Užívate pravidelne multivitamíny? Pozrite, aký vplyv majú na váš mozog!

staršia pani drží v ruke pohár a tabletku

Užívaním multivitamínov si môžete zlepšiť pamäť (Zdroj: Freepik/syda_productions)

Množstvo ľudí siaha po multivitamínových tabletách, pretože obsahujú kombináciu rôznych minerálov a vitamínov. Výskumníci nedávno znovu potvrdili ich pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Ľudia, ktorí brali denne multivitamíny mali lepšiu pamäť a zhoršovanie ich kognitívnych schopností sa spomalilo až o dva roky.

Tri samostatné štúdie

Prieskum sa uskutočnil pod dohľadom tímu odborníkov z Mass General Brigham, najväčšieho nemocničného výskumného podniku v USA. Podľa nich „potvrdil ustálené a štatisticky dôležité benefity“ dennej dávky multivitamínov na pamäť aj celkovú kogníciu.

„Meta analýza troch samostatných štúdií, zameraných na kogníciu, poskytla silné a konštantné dôkazy, že denná dávka multivitamínov, obsahujúca viac ako 20 dôležitých mikroživín, pomáha predchádzať strate pamäti a spomalí kognitívne starnutie,“ povedal hlavný autor Chirag Vyas, zakladajúci člen systému zdravotnej starostlivosti Mass General Brigham.

Tím rozobral dáta z výskumu s názvom COcoa Supplement and Multivitamin Outcomes Study (COSMOS), meta analýzy pozostávajúcej z 5000 účastníkov. Zhromaždil tiež 573 dobrovoľníkov, ktorých počas dvoch rokov podroboval detailným osobným posudkom kognície.

Lepšia pamäť  aj kognitívne funkcie

Časť účastníkov brala v tomto období denne multivitamínové doplnky, zatiaľ čo ďalšia dostávala tabletku placeba. Podľa výskumníkov sa účastníkom vo vitamínovej skupine zlepšili celkové kognitívne funkcie a epizodická pamäť v priebehu dvoch rokov. U skupiny užívajúcej placebo takéto výrazné zlepšenie nenastalo. Vplyv na exekutívne funkcie (poznávacie, čiže kognitívne procesy, zaisťujúce samostatné a účelné konanie a myslenie človeka) však štatisticky výrazný nebol.

„Väčšina starších ľudí sa v rámci zdravia obáva poklesu kognitívnych schopností. Denná dávka multivitamínov má potenciál stať sa dostupným spôsobom, ako spomaliť kognitívne starnutie,“ uviedol Vyas.

Olivia Okereke, riaditeľka geriatrickej psychiatrie a dohliadajúca autora štúdie, dodala: „Tieto zistenia sa dostanú do pozornosti množstva starších ľudí, ktorí sa, pochopiteľne, veľmi zaujímajú o možnosti, ako si uchovať zdravie mozgu. Poskytujú dôkaz o tom, že denná dávka multivitamínov podporuje lepšie kognitívne starnutie.“

Dostupná možnosť, ako si zachovať dobrú pamäť

Štúdia vyšla v žurnále American Journal of Clinic Nutrition. Ide o tretí experiment v rámci COSMOS, ktorý takto vyzdvihuje denný príjem multivitamínov, a preto zisteniam pridáva ešte väčšiu dôležitosť. Podľa The Alzheimer’s Association bude mať množstvo ľudí v budúcnosti vyššie riziko zhoršenia kognície a rozvoja Alzheimera. Môže to tak byť v prípade, že neurobia opatrenia, ktoré môžu pomôcť zachovať ich kognitívne funkcie a to ešte predtým, ako sa začne ich zhoršovanie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako zvládnuť Vianoce bez zbytočných kíl navyše? Vyskúšajte tieto triky

Doktorka JoAnn Manson, ktorá viedla celkový projekt COSMOS, poznamenala, že výsledky týchto troch štúdií sú veľmi povzbudivé. „Ešte viac dokazujú, že multivitamíny sú bezpečným, dostupným a cenovo prístupným spôsobom, ako si môžu starší ľudia ochrániť kognitívne zdravie.“


Užívate multivitamínové tabletky?

Zdroj: plnielanu.sk, goodnewsnetwork.org
Odporúčame