Štyri vynálezy, ktoré objavili náhodou: Používate ich aj dnes

panvica

photl.com

Nie nadarmo sa hovorí, že najlepšie veci vznikajú najrýchlejšie – a často aj neúmyselne. Základom je nenechať sa odradiť a hľadať využitie vedomostí, ktoré sa človeku podarilo získať. Aj tadiaľ vedie cesta k novým objavom…

Teflón: Slúži ľuďom dodnes

Volské oká a iné pochúťky si robíme na nepriľnavej panvici vďaka Roy Plunkett, chemikovi, ktorý pracoval pre spoločnosť DuPont na začiatku 20. storočia. Pri práci zameranej na chladivá s plynom podobným freónu, náhodne narazil na non-reaktívnu, nepriľnavú chemikáliu. Ďalšie pokusy ukázali, že tento vosk má niektoré zaujímavé vlastnosti – napríklad dobre známu „šmykľavosť“ povrchu. Dupont vynález rýchlo patentoval a dnes ho poznáme ako teflón.


Mohlo by vás zaujať: Najnavštevovanejšie múzeá na svete: Tieto určite stoja za pozretie


Mikrovlnná rúra: Používa ju takmer každý

Každý človek na svete, ktorý používa mikrovlnku, by mal byť vďačný Percymu Spencerovi. Ten bol skutočný génius, hoci stratil oboch rodičov ešte v detstve a nedokončil ani strednú školu. V dospelosti sa však dokázal vzdelať do takmer neuveriteľnej miery sám. Kým pracoval ako radarový špecialista, zaoberal sa mikrovlnnými žiaričmi. Všimol si, že kým pred jedným z nich stál, roztopila sa mu čokoláda vo vrecku. Následne sa venoval ďalším experimentom vrátane vybuchujúcich vajec a uvedomil si potenciál svojho objavu pre varenie vecí. Písal sa rok 1945 a kuchyňa sa odvtedy stala bohatšou o jeden elektrospotrebič.

Vulkanizovaná guma: Pomohli kachle

Charles Goodyear strávil roky snažiac sa vynájsť gumy odolné voči teplu a chladu. Po niekoľkých neúspešných pokusoch sa mu konečne podarilo získať zmes, ktorá fungovala. Ako? Pred tým, ako jedného večera zhasol svetlá,nešťastnou náhodou vylial gumu, síru a olovo na kachle – výsledkom bola zmes, ktorá, hoci spálená, sa stále dala použiť presne podľa predstáv Goodyeara. Dnes jeho meno pozná celý svet.


Mohlo by vás zaujať: Tajné spoločenstvo Iluminátov: Ovláda spoločnosť ešte aj dnes?


Nanuk: Aj zábudlivosť má výhody

V roku 1905 sa osviežujúce bublinkové nápoje stali najobľúbenejším pitivom na trhu. Jedenásťročný Frank Epperson sa rozhodol, že ušetrí peniaze prípravou svojich vlastných nápojov. Pomocou kombinácie práškovej limonády a vody, sa dostal celkom blízko, ale potom roztržito nechal zmes celú noc na verande. Teploty klesli pod nulu a keď ráno vyšiel z domu, našiel zrznutú zmes, v ktorej stále bola tyčka, ktorou ju miešal. Najskôr si na tomto prvom nanuku pochutil sám a z času na čas si ho urobil aj neskôr. Jeho potenciál si uvedomil až po sedemnástich rokoch – potom, čo nanuky  servíroval na požiarnickom plese a všetkým sa pozdávali. O rok neskôr začal s podnikaním a zvyšok je história.  


Aký vynález považujete za najväčší vy? Ktorý vám zmenil život? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, Photl.com, Maroš
Odporúčame