7 rád proti nespavosti: Budete vďaka nim spať ako v bavlnke

Muž

thinkstockphotos.com

Tí, ktorí nedokážu zaspať, často siahajú po tabletkách. Pokiaľ netrpíte vážnymi poruchami spánku, vyriešite tak problém len na krátky čas. Skúste najskôr tieto jednoduché rady, ktoré vám pomôžu, aby ste čo najskôr večer mohli zaspať a ráno sa prebúdzali oddýchnutí po výdatnom spánku. 

1. Zapnite svetlo ihneď po prebudení

Chystať sa do práce v polotme sa môže zdať na prvý pohľad lepším riešením ako pri ostrom svetle, ktoré nám reže oči. Podľa expertov však práve svetlo pomáha regulovať rytmus nášho spánku. Intenzita svetla totiž ovplyvňuje tvorbu melatonínu – hormónu, ktorý pomáha zaspávať a regulovať denný rytmus. 

2. Nezabúdajte na fyzickú záťaž

30 minútová prechádzka každé ráno pomáha lepšie večer zaspávať. Podľa výskumu, ktorý bol uskutočnený na Apalačskej univerzite v USA, práve raňajšia prechádzka je dôležitá pre večerné zaspávanie, no prechádzka počas dňa alebo večer až taký účinok nemá. 


Mohlo by vás zaujať: Zabudnite na nočné prehadzovanie sa: Zatočte s nespavosťou aj bez liekov


3. Nezaťahujte žalúzie v kancelárii

Zamestnanci pracujúci v kancelárii s dostatkom slnečného svetla spia v noci v priemere o 47 minút dlhšie, než tí, ktorí sa pred svetlom chránia zaťahovaním žalúzií. K tomuto záveru dospeli výskumy Severozápadnej univerzity z USA. Ak aj vo vašej kancelárii nemáte okná, tak si počas obedňajšej prestávky nájdite chvíľu, choďte na pár minút von na slnečné svetlo, ktoré je pre náš organizmus veľmi prospešné.

4. Dodajte telu Omega-3 mastné kyseliny

Losos je chutným zdrojom omega-3 mastných kyselín. Výskum z Oxfordskej univerzity potvrdil, že pravidelný prísun týchto užitočných tukov pre srdcovo-cievny systém dokáže zvýšiť účinok melatonínu. Ak nemáte radi ryby, pomôžu vám bioaktívne doplnky stravy obsahujúce omega-3 mastné kyseliny. Ale nečakajte okamžitý výsledok. Podľa slov autorov výskumu, aby ste pocítili jeho účinok, musíte počkať 6 až 8 týždňov.


Mohlo by vás zaujať: Prírodné tipy na nespavosť: Vyskúšajte ich a spite ako v bavlnke!


5. Nejedzte mastné jedlo pred spaním

Pizza, chipsy alebo vysmážané jedlo sa nehodia pred spaním. Váš žalúdok, ktorý je po takomto jedle nútený spracovávať tuky v nočných hodinách, určite nedá zaspať ani vám. Zahnať hlad pred spaním vám pomôže banán s mandľami alebo mlieko s medom.

6. Povedzte „nie“ prenikavému elektrickému svetlu

A to najmenej 30 minút pred spaním. Nehovoríme o svetle z televízora alebo počítača, ale o svetle z lámp. Niektoré žiarivky produkujú prevažne žlté a modré svetlo. Práve modré svetlo si oči spájajú s prirodzeným denným svetlom, čo dáva telu signály, aby aj naďalej bolo v stave bdelosti.


Spánok je aj o psychike. Netrápte sa kvôli maličkostiam. Objavte svoj vnútorný pokoj v rovnomennej novinke.


7. Zaspávajte v jeden a ten istý čas

Podľa vedcov má telo človeka svoj spánkový cyklus. Skúste si určiť nejaký svoj vlastný režim. Zaspávajte a vstávajte každý deň približne v rovnaký čas, nezáleží na tom, či sú prázdniny alebo víkend. Vraj najlepší čas na uloženie na spánok je medzi 21.- 22. hodinou, vtedy býva spánok najzdravší.


Máte skúsenosti s nespavosťou? Ako s ňou bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva
Odporúčame