Aby dovolenka mala naozaj zmysel: Pripravte sa na ňu aj psychicky!

Dovolenka

thinkstockphotos.com

Konečne sa blíži čas letných dovoleniek a možno aj vy už netrpezlivo očakávate tú vašu. Konečne čas, ktorý môžete stráviť podľa svojich predstáv a načerpať nové sily. Niekedy to však nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Očakávame ju s netrpezlivosťou – vytúžená dovolenka je časom k načerpaniu nových síl, k objavovaniu exotiky alebo prostého odpočinku s knihou v ruke. Je však možné využiť ju ešte lepšie a urobiť z nej predohru k viac obohacujúcemu a pokojnejšiemu roku.

Telo potrebuje vypnúť

,,Každý bez výnimky pociťuje počas roka potrebu vyraziť na niekoľko dní či týždňov na dovolenku. Tá je úplne oprávnená a nevyhnutná,“ zdôrazňuje Philippe Chavanne, autor knihy Dovolenka znamená zdravie! ,,Ak ignorujeme náznaky, že potrebujeme dovolenku, môže to mať vážne dôsledky pre náš celkový stav, najmä ten zdravotný, pre rodinné a sociálne vzťahy, ale tiež to môže negatívne ovplyvniť naše sústredenie a produktivitu práce.“

Oddýchnutý zamestnanec pracuje lepšie

Takmer všetci poznáme búrlivý kolotoč, v ktorom sa nachádzame: preplnená verejná doprava, stres v práci a pocit, že nikdy nemáme dosť voľného času. Na rozdiel od tohto vyčerpávajúceho rytmu má dovolenka znamenať uvoľnenie. Na rozdiel od toho, čo sa nám niektorí snažia tvrdiť, je dovolenka tiež prospešná pre podnik, a to v tom zmysle, že zamestnanec nadobudne nové motivácie, dokáže sa lepšie sústrediť a je dynamickejší. Nepozerajte teda na kyslé tváre vašich kolegov. Priznať si, že dovolenka je nevyhnutná, je ľudské.


Mohlo by vás zaujať: Letná dovolenka podľa znamenia: Čo vám sadne najviac?


Ako si dovolenku  vychutnáte na maximum?

  • Len žiadne výčitky!

Aby sme dovolenku čo najlepšie využili, prestaňme sa obviňovať. Znepokojujete sa pomyslením na to, že vaši kolegovia tvrdo pracujú, zatiaľ čo vy sa povaľujete na pláži? Cítite sa vinní, že ste kolegovi odovzdali dôležitú úlohu, zatiaľ čo si pokojne cestujete po cudzích krajinách? Snažte sa presvedčiť sami seba, že nikto nie je bez prestania nepostrádateľný.

  • Pripravte sa – pre ľahší odchod aj návrat

Aby sme sa čo najlepšie zrekreovali, je nevyhnutné sa na dovolenku starostlivo pripraviť. Neváhajme a zostavme si podrobný zoznam, čo všetko musíme urobiť než odídeme, či už v súkromí alebo v zamestnaní. Dajme do poriadku kanceláriu aj počítač, aby sme sa mohli vrátiť v pokoji a pozvoľna sa zapájať do pracovnej činnosti. Ponechajme si deň či dva na to, aby sme sa v pokoji mohli pustiť do práce.

  • Dajte si digitálnu pauzu

Čítate neustále e-maily a odpovedáte na telefonáty? Možno máte strach, že niečo zmeškáte? V angličtine sa tomu hovorí Fear of Missing Out (FOMO). Táto sociálna úzkosť je charakterizovaná neustálym strachom z toho, že zmeškáte informácie či udalosti. Na dovolenke môže byť obzvlášť užitočné urobiť si „digitálnu“ pauzu. Určite si napríklad niektorú hodinu na to, že budete dostupní a prečítate si e-maily. Na druhej strane sa však nemusíte nutne oddávať úplnej technologickej askéze. Nič vám nezakazuje publikovať selfies na pláži alebo rozprávať o vašich dobrodružstvách na druhom konci sveta cez twitter, ak po tom vaše srdce túži. Ide skôr o to, aby ste sa odpútali od svojho zamestnania.


Mohlo by vás zaujať: K moru môžete ísť aj v zime: Čakajú na vás príjemné teploty aj ceny


  • Robte, čo vás baví

Neváhajte využiť voľný čas na nejakú príjemnú činnosť: na záhradníčenie, šport alebo napríklad čítanie. Aby sme sa po dovolenke nevracali vyčerpanejší, než sme boli predtým, je dobré urobiť si z dovolenky skutočný čas pre seba. Sú tri parametre, ktoré počas roka ignorujeme: fyzická aktivita, spánok a strava. Môžeme sa venovať fyzickej aktivite, ktorá nás baví, a stanoviť si hodinu, kedy sa budeme odoberať na lôžko.

  • Odložte stres a nespokojnosť

Doprajme si potešenie, či už z prechádzok s milovanou osobou, z príjemných večerov s priateľmi alebo hocičoho ineho, čo nás napĺňa spokojnosťou. Dôležité je zaujať pozitívny postoj a uvoľniť sa. Naučme sa odložiť agresivitu, stres či chronickú nespokojnosť, ktorá nám môže celý rok strpčovať život. Môžeme sa napríklad naučiť meditovať alebo sa venovať jóge.


Na akú dovolenku sa tohto roku chystáte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Čtk, L´Express
Odporúčame