Chystáte sa osláviť príchod nového roka na chate? Tatranskí ochranári vyzývajú k ohľaduplnosti

Popradské pleso

Počas silvestrovských osláv myslite aj na prírodu (Zdroj: sk.wikipedia.org/Rl91)

Ochranári znovu vyzývajú ľudí, ktorí sa chystajú stráviť Silvestra na chate, aby počas silvestrovskej noci oslavovali potichu. „V našich horách máme prelom starého a nového roka prežiť s pokorou a ohľaduplnosťou voči prírode. Delobuchy, ohňostroje, svetlice a petardy do Tatranského národného parku (TANAP) nepatria a sú v ňom zakázané,“ upozorňuje Správa TANAP-u.

Zvieratá, ktoré žijú vo voľnej prírode, majú vyvinutý mimoriadne citlivý sluchový aparát. Hlučné oslavy im preto spôsobujú nielen stres, ale aj zvýšený výdaj energie a tá je pre ne v zimnom období vzácna. V tejto súvislosti dávajú ochranári za príklad domácich miláčikov, ktorým majitelia počas Silvestra podávajú prostriedky na upokojenie. Divo žijúce živočíchy prežívajú bujaré oslavovanie rovnako.

„Ohňostroje nemajú stopku len vo vysokohorskom priestore, ale aj v jednotlivých tatranských osadách. Apelujeme na rekreačné zariadenia i klientov, aby nepoužívali zábavnú pyrotechniku. Nielen tatranské zvieratá, ale celé prostredie si zaslúži byť ušetrené od svetelného i zvukového smogu a odpadu, ktorý po oslavách už málokto pozbiera,“ skonštatovali ochranári.

Podľa Správy TANAP-u nie sú vhodnou alternatívou ani lampióny šťastia. Lesu a človeku môžu spôsobiť nešťastie v podobe požiaru. „Navyše, po horiacej chvíľkovej radosti ostávajú nebezpečné drôty, do ktorých sa môžu zamotať živočíchy,“ zdôrazňuje Správa TANAP-u. V tomto prípade odporúča, aby sme sa radšej zamerali na tzv. astroturizmus a namiesto hlučnej zábavy sledovali iba krásu hviezdnej oblohy.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame