Túžite sa dožiť vysokého veku? Tuky ani cukry nevyraďujte, podstatné je niečo iné

Tuky a bielkoviny

Vedci v novej štúdii vysvetľujú, čo v našej strave nesmie chýbať, aby sme sa dožili vysokého veku (Zdroj: GettyImages)

Žiť zdravo a zároveň sa cítiť vo svojom tele spokojne, nemusí byť vždy úplne jednoduché. Zo všetkých strán sa na nás valia zaručené informácie a odporúčania, z ktorých je často náročné si zvoliť jednoznačnú správnu cestu. Oblasti výživy sa, našťastie, neustále venujú aj vedci, ktorí nedávno priniesli zaujímavé výsledky výskumu.

Makroživiny sú základ

Neverte úplne všetkému, o čom sa vás vaše okolie snaží presvedčiť. Už niekoľko desaťročí sa napríklad traduje, že by ste sa mali čo najviac vyhýbať konzumácii tuku, pretože je to len pôžitok, ktorý škodí vášmu telu. Nie je to však celkom tak. Niektoré druhy tukov sú, naopak, považované za prospešné a dokážu chrániť organizmus pred rôznymi závažnými ochoreniami. Rovnako to platí aj pre bielkoviny a sacharidy.

Všetky tieto tri kategórie sa zaraďujú medzi základné makroživiny. Tie slúžia nielen ako výživový pilier, ale aj ako dôležitá energetická základňa. Predmetom početných diskusií naďalej ostáva, ktoré typy týchto živín je vhodné uprednostniť a v akom pomere ich konzumovať.

Nová štúdia stavila na komplexnosť

Vniesť viac svetla do tejto problematiky by mohla nová štúdia, ktorá bola publikovaná začiatkom januára tohto roka v časopise Nutrients. Jej výsledky poukazujú na to, že konzumácia určitých tukov a bielkovín môže skutočne prispieť k dlhšiemu životu tým, že chráni telo pred kardiovaskulárnymi ochoreniami či rakovinou. Pozor si však treba dať na nadmernú konzumáciu určitých sacharidov, čo by mohlo vyvolať celkom opačný efekt.

Do predmetného výskumu sa pustila skupina odborníkov z Číny pôsobiaca v oblasti zdravia a výživy. Analýze podrobili 124 už vykonaných štúdií. Tie zahŕňali informácie od viac ako 5 miliónov účastníkov patriacich do vekového rozhrania 19 až 99 rokov.

Vaše telo potrebuje aj tuky

Výskum naznačuje, že príjem tukov je vo všeobecnosti spojený s nižšou mierou úmrtnosti. Vo vzťahu k relatívnej dlhovekosti je však dôležité pristaviť sa pri tom, aký druh tukov konzumujeme. Kým nenasýtené mastné kyseliny, konkrétne mononenasýtené (MUFA) a polynenasýtené (PUFA), sa spájali s menším počtom prípadov kardiovaskulárnych chorôb či rakoviny, zvýšená konzumácia nasýtených mastných kyselín (SFA) bola spojená s častejšou úmrtnosťou na rakovinu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Začali ste chudnúť? Tieto aplikácie vám pomôžu dosiahnuť vysnívanú postavu ešte tento rok!

Pokiaľ teda túžite po dlhšom a zdravšom živote, zaraďte do svojho jedálnička olivový olej, orechy či mastné ryby, akými sú napríklad makrela, losos alebo sardinky. Naopak, pozor si dajte na zvýšenú konzumáciu červeného mäsa, ktoré obsahuje veľké množstvo nasýtených mastných kyselín a je ťažšie stráviteľné. Vzdať sa ho úplne určite nemusíte, stačí, ak to s ním nebudete preháňať.

Nezabúdajte na proteíny

V otázke konzumácie bielkovín sa ukázalo, že ich zvýšený prijem bol spojený s nižším rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Vedci sa domnievajú, že rozhodujúcim faktorom môže byť samotný typ proteínu. Živočíšne bielkoviny síce nemali súvislosť s celkovou úmrtnosťou či rakovinou, ich nadmerná konzumácia by však mohla mať negatívny dopad na vznik kardiovaskulárnych ochorení.

Aj v tomto prípade by ste si mali dávať osobitý pozor na červené mäso. Naopak, ryby a mäso z hydiny ponúkajú telu určitú ochranu pred danými ochoreniami. Čo sa týka rastlinných bielkovín, v tomto smere sa odporúča konzumácia fazule, orechov či jedál bohatých na vlákninu.

Pozor na rafinované cukry

Autori štúdie sa napokon venovali aj vplyvu sacharidov na ľudské zdravie. Výsledky naznačujú, že súvislosť medzi celkovým príjmom sacharidov v strave a rizikom kardiovaskulárnych chorôb sa do určitej miery líši s ohľadom na pohlavie. Zároveň však neexistuje žiadna priama súvislosť medzi ich konzumáciou a úmrtnosťou.

Otázka dlhodobejších zdravotných účinkov príjmu sacharidov naďalej ostáva viac menej otvorená. Nadmerný príjem rafinovaných cukrov je totiž spájaný s vyšším rizikom cukrovky, metabolického syndrómu či chronickým zápalom. A práve tieto prispievajú aj k progresu kardiovaskulárnych ochorení.

Úplne vhodné však nie je ani obmedzenie sacharidov na najnižšiu možnú mieru, respektíve ich nedostatočný príjem. Štúdia aj v tomto smere ukázala, že primárne záleží na type a pomere skonzumovaných sacharidov. S najnižším rizikom úmrtnosti bol spojený ich príjem v rozmedzí približne 50 až 55 %.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako zvládnuť Vianoce bez zbytočných kíl navyše? Vyskúšajte tieto triky

Kľúčom k úspechu je vyvážená strava

Autori sa v závere výskumu zhodli na tom, že väčšina doteraz vykonaných štúdií sa zameriava primárne na celkové množstvo živín. Len málo z nich sa však venuje ich kvalite. Ak túžite po zdravom spôsobe stravovania, zamerajte sa v oblasti živín najmä na dosiahnutie vyváženého príjmu.

Pri zostavovaní svojho jedálnička konzumujte dostatočné množstvo bielkovín, príležitostne si však doprajte aj rybu či rastlinné produkty. Upriamte svoju pozornosť na minimálne spracované sacharidy s vysokým obsahom vlákniny. Uprednostnite nenasýtené tuky a pokúste sa obmedziť spracované sacharidy na minimum. Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, thehealthy.com
Odporúčame