Nedarí sa vám schudnúť? Úbytok kíl ovplyvňuje aj vitamín P

Vitamín P a chudnutie

Pri chudnutí je dôležitý nielen obsah taniera, ale aj to, či máme z jedla radosť (Zdroj: GettyImages)

Možno ste si aj vy dali predsavzatie, že je najvyšší čas zatočiť s číslom na váhe. Bez odborných poznatkov sa však mnohí ľudia v snahe schudnúť hrnú do veľkého a neudržateľného omylu – radikálneho obmedzenia jedla. Na ich tanieroch sa tak niekoľko dní vyskytuje iba surová zelenina, diétna strava a čistá voda. Obmedzenie kalorického príjmu však niekedy vonkoncom nestačí. Dôležitú úlohu zohráva tiež vitamín P.

Čo je to vitamín P?

Ide o látku, ktorá má dve pomenovania – vitamín P a aj vitamín „mmmm“. Medzi odborníkmi z oblasti medicíny však nie je uznaný do takej miery, že by sa vyšetroval jeho nedostatok. Ako je potom možné, že o ňom hovoríme? Vitamín P sa totiž viaže k emóciám, ktoré zažívame, keď konzumujeme nejaké jedlo. Je teda rovnako dôležitou súčasťou pripravenej stravy a toho, čo máme na tanieri.

„Potešenie akéhokoľvek druhu, vrátane potešenia z jedla, vedie k uvoľneniu dopamínu v mozgu,“ vysvetľuje terapeutka a dietológička Aleta Storch. A ako je všeobecne známe, pomocou dopamínu sa cítime šťastnejšie aj uvoľnenejšie.

Kde všade vitamín P nájdeme?

Spomínaný vitamín predstavuje súbor až 20 000 látok z kategórie flavonoidy a bioflavonoidy. Patrí sem napríklad citrín, rutín, quercitín, eriodicytol či hesperidín. Tieto komplikované názvy majú spoločné to, že sú rastlinného pôvodu. A v ktorých potravinách je Vitamín P zastúpený v najväčšej miere?

  • v orechoch
  • v strukovinách
  • v cibuli a v cesnaku
  • vo všetkých druhoch zeleniny a ovocia

Dobrou správou je, že nezanedbateľné množstvo vitamínu P nájdeme aj v červenom víne, káve, kakau, zelenom a čiernom čaji. A keďže je rozpustný vo vode, konzumovanú zeleninu s ovocím by sme mali uprednostniť v surovom stave. Varením sa totiž obsah vitamínu P znižuje či dokonca úplne stráca.

Vitamín P a obezita spolu úzko súvisia

V skutočnosti aj niektoré staršie výskumy naznačujú, že ľudia s obezitou mohli mať znížené množstvo dopamínu. Predpokladá sa, že to takisto mohlo viesť k ich prejedaniu sa, aby následne dosiahli primeraný pôžitok z jedla.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Bolesťami chrbtice trpia čoraz mladší ľudia: Zistite, aké sú príčiny a kedy sa treba vybrať k lekárovi

„Keď si užívame jedlo, ktoré jeme, stimulujeme tým dopamín. V skutočnosti ho aj trávime a metabolizujeme efektívnejšie,“ hovorí dietologička Storch. Tá zároveň dopĺňa, že vďaka pôžitku z jedla náš nervový systém prejde do režimu odpočinku a trávenia. V dôsledku toho telo efektívnejšie rozloží a využije živiny z potravín, ktoré sme zjedli.

Cesta k udržateľnému stravovaniu

Pokiaľ budeme jesť niečo, čo odborníci na výživu považujú za zdravé, no nám to neprináša vôbec žiadny pôžitok, význam takéhoto stravovania sa stráca. Najvhodnejšie je teda nájsť kompromis medzi nutrične vyváženou stravou a tým, čo nám aj skutočne chutí.

Udržateľné stravovanie, ktorým chceme redukovať váhu, by malo vychádzať z pomeru 80:20. Znamená to, že 80 % našej stravy je zameraných na zdravé potraviny a 20 % sú tie menej zdravé. Pokojne sa tak v našom jedálničku môže objaviť aj čokoláda, plnotučné mlieko alebo nejaký ľahký snack. Myslite na tento pomer vždy, keď si budete v honbe za nízkou váhou dávať na tanier jedlo, z ktorého nemáte ten pravý pôžitok. Nie je totiž vonkoncom nič zlé na tom, ak si z času na čas doprajeme niečo, na čo má naše telo chuť.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk, healthline.com
Odporúčame