Liečba teplom verzus chladom: Čo zmierni svalovicu, opuch či seknutie v krku?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Seklo vás v krížoch, vyvrtli ste si členok alebo vás pri zmene počasia poriadne rozbolela hlava? Úľavu pri rôznych zdravotných problémoch prináša teplo aj chlad, často je však problémom rozoznať, čo treba kedy aplikovať. Keby sme to chceli povedať veľmi zjednodušene, teplo svaly a cievy rozťahuje a uvoľňuje, chlad ich naopak sťahuje a spevňuje. Keď ich použijeme nesprávnym spôsobom alebo dokonca opačne, svoj zdravotný stav skôr zhoršíme a môžeme si ublížiť. Čo by ste mali vedieť?

Kedy lieči chlad?

Zimu má rád málokto, no chlad je veľmi dobrý pomocník pri bolesti. Jeho pôsobením sa v našom tele spomaľuje viacero procesov, napríklad vyplavovanie látok, ktoré spôsobujú zápaly, vysielanie signálov bolesti z nervového systému či krvácanie. Túto terapiu využívame predovšetkým pri problémoch s kĺbmi a pri bolestivých poraneniach.

Studené obklady zmierňujú výrony a pomliaždenia. Pri akútnom poranení svalov alebo výronoch často dochádza k bolestivým opuchom. Samotný opuch nie je zlý, ide o jeden z obranných mechanizmov ľudského tela, ak by sme ho však zohrievali, mohli by sme v mieste spôsobiť zápal. Preto treba poranené miesto počas prvých 24 hodín chladiť, aby sa obmedzila pohyblivosť kĺbu, otupili nervové zakončenia a teda aj znížil šok z poranenia. Ľadové obklady z mrazničky (napríklad vrecúško mrazenej zeleniny zabalené v utierke) účinne sťahujú cievy, zmierňujú bolesť a znižujú opuchy. Skvele sa hodia aj pri bolesti zubov.

Studená sprcha alebo kúpeľ je ideálnou voľbou pri bolestivej svalovici. Hoci sa nezaraďuje medzi zranenia, je nepríjemná a vyskytuje sa najmä u začínajúcich športovcov po nadmernom fyzickom výkone. Svaly ešte nie sú zvyknuté na záťaž a vytvoria sa v nich malé trhliny, ktorých regeneráciu sprevádza zápal. V takom prípade treba zvoliť liečbu chladom, napríklad ľadový kúpeľ alebo sprchu, pod ktorou sa boľavé miesta snažíme rozhýbať.

Kryokomora pomáha pri zápalovom ochorení kĺbov. Reumatici v nej strávia niekoľko minút pri teplotách medzi mínus 60 a mínus 110 stupňami. Chlad v kryokomore odstráni akútnu bolesť a zápal.


Mohlo by vás zaujímať: Terapia ohňom proti rakovine či zlému tráveniu: Trúfli by ste si?


Kedy lieči teplo?

Vysoké teploty napomáhajú lepšiemu prekrveniu organizmu, rozširujú cievy a zlepšujú tiež vyplavovanie škodlivých splodín metabolizmu. Pôsobenie tepla sa používa najmä pri chronických bolestiach a zápaloch, pri opotrebení kĺbov a pri liečbe niektorých poranení.

Teplý kúpeľ nôh je vynikajúcou prevenciou migrény. Začínajúci záchvat môžete zastaviť, keď ponoríte nohy do vane s vodou 37 °C, do ktorej ste pridali 3 lyžice horčičnej múčky. Po piatich minútach pomaly prilievajte horúcu vodu, až teplota stúpne na 40 °C. Nohy v nej nechajte ďalších 5 minút.

Teplý obklad či nahrievanie je skvelým pomocníkom pri ofúknutí, teda pri nachladnutí krížovo-driekovej alebo krčnej chrbtice. Pri tomto ochorení sa sval dostane do stavu podobnému spazmatickému kŕču, a je jedno, či sa to stane pri otvorenom okne, pri pohybe, alebo v pokoji. Svalový kŕč má za následok, že nás, ľudovo povedané, sekne, a sme teda obmedzení v pohybe. Sval by sme sa nemali snažiť rozhýbať aktívne ani masážou, najlepšou liečbou je suché teplo a pokoj. Potrebuje zohriať a prekrviť, tým ho najlepšie zrelaxujeme. Na nahriatie postihnutého miesta môžeme použiť napríklad bedrový kožušinový pás alebo hrejivé náplasti.

Červené svetlo uvoľňuje nos a pomáha pri nádche. Lampy s týmto svetlom vydávajú infračervené žiarenie s teplotou 40-60 °C. To zlepší prekrvenie, uvoľní usadené sekréty a tým aj nosné alebo čelné dutiny.

Terapia teplom sa nehodí, ak trpíte akútnym zápalom alebo máte horúčku. Pacienti s veľmi nízkym alebo veľmi vysokým krvným tlakom by sa takisto mali poradiť s lekárom. Procedúry nie sú vhodné ani pre ľudí trpiacich kŕčovými žilami.


Aké skúsenosti máte s liečbou teplom a chladom vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame