9 chýb pri osobnej hygiene: Radšej sa im vyhnite!

Sprcha

thinkstockphotos.com

Denná rutina každého človeka zahŕňa osobnú hygienu. Nikto by však nebolo ochotný priznať si, že to robí zle. Napriek tomu sa pri umývaní a starostlivosti o telo dopúšťame chýb, ktoré sa môžu prejaviť na našom zdraví. Môžu mať za následok rôzne nepríjemnosti – od vyrážoki cez jačmeň na oku po mykózy a ďalšie zdravotné ťažkosti.

1. Kúpete sa príliš často

Čistá pokožka môže dýchať. Zdá sa nám samozrejmé každý deň z nej odstrániť pot, špinu a baktérie a odumretú pokožku. Je v poriadku byť voňaví, no pozor na pričasté kúpanie či sprchovanie najmä horúcou vodou – môže viesť k infekciám a podráždeniu. Vysušené miesta po prílišnom umývaní sú vystavené baktériám. Vekom tiež pokožka pomalšie obnovuje svoj ochranný „mastný film“, preto jedna sprcha denne určite stačí.

2. Zdieľate nožničky na nechty

Hoci sa zdá normálne, že v rodine používate iba jedny nožničky alebo klieštiky, môže to mať negatívny dopad. Pri strihaní nechtov sa často poraní aj koža v ich okolí a do týchto rán sa zanášajú baktérie, ktoré sa prenášajú na nožničkách. Rozšírené sú aj plesne na nechtoch nôh. Každý člen rodiny by preto mal mať vlastnú manikúrovú sadu.

3. Neumývate si ruky

Mnoho ľudí si neumýva ruky tak často, akoby mali, najmä po použití toalety. Druhým problémom je nedostatočné umývanie. Na to, aby vaše dlane boli skutočne čisté, potrebujete teplú vodu, mydlo a drhnúť si ruky aspoň 20 sekúnd pred tým, než si ich opláchnete.


Mohlo by vás zaujať: Čistota – pol života: Prečo sa vyplatí umývať si ruky pravidelne a poriadne?


5. Nesprávne si umývate zuby

Kvalitná ústna hygiena predstavuje nielen základ zdravých zubov, ale teda aj ušetrené peniaze u zubára. Dvakrát denne používajte zubnú kefku s mäkkými štetinkami a množstvo zubnej pasty veľké asi ako hrášok, vyčistite si všetky plochy zubov, aj žuvacie, a nezabudnite na jazyk. Dôležité sú i medzizubné kefky a nite, ktorými sa dostanete do ťažko dostupných miest medzi zubami. Ak vám niektorá časť ústnej hygieny robí problém, navštívte dentálneho hygienika, ktorý vám detailne opíše správnu starostlivosť o zuby a poradí aj pri výbere vhodnej kefky. Pamätajte, že kefku treba zameniť za novú každé dva mesiace alebo po prekonaní choroby.

6. Nemeníte si dosť často posteľnú bielizeň

Tak ako si pravidelne obliekate čistý odev, aj obliečky potrebujú vymeniť a oprať častejšie, než si možno myslíte. Váš pot a odumreté kožné bunky sa v posteľnej bielizni nahromadia pomerne rýchlo. Plachtu a návliečku na vankúš by ste mali meniť každý týždeň – vaša tvár je totiž mastnejšia a otláča sa do vankúša. Obliečku na paplón či perinu by ste zase mali vymeniť každé dva týždne.


Mohlo by vás zaujať: Umývate si ruky pričasto? Prestaňte, prehnaná čistotnosť ohrozuje naše zdravie


7. Nenosíte spodnú bielizeň

Chodiť naostro sa možno niekomu zdá byť pohodlné či príťažlivé, no nie vždy je to ideálny stav. Tento problém sa týka najmä žien. Vagína sa totiž pravidelne sama prečisťuje a bez bariéry, ktorou je práve spodná bielizeň, sa citlivé partie otierajú o odev a spôsobujú podráždenie. Navyše, sekrét z vagíny sa takto prenáša na odev a napomáha šíreniu baktérií. Výnimkou je napríklad dlhá voľná sukňa v lete – v prípade náchylnosti na kvasinkové infekcie môže byť absencia nohavičiek výhodou.

8. Požičiavate si predmety osobnej potreby

Vzájomné požičiavanie si kozmetiky a osobných predmetov medzi priateľmi alebo členmi rodiny by malo byť tabu. Maskara, balzam na pery, hrebeň, uterák, žiletka či zubná kefka sú všetko predmety, ktoré by mali slúžiť výlučne iba vám. Okrem baktérií sa na nich nachádzajú aj vaše telesné tekutiny a odumreté bunky. 

9. Používate nevhodný antiperspirant

Samozrejme, nikto netúži po nepríjemnom prepotenom zápachu. Pravdou však je, že väčšia antiperspirantov a deodorantov na trhu obsahuje hliník a preto môžu telu škodiť. Hľadajte teda výrobky bez jeho obsahu – napríklad v lekárni alebo voľte prírodné deodoranty s obsahom sódy, kokosového oleja alebo iných prírodných látok. 


Ktorých spomínaných chýb sa pri hygiene dopúšťate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame