Infekcia, ktorá si ročne vyžiada tisíce životov: 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o zápale pľúc

doktor a rontgen pľúc

Väčšina prípadov bakteriálnej pneumónie je spôsobená baktériami z rodu streptokok (Zdroj: Freepik/pressfoto)

Zápal pľúc je závažná pľúcna infekcia, ktorá si každoročne vyžiada životy státisícov ľudí na celom svete. V tomto článku si rozoberieme päť kľúčových vecí, ktoré by ste mali vedieť o tejto potenciálne smrteľnej chorobe.

1. Čo spôsobuje zápal pľúc?

Pneumónia môže byť spôsobená vírusom, baktériou alebo dokonca hubou. Ak je spôsobená vírusom, môže sa ľahko rozvinúť do bakteriálneho zápalu pľúc, ktorý je o dosť vážnejší. Pneumónia sa vyskytne, keď sa vzduchové vaky alebo alveoly pľúc naplnia tekutinou alebo hnisom, čo sťažuje dýchanie. Bez liečby môže hladina kyslíka klesnúť na život ohrozujúcu úroveň. Hoci samotný zápal pľúc nie je nákazlivý, choroboplodné zárodky, ktoré ho môžu spôsobiť, sú.

2. Aké sú rizikové skupiny?

Väčšina zdravých ľudí dokáže zápal pľúc premôcť, ale pre mladých, starších alebo ľudí oslabených imunitou môže toto ochorenie predstavovať určité komplikácie. Podľa UNICEF zomiera na zápal pľúc na celom svete denne viac ako 2 500 detí, pričom väčšina z nich má menej ako 2 roky, čo z neho robí hlavnú príčinu úmrtia malých detí.

Vysokému riziku je tiež vystavený každý, kto má chronické ochorenie, ako napríklad cukrovku, problémy s obličkami, srdcové či pľúcne ochorenie, HIV/AIDS alebo každý, kto podstupuje chemoterapiu či užíva imunosupresívum. Fajčenie a nadmerné pitie alkoholu môže tiež zvýšiť vaše šance na získanie tejto choroby.

3. Na ktoré príznaky si dať pozor? 

Mnohé z príznakov zápalu pľúc sú podobné príznakom prechladnutia alebo chrípky. Ako teda spoznáte rozdiel? Vo všeobecnosti má nádcha tendenciu prichádzať pomerne pomaly, pravdepodobne to začne upchatým nosom a bolesťou hrdla. Ak sa k tomu pridá horúčka, bolesti tela a hlavy, ktoré sa objavia rýchlo, môže to naznačovať chrípku. Pneumónia je zvyčajne komplikáciou prechladnutia alebo chrípky, keď sa choroba usadí v pľúcach.

Pri vírusovom zápale pľúc budú prvé dni príznaky podobné chrípke: suchý kašeľ, horúčka, bolesť hlavy, triaška, extrémna únava, nechutenstvo do jedla, bolesť a slabosť svalov. Potom sa však kašeľ zhorší a bude produkovať hlien, horúčka stúpne, dýchanie sa zhorší. Tiež môžete pociťovať ostrú alebo bodavú bolesť v oblasti hrudníka a vaše pery môžu zmodrať.

Ak je váš zápal pľúc spôsobený baktériami, môžete mať aj veľmi vysokú horúčku a silné potenie s rýchlym, namáhavým dýchaním a vyšším pulzom. Kvôli nedostatku kyslíka môže byť pod vašimi nechtami modrastý nádych. Najmä u starších ľudí môže dôjsť k duševnému zmätku. Ak si myslíte, že máte príznaky zápalu pľúc, neváhajte. Okamžite navštívte lekára.

4. Aká je liečba?

Aby ste si overili, či máte zápal pľúc, váš lekár vám pravdepodobne nariadi röntgenové vyšetrenie hrudníka, na ktorom budú vaky naplnené tekutinou jasne viditeľné. Liečba závisí od príčiny – pri vírusovej pneumónii sa predpisujú antivírusový lieky, zatiaľ čo na liečbu plesňovej a bakteriálnej pneumónie sa používajú antibiotiká. Väčšinu bakteriálnej pneumónie spôsobujú baktérie Streptococcus, po ktorých nasledujú baktérie Haemophilus a Staphylococcus. Nárast kmeňov alebo sérotypov baktérií Streptococcus odolných voči antibiotikám sťažuje liečbu zápalu pľúc, najmä ak sa zachytí v nemocničnom prostredí, kde sa rezistentné baktérie vyskytujú častejšie.

5. Ako sa môžeme chrániť?

Najlepším spôsobom, ako zabrániť zápalu pľúc, je využiť výhody očkovania. Pneumónia často nasleduje po chrípke, takže každoročné očkovanie proti chrípke je kľúčové. Pre osoby vo vysokorizikovej populácii sú dostupné tri typy vakcín proti pneumónii. Každý má určité riziká a odporúčania, preto by ste sa o tom určite mali poradiť s vaším lekárom.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame