Ady Hajdu o filme Eštebák: Mali by ho premietať v školách!

eštebák

Continental film/Ctibor Bachratý

V Bratislave sa uskutočnila slávnostná premiéra slovensko-česko-poľského filmu eŠteBák. Trpkú komédiu, ktorá sa odohráva v časoch najťažšej normalizácie v období po okupácii ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy, nakrútil režisér Juraj Nvota. Film vznikol na základe štúdia autentických archívnych materiálov. „Scenárista a producent Ľubo Slivka strávil veľa času v bádateľni Ústavu pamäti národa (ÚPN) pri odtajnených prípadoch, príbeh splietol podľa reálnej udalosti,“ povedal pre TASR Nvota.

Jeho eŠteBák je teda založený na skutočnom príbehu občana z Československa. „Je, ale skutočný Adam bol zastrelený v Pečnianskom lese, jeho manželka to prežila,“ doplnil režisér. Hlavnú postavu rádioamatéra Adama, ktorý sa dostal do centra záujmu útvaru pre Štátnu bezpečnosť (ŠtB) a z jeho nevinného koníčka sa stal profesionálny nástroj režimu, zveril českému hercovi Jiřímu Mádlovi. „Na prvé stretnutie s ním som išiel trošku s pocitom, či to je naozaj len rafťák a snowboarďák, ale hneď počas prvých minút rozhovoru sa vykľulo, že je to bystrý rozmýšľajúci chalan, hodne ostrieľaný,komentoval Nvota obsadenie trpkej komédie o človeku, ktorého hrdinstvo spočíva v tom, že sa napriek okolnostiam usiluje bojovať proti totalitnému režimu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Bohdalová a Brzobohatý: Po rokoch ako partneri v novom českom filme


V prípade hlavnej ženskej postavy, Adamovej partnerky a neskôr manželky Evy, siahol Nvota po neopozeranej tvári. Evu si zahrala slovenská herečka Michaela Majerníková. „Hľadal som partnerku Jirkovi Mádlovi, veľa herečiek sme pozvali na casting a táto dvojica nejako zacvakla. Nehovorím, že tie iné herečky nie sú výborné, ale na kamerových skúškach sa študuje to, či tí dvaja patria k sebe.“

Postavu eŠteBáka si vyskúšal a časy totality, kedy sa za vtipy o komunistoch išlo do väzenia a udávanie bolo národným športom, si pripomenul aj Ady Hajdu. Na stretnutí s médiami poznamenal, že v zoznamoch ŠtB našiel aj svojich kamarátov. „Niektorí sa nám aj na VŠMU priznali, keď si vypili pár vodiek, že sú na nás nasadení a musia s nami chodiť na zájazdy, keď sme boli vonku vo Francúzsku,“ uviedol herec a dodal: „Veľa tých ľudí ešte stále je medzi nami a ešte podpisuje tie spolupráce. Stále to existuje. Remeslo donášača existuje celý život, bude naďalej. Myslím si, že toto treba premietať stredným a vysokým školám, aby nezabudli, čo sme žili.“


Tiež by vás mohlo zaujať: Desatoro pre milovníkov kinematografie: Tieto filmy musíte vidieť!


Divákom sa v novej trpkej komédii ďalej predstavia Jan Budař, Ondřej Vetchý, Marko Igonda, Táňa Pauhofová, Arnošt Goldflam, Szidi Tobias, Martin Geišberg, Marek Geišberg, Maciej Stuhr, Dorota Nvotová, Lukáš Latinák. Slovensko-česko-poľský film eŠteBák (s pôvodným názvom Konfident) uvidia diváci v slovenských kinách od 19. apríla.

Zdroj: Continental film/Ctibor Bachratý, Continental film/Ctibor Bachratý, youtube.com, TASR
Odporúčame