Jarný detox organizmu: Zaraďte do jedálnička tieto potraviny a vaše telo sa vám poďakuje

Detox zbaví vaše telo škodlivých látok (Zdroj: Freepik/freepik)

Jar je obdobím očisty. Okrem upratovania našich príbytkov by sme nemali zabúdať ani na naše telo. V zime konzumujeme množstvo ťažkých jedál a preto je na čase jedálniček trochu odľahčiť. Pomôcť vám môže krátky detox, ktorý z vášho tela odstráni škodlivé látky. Prinášame vám zoznam potravín, ktoré sú na to ako stvorené.

Prečo je detox prospešný?

Náš organizmus je každý deň vystavený rôznym konzervantom, pesticídom, stabilizátorom a ťažkým kovom, ktoré sa doň dostávajú prostredníctvom jedla, vody a vzduchu. Nachádzajú sa aj v líčidlách, čistiacich prostriedkoch, či dokonca farmaceutikách. Často navyše siahame po presladených, priemyselne spracovaných jedlách, ktoré nie sú zdravé. Dlhodobý stres taktiež neprospieva prirodzenej očistnej funkcií tela, dokonca ju spomaľuje.

Spomenuté chemikálie nepriaznivo pôsobia na naše hormóny a môžu zapríčiniť rôzne zdravotné ťažkosti. Ide napríklad o bolesti hlavy, ekzém, zápchu, nadúvanie, vypadávanie vlasov, únavu či spomalenie metabolizmu. Ak niektoré z týchto príznakov pociťujete, vyskúšajte si urobiť aspoň týždenný jarný detox. Podporíte tak prirodzenú funkciu tela odbúravať toxíny a navyše si nakopnete imunitný systém.

Najlepšie potraviny na jarný detox

Počas očisty siahajte po zdravých, ľahkých jedlách. Vyhnite sa polotovarom a cukor používajte čo najmenej, najlepšie vôbec. Obmedzte tiež príjem kofeínu. Nasledujúcich desať potravín si však vychutnajte hoci aj každý deň.

Avokádo

Avokádo obsahuje množstvo vlákniny a zdravých tukov. Obsahuje živinu glutatión, ktorá dokáže zablokovať až 30 druhov karcinogénov a zároveň detoxikovať pečeň. Navyše vám pomôže zvládnuť túžbu po sladkom.

Grep

Grepfruit je známy svojimi očistnými vlastnosťami a taktiež ako dobrý spaľovač tukov. Pomáha pri cukrovke, dokáže zlepšiť imunitný systém a znížiť cholesterol. Keď si pred jedlom doprajete polovicu grepu, zjete oveľa menej.

Ananás

Toto exotické ovocie nielen, že dobre chutí, ale napomáha aj tráveniu. Dokáže prečistiť hrubé črevo od škodlivých látok a má protizápalové účinky. Sladký ananás je preto skvelou voľbou ako podporiť jarný detox.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Užívate pravidelne multivitamíny? Pozrite, aký vplyv majú na váš mozog!

Melón

Melón má diuretické účinky, vďaka čomu vylúčite z tela množstvo toxických látok. Obsahuje citrulín, ktorý dokáže z tela odstrániť amoniak a arganín, ktorý reguluje prietok krvi. Pomáha tiež utíšiť zápal. Jeho konzumáciou môžete navyše predísť tvorbe vrások.

Citrónová voda

Vypite každé ráno pohár citrónovej vody, ktorý vaše telo prečistí a zbaví ho prekyslenia. Zlepšuje tiež trávenie a detoxikáciu pečene. Pomáha stabilizovať hladiny pH v organizme a odplavuje z neho škodlivé látky.

Biely a zelený čaj

Biely aj zelený čaj sú plné antioxidantov. Je dobré siahnuť po nich najmä počas detoxu, pretože dokážu nájsť a zničiť voľné radikály vo vašom tele. Pite ich namiesto limonád a štiav. Môžu vám tiež pomôcť zhodiť kilá, ktoré sa na vás nalepili počas zimy. Tieto čaje sú tiež vhodné pre diabetikov, pretože znižujú hladinu cukru v krvi.

Mandle

V obľúbených orechoch sa nachádza množstvo vlákniny a proteínov. Tie zbavia vaše črevá toxínov a pomôžu regulovať hladinu cukru v krvi. Sú bohatým zdrojom minerálov a vitamínov, ako napríklad vápnik, magnézium a vitamín E.

Kel

Obyčajný, bežne dostupný kel je priam vitamínová bomba. Okrem toho obsahuje veľa minerálov a antioxidantov, ktoré podporia váš metabolizmus, ochránia ho pred chorobami a celkovo organizmus prečistia. Kel dokáže odstrániť škodliviny z obličiek. Zároveň napomáha obnoviť zdravie väčšiny dôležitých orgánov, ktoré sú zodpovedné za vylučovanie toxínov z tela.

Čučoriedky

Modré bobuľky čučoriedok sú plné zdravia. Zabojujú proti vírusom aj zápalom – sú považované za prírodné antibiotiká. Môžu tiež znížiť riziko infekcií močového traktu, pretože zabránia prístupu baktérií.

Zázvor

Koreň zázvoru sa v medicíne používa už tisícky rokov. A nie je sa prečo čudovať. Má antioxidačné vlastnosti a dokáže predísť vzniku zápalov a žalúdočných vredov. Môžete sa tiež použiť ako analgetikum. Pridajte si ho do jedla alebo si z neho pripravte chutný čaj.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pohyb je dôležitý aj vo vyššom veku: Prinášame vám 7 tipov na najlepšie druhy cvičenia!

Doprajete svojmu telu jarný detox?

Zdroj: plnielanu.sk, healthyliferedesign.com, adventureyogi.com
Odporúčame