Nechcete tráviť hodiny v posilňovni? Týždenne si stačí zacvičiť toľkoto minút a kilá pôjdu dolu

muž a žena športový beh

Aby ste schudli, nemusíte cvičiť každý deň (Zdroj: Freepik/freepik)

Od túžby schudnúť mnohých ľudí odrádza predstava, že musia hodiny cvičiť. Výsledky nedávno zverejnenej štúdie ale určite potešia nielen ich. Zistilo sa, že cvičením stačí stráviť určitý čas týždenne a kilá pôjdu dolu rovnako, ako keby ste navštevovali posilňovňu každý deň.

Cvičenie aj pre zaneprázdnených

Svetová zdravotná organizácia (WHO) odporúča, aby ľudia vykonávali priemerne náročnú fyzickú aktivitu aspoň 150 minút týždenne. V prípade intenzívneho cvičenia stačí 75 minút. Množstvu ľudí sa ale zdá náročné tieto limity dodržať, pretože si naň nevedia vyhradiť čas.

Štúdia, ktorá vyšla v žurnále Obesity, sa zaoberala ľuďmi nazývanými „víkendoví bojovníci“. Ide o jedincov, ktorí svoje cvičenie absolvujú iba cez víkend alebo v jeden z týchto dní. Z výsledkov vyplynulo, že ak dodržiavali odporúčané limity stanovené WHO, dokázali schudnúť rovnaké množstvo kíl ako ľudia, ktorí cvičili každý deň.

Tím výskumníkov verí, že ich zistenia potešia najmä ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie. „Systém víkendových bojovníkov môže povzbudiť každého, kto nedokáže dodržať odporúčanú frekvenciu cvičenia,“ povedal korešpondujúci autor Lihua Zhang, vedec z nemocnice Fuwai a profesor zdravotnej fakulty Pekinskej univerzity.
„Takýto ľudia majú vo svojej dennej rutine problém stíhať cvičebné plány, ktorými by mohli znížiť riziká sedavého životného štýlu. Nemajú však veľa voľného času na to, aby zašli do posilňovne. Naša štúdia im ponúka alternatívu, vďaka ktorej môžu zostať fit,“ vysvetlil.

Akýkoľvek pohyb sa počíta

Výskumníci zhromaždili dáta od viac ako 9600 účastníkov vo veku 20 až 59 rokov. Tí sa zúčastnili na americkom národnom výskume zdravia a výživy, ktorý sa konal v rozmedzí rokov 2011 a 2018. Tím posúdil údaje o brušnom a celkovom množstve tuku v organizme účastníkov. Tie boli získané pomocou duálnej röntgenovej absorpciometrie – neinvazívne snímanie stavby tela, a ďalších meraní, ako napríklad BMI.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Túžite sa dožiť vysokého veku? Tuky ani cukry nevyraďujte, podstatné je niečo iné

Ďalej analyzovali, ako tieto údaje súviseli s množstvom fyzickej aktivity. Dáta rozdelili do troch skupín: neaktívni, „víkendoví bojovníci“ a pravidelne aktívni. Výsledky preukázali, že ľudia zo skupiny aktívnych a tiež „víkendoví bojovníci“ mali menej brušného a telesného tuku, menší obvod pása aj nižšie BMI.

„Najdôležitejším bodom je, že ľudia by mali byť aktívni akýmkoľvek spôsobom, ktorý vyhovuje ich životnému štýlu,“ povedala doktorka Beverly Tchang, asistujúca profesorka na vysokej škole Weill Cornell Medicine v New Yorku. „Vhodné sú všetky druhy cvičenia, či už je to beh, turistika, bicyklovanie, lezenie alebo hocičo iné.“


Dokážete si nájsť čas na pohybové aktivity a cvičenia?

Zdroj: plnielanu.sk, goodnewsnetwork.org
Odporúčame