8 mýtov o vašich vlasoch: Čomu veriť a čo s prehľadom ignorovať?

Žena

thinkstockphotos.com

Zaručených právd o vlasoch koluje najmä medzi ženami dosť. Neraz sa držíme rôznych nepísaných pravidiel, výsledok však nevidno a naše vlasy ani zďaleka nevyzerajú tak, ako by mali. Niet divu, nie všetko, čo sa o vlasoch hovorí, totiž naozaj platí.

Mýtus č. 1: Pravidelné strihanie vlasov urýchli ich rast a zvýši ich hustotu

Podstrihávanie vlasov nemá na ich rast či hustotu žiadny efekt, hoci odborníci radia, aby sme navštívili kaderníka každých 6 – 8 týždňov. Vlasy rastú stále rovnakou rýchlosťou a ich štruktúra sa strihaním nezmení. Keď však vaše vlasy kvôli rozštiepeným končekom vyzerajú krehko a nezdravo, nejde len o estetický problém. Rozštiepené končeky sa olamujú, vlasy sa viditeľne skracujú a viac sa poškodzujú. V konečnom dôsledku tak budú kratšie, ako keby ste pravidelne navštevovali kaderníka. Keď rozštiepené konce odstrihnete, spomalíte poškodzovanie vlasov, vizuálne budú pôsobiť hustejšie a budú skutočne zdravšie. Ak chcete podporiť rast vlasov, pridajte do šampónu niekoľko kvapiek esenciálnych olejov ako sú levanduľa, rozmarín alebo čajovníkový olej.


Mohlo by vás zaujať: Vypadávanie vlasov vie vystrašiť každého: Zistite, prečo vaša koruna krásy vädne


Mýtus č. 2: Za jeden vytrhnutý šedivý vlas vám narastú dva ďalšie

Zdanlivú pravdivosť tohto mýtu podporuje to, že kde je jeden šedivý vlas, tam budú zvyčajne aj ďalšie. Keď objavíte prvý, viac sa na šediny sústredíte a preto ich logicky nájdete. Napriek tomu by ste šediny nemali vytrhávať. Oslabíte tým vlasové lôžko a vlasy môžu prestať rásť úplne.

Mýtus č. 3: Pričasté umývanie vlasov vlasy poškodzuje

Niektorí ľudia majú pocit, že im v sprche vypadáva viac vlasov než obvykle. Šampón síce nespôsobuje vypadávanie vlasov, odmastňuje však pokožku a oslabuje tak prirodzenú ochranu aj pre samotné vlasy. Časté umývanie tak môže viesť k vysúšaniu a poškodzovaniu vlasov. Nemusíte sa držať ani pravidla, že vlasy treba umývať každý druhý deň. Umyte ich vtedy, keď máte pocit, že sú príliš mastné, špinavé alebo zapáchajú.

Mýtus č. 4: Častým prečesávaním vlasov dosiahnete ich lesk a zdravie

Na lesku vlasov niečo bude. Česaním totiž rozotierate kožný maz nahromadený pri korienkoch po dĺžke vlasov. Viditeľne lesklé vlasy tak môžu pôsobiť zdravo, no časté prečesávanie má na ne skôr opačný vplyv. Môže narušiť vonkajšiu vrstvu vlasu, ktorá vlas chráni pred trvalým poškodením. Ak chcete dosiahnuť lesk vlasov, radšej z nich zmývajte šampón studenou vodou. Povrch vlasov je vďaka nej rovnejší a preto dokáže lepšie odrážať svetlo. Navyše, nie je dobré, ak češete vlasy od korienkov ku končekom, ak sú zamotané. Ťahaním ich poškodzujete. Obzvlášť ak ich češete, kým sú mokré. Rozčešte najprv končeky a potom prečešte vlasy po celej dĺžke.


Mohlo by vás zaujať: Pre krajšie vlasy či proti páchnucim nohám: Na čo všetko sa ešte hodí vodka?


Mýtus č. 5: Farbenie poškodzuje vlasy

Zosvetľovanie vlasov je jedna z najhorších vecí, ktoré im môžete urobiť. Pri chemickom odstránení prirodzenej farby vlasov v podstate olupujete ich vonkajšiu vrstvu, ktorá vlas chráni. Každý vlas je tak tenší a náchylnejší na poškodenie. Ak sa však rozhodnete pre kvalitnú tmavšiu farbu, tá by vašim vlasom nemala ublížiť.

Mýtus č. 6: Pre zdravé vlasy je dobré meniť šampón

Každý šampón má iné zložky a preto inak pôsobí na vlasy. Jeden je dobrý proti lupinám, iný vhodný na zabezpečenie lesku, ďalší vlasom dodá objem. Nič sa nestane, ak si budete aj naďalej umývať vlasy šampónom, na ktorý ste zvyknutá. Pri dlhodobom používaní sa však môže stať, že sa na vlasoch nahromadia určité špecifické látky. Keď začnete mať pocit, že váš šampón už neúčinkuje ako kedysi, vymeňte ho za iný, hoci aj tej istej značky. Vyberte taký, ktorý obsahuje iné účinné látky ako ten, ktorý používate dlhodobo. K zdravým a krásnym vlasom nepomôže ani to, že si vlasy našampónujete, opláchnete a celý proces zopakujete ešte raz. Jediné, čo je v tomto prípade isté je, že šampón miniete omnoho rýchlejšie.


Mohlo by vás zaujať: Ako na dokonalú hrivu: Praktické domáce rady pre všetky typy vlasov


Mýtus č. 7: Lupiny signalizujú suchú pokožku hlavy

V skutočnosti je za vznik lupín zodpovedný špecifický typ kvasiniek, ktorý sa na pokožke hlavy vyskytuje v mastnom, nie v suchom prostredí. Používanie šampónu na suché vlasy vám preto lupiny odstrániť nepomôže.

Mýtus č. 8: Najzdravšie usušenie vlasov je na vzduchu

Sušenie vlasov teplým vzduchom z fénu síce poškodzuje povrch vlasu, no podľa štúdie Kroniky dermatológie (Annals of Dermatology) môže prirodzené sušenie na vzduchu spôsobiť omnoho hlbšie poškodenie vlasu. Výskumníci tvrdia, že keď sú vlasy dlhú dobu vystavené vode, ich vnútro napučí. Práve toto napučanie spôsobuje väčšie poškodenie ako fénovanie vlasov. Rovnako nevhodné ako nechať vlasy uschnúť len tak na vzduchu je šúchať vlasy uterákom. Ak chcete odstrániť prebytočnú vodu, zabaľte vlasy do uteráka a niekoľkokrát ho stlačte. Najlepšie je, keď nastavíte fén na najnižšiu teplotu, podržíte ho asi 15 centimetrov a budete ho rovnomerne presúvať z miesta na miesto. Nikdy nenechajte teplý vzduch fúkať na jedno miesto.


Ako sa o svoje vlasy staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame