ich do 2 – 3 dní.

Výťažky z ryže aj v téglikoch známych značiek

Preferujete kupovanú kozmetiku? Na trhu je pomerne veľa prípravkov, ktoré vyrábajú kozmetiku s extraktom z ryže.

  • The Face Shop – juhokórejská značka ponúka radu kozmetiky Rice Water Bright s výťažkom z ryže
  • Tatcha – táto luxusná japonská značka kombinuje tradičné ingrediencie s modernými zložkami. Často je k nim pridávaný extrakt z ryže, ktorý má hydratačné a vyživujúce vlastnosti.
  • Laneige – ďalšia juhokórejská značka, ktorej rada Water Bank obsahuje hydratačné krémy a masky s extraktom z ryže.
  • Kiehl’s – táto renomovaná značka má širokú škálu produktov. Jej Ultra Facial Cream obsahuje ryžový extrakt, ktorý pomáha udržovať hydratáciu pokožky po celý deň.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame