Aby spomienky nevyfučali z hlavy: Píšte si denník, budete zdravší

Denník

gettyimages

Písať si denník má význam v každom veku. I keď si myslíme, že niektoré životné momenty nám nikdy nevyfučia z hlavy, neraz nám postupom rokov spomienky na ne úplne vyblednú. A tak postupne zabúdame na veľa cenných a hodnotných okamihov, ktoré môžu byť kľúčové nielen pre nás, ale aj pre našich blízkych. Denník je skutočná cennosť. Vaším milovaným tak po vás môže ostať milá spomienka, ktorá vnesie viac svetla do vášho konania či názorov na život.

Výhody, ktoré stoja za to

Písanie denníka má viacero benefitov, čo dokazujú aj popredné vedecké štúdie. Nad písaním nemusíte stráviť celé hodiny. Už len 20 minút každodenného si zapisovania hlavných pochopení či zážitkov stačí na to, aby sa z denníka stal váš dobrý pomocník.

Podľa profesora Jamesa Pennebakera z Texaskej Univerzity v Austine, ľudia, ktorí si pravidelne píšu denník, navštevujú lekára o 50 percent menej v porovnaní s ostatnými. Môže za to zlepšená imunita i lepšia subjektívna spokojnosť so svojím zdravotným stavom. To však nie je jediná výhoda. Aj ďalšie benefity vás presvedčia, že písať si denník sa naozaj oplatí.


Mohlo by vás zaujímať: Aby vám to pálilo aj naďalej: Doprajte svojmu mozgu poriadnu rozcvičku


Zníži sa vám hladina stresu

Ak vás niečo nahnevalo či rozrušilo, dajte to na papier. Písanie vám pomôže sa upokojiť. Pri retrospektívnom čítaní zápiskov aj vy možno prídete na to, že ste sa trápili nad maličkosťami, ktoré sa postupom času nezdali až také dôležité. To vám pomôže vytvoriť si potrebný náhľad a udržať hladinu kortizolu pod kontrolou.

Cenná historická hodnota

Ak vám to nebude vadiť, môžete po sebe zanechať denník ako dedičstvo pre ďalšie generácie. Naučia sa z neho veci, ktoré nenájdu v žiadnej učebnici. Okrem historických faktov v ňom môžu objaviť množstvo osobných príbehov a zážitkov, ktoré majú nevyčísliteľnú hodnotu.

Výborné cvičenie pre mozog

Našu myseľ musíme neustále trénovať. Nemusíte len lúštiť krížovky, aj denník vám pomôže udržať si kognitívne funkcie vo forme. To však nie je všetko. Na svoje si príde aj slovná zásoba, ktorú si písaním značne rozšírite. Možno vás písanie osloví natoľko, že sa rozhodnete vytvoriť svoj vlastný blog. Netreba sa toho báť. Každý z nás má čo odovzdať okoliu.


Mohlo by vás zaujímať: Môže ti to zmeniť život: 7+1 dôvodov, prečo by si si mal písať denník aj v dospelosti


Ukáže vám, že v živote sa deje veľa dobrého

Naše vedomie je nastavené na negatíva. Oveľa častejšie myslíme na rôzne krivdy, citové traumy a iné psychické zranenia, ktoré sa stali pred mnohými rokmi. Ak sa rozhodnete písať si denník, postupne prídete na to, že vo vašom živote sa deje množstvo dobrých vecí. A za ne môžete byť vďační. Ak si ich však nezapíšete, čoskoro na ne zabudnete. To by bola však veľká škoda.

Nájdete terapeuta, ktorý je absolútne zadarmo

To, čo ste napísali, nemusíte ukazovať okoliu. Ak sa denník stane čisto vašou súkromnou záležitosťou, môžete sa skutočne odviazať. Vypísať sa zo všetkého, čo vás trápilo. Aj v návale zlosti je lepšie vziať do ruky denník a vyliať doňho všetko to zlé, ako keby ste to mali povedať rovno do očí druhému človeku. Ostré slová kritiky sa totiž to nedajú vrátiť späť.


Aké skúsenosti s písaním denníka máte vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Mia
Odporúčame