Bolesťami chrbtice trpia čoraz mladší ľudia: Zistite, aké sú príčiny a kedy sa treba vybrať k lekárovi

Nesprávne držanie tela a nedostatok pohybu sa prejavia bolesťami (Zdroj: Freepik/krakenimages.com

S bolesťami chrbtice prichádzajú do ambulancie čoraz častejšie mladí ľudia, dokonca aj študenti. Upozornil na to neurochirurg Tomáš Sloboda s tým, že ide často o osoby, ktoré svoju chrbticu dlhodobo zaťažujú, napríklad sedavým zamestnaním.

S bolesťami chrbtice súvisí aj nedostatok pohybu

Na zdravotný stav chrbtice vplýva viacero faktorov. Sedavé zamestnanie alebo štúdium, je len jedným z tých, ktoré majú zásadný vplyv. Vek pacientov sa čoraz výraznejšie znižuje a už dávno neplatí, že bolesť chrbtice patrí k starším ľuďom.

„Pri sedení sa niekedy zdvojnásobí tlak najmä v spodnej, driekovej časti chrbtice a pri dlhom sedení klesá naša pozornosť pre správne držanie tela. Pri pohybe naopak zapájame viac svalov,“ skonštatoval neurochirurg. Chrbtici podľa jeho slov najviac škodí jednostranné preťažovanie, nedostatok zdravého pohybu, ale aj nesprávna výživa.

Kedy ísť k lekárovi?

Lekár priblížil, že jednorazová a krátkotrvajúca bolesť je zvyčajne reakciou na preťaženie či prechladnutie. „Netreba preto hneď utekať za lekárom, ak bolesť po oddychu ustúpi. Ak sa však objavuje častejšie, prípadne stupňuje, neprechádza ani v pokoji a vyžaduje si často analgetiká, je dobré vyhľadať lekára,“ hovorí odborník.

Dôležité tiež je, či nás trápi  „len“ bolesť chrbtice, alebo máme aj ďalšie ťažkosti. Osobitným prípadom sú stavy, keď sú k bolestiam chrbtice pridružené aj iné neurologické príznaky, ako tŕpnutie či slabosť končatín,“ poznamenal.

Správnou životosprávou sa dá operácii vyhnúť

Dlhodobé ignorovanie bolesti môže podľa neho viesť k prehliadnutiu vážnejšieho problému. Pri ťažkostiach s chrbticou je dôležitá včasná diagnostika, vhodne stanovená liečba a úprava životného štýlu. Rovnako aj edukácia pacientov o rizikových faktoroch, akými sú fajčenie, obezita, stres či nevhodne zvolená fyzická záťaž.

Pacienti môžu podstúpiť neoperačnú aj operačnú liečbu. Lekár pridáva niekoľko odporúčaní, ako predísť bolestiam. „Rozhodnutie pre operáciu je veľmi komplexné a snažíme sa mu predísť, kým nevyčerpáme možnosti neoperačnej liečby. Závisí to, samozrejme, od stavu pacienta. Som však presvedčený o tom, že ak by sa pacienti už v mladom veku starali o svoju chrbticu, dopriali jej správny pohyb, výživu a oddych, operácii by sa napokon vyhli,“ uzavrel Sloboda.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte doma nespotrebované lieky? Ako postupovať, ak vám ich v lekárni odmietajú vziať?

Chystáte sa do kúpeľov či wellness? Vyberte si z týchto najlepších

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame