5 vecí objavených čírou náhodou: Možno ich práve teraz používate aj vy!

čipsy

freedigitalphotos.net

Na niektorých vynálezoch pracujú odborníci v danej oblasti celé roky, iné sa v hlavách ľudí zrodia odrazu alebo dokonca nešťastnou náhodou. Aj tie najobyčajnejšie veci, na ktoré sme dnes zvyknutí ako na bežnú súčasť života v sebe môžu skrývať zaujímavý príbeh ich „zrodenia“. Niekoľko z nich sme pre vás vybrali…

Samolepiace papieriky na poznámky

Po anglicky „post it“ našli svoje prvé využitie v kostole. Arthur Fry si ich v roku 1974 lepil do svojho spevníka, aby vedel, kde je ktorý chorál – a využil tak objav jemného lepidla spoločnosťou 3M. Tá síce objav urobila, ale akosi mu nevedela nájsť využitie. V roku 1980 sa však inšpirovala nápadom speváka a začala predávať dnes už notoricky známe lepiace papieriky.


Mohlo by vás zaujať: Štyri vynálezy, ktoré objavili náhodou: Používate ich aj dnes


Zemiakové lupienky

Priberáte z nich, pretože im nedokážete odolať? Zvaliť vinu môžete na kuchára Georga Cruma z Moon´s Lake House neďaleko Saratoga Springs v USA. Zákazníci mu každú chvíľu vracali fritované zemiaky späť s tým, že nie sú dosť chrumkavé. Jedného dňa v roku 1853 sa nahneval, nakrájal ich na najtenšie možné kolieska – a chipsy boli na svete.  Zákazníci ich volali „Saratoga chips“ a stali sa hitom. Postupne sa chipsy začali vyrábať aj pre domácnosti, skladovali sa však v rôznych nádobách, v ktorých rýchlo zostarli. Vrecúška na ne vymyslela v roku 1920 Laura Scudder vďaka tomu, že k sebe prižehlila dva kusy voskového papiera. Šikovné, nie?

Atramentové tlačiarne

Za ich prvotným vznikom vraj stojí jeden z inžinierov pracujúcich vo firme Cannon. Raz omylom priblížil svoje pero k horúcej žehličke a po chvíli si všimol, že z pera vyšiel atrament. To bol údajne stimul, ktorý nakopol vynálezcov k tejto, vtedy prevratnej, novinke.  


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo podpisu rozlúštené: Čo o vás prezrádza ten váš?


Kukuričné lupienky

Obľúbená pochúťka všetkých Američanov vznikla vďaka zábudlivosti bratov Kellogovcov pracujúcich v sanatóriu. Tí sa ako príslušníci adventistickej cirkvi snažili nachádzať výživné jedlá, ktoré spĺňajú ich prísnu vegetariánsku diétu. Jedného dňa dali zovrieť pšenicu vo vode, odišli od sporáka a keď sa vrátili bola uz jemne pripečená. Jedlo aj tak naservírovali a u pacientov sa stali opečené chrumky hitom. Svoj objav patentovali pod menom Granose. Neskôr experimentovali s ďalšími obilninami a tak v roku 1906 vznikli známe kukuričné lupienky. Spoločnosť však už založil len jeden z bratov – Will, John odmietol účasť, pretože brat začal do týchto jedál pridávať cukor.

Vulkanizovaná guma

Charles Goodyear strávil roky snahou dosiahnuť, aby sa s gumou lepšie pracovalo, ale zároveň bola odolná proti zime aj teplu. Nakoniec mu pomohla náhoda. Jedného dňa údajne vylial zmes olova, síry a gumy na sporák. Hmota sa spálila, ale keď ju neskôr Goodyear odstraňoval, všimol si, že je stále použiteľná – a vulkanizovaná guma bola takmer na svete! Samotný Goodyear síce túto historku popieral, ale vraj priznal, že tento objav nebol výsledkom klasického vedeckého bádania. Ktovie, ako to vlastne bolo naozaj…


Počuli ste aj vy o nejakom zaujímavom objave? Alebo sa nejaký podaril priamo vám? Podeľte sa oň aj s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Maroš
Odporúčame