Aj váš počítač potrebuje ochranu: Vyhnite sa vírusom efektívne

Počítačovoé vírusy

fixingcomputervirus.blogspot.sk

Keď je vonku zima, poriadne sa oblečiete, aby ste neprechladli. Keď zúri chrípka, ste ostražitejší, aby ste sa nenakazili. Pre váš počítač je však vysoké riziko nákazy prakticky neustále. Ako ho ochrániť?

Antivírusový program, základ bezpečia

V prvom rade určite musíte mať nainštalovaný antivírusový program. Ten pracuje na jednoduchom princípe. Súbory, ktoré prijímate kontroluje a tie, ktoré sú škodlivé nepustí ďalej. Je to akoby brána, či sito medzi okolím a samotným počítačom.

Prešibané vírusy

Kedysi ste dostali vírus do počítača len tak, že ste si stiahli nejaký súbor, ktorý obsahoval aj vírus. Dnes už sú vírusy niekde inde. Nemusíte stiahnuť nič, stačí ak navštívite nebezpečnú stránku a bez dobrej ochrany máte problém. Niektoré vírusy sa šíria napríklad aj cez Facebook. Možno aj vám prišla od priateľa čudná správa písaná po anglicky, či výzva pozrieť si obrázok alebo video. Ak by ste na odkaz klikli, vírus by bol hneď vo vašom PC. Takéto vírusy sú skutočne nebezpečné, pretože dokážu zistiť vaše heslá, či súkromnú korešpondenciu. Ak vám ukradnú heslo na stránke na sledovanie videí, nič hrozné sa nedeje. No ak sa cez PC prihlasujete na internet banking, môže vás to stáť poriadne draho.


Mohlo by vás zaujať: Aj váš počítač potrebuje starostlivosť: Nezabúdajte na tieto úkony!


Ako sa účinne chrániť?

prvý je antivírus – aj v prípade, že máte nový počítač. Inštalácia dobrého antivírusového programu by mala byť prvou vecou, ktorú urobíte. Ak máte možnosť, inštalujete ho z externého zdroja, napríklad z USB kľúča bez pripojenia na internet. No ak to nepôjde, neotáľajte a neriskujte na internete bez antivírusového programu. To isté platí aj v prípade, že máte antivírus pred skončením platnosti.

pravidelná aktualizácia – každý dobrý antivírus sa aktualizuje aj niekoľko krát za deň. Vírusy sú stále nové, nebezpečnejšie a prešibanejšie. Aby ste s nimi držali krok, aj váš počítač musí byť aktualizovaný. Neaktualizujte len antivírusový program, ale aj operačný systém v počítači.

navštevujte len overené stránky – na mnohých nedôveryhodných stránkach je riziko chytiť vírus oveľa vyššia. Navštevujte tak len dôveryhodné stránky a v prípade, že na vás vyskočí upozornenie na nebezpečnú stránku, okamžite ju opustite. Medzi najrizikovejšie patria tie s pornografiou a nelegálnym softvérom, hrami či filmami. Neraz si s filmom stiahnete aj votrelca, ktorý môže v počítači narobiť šarapatu.

Ako zistíte, že máte vírus?

 Každý z nich sa prejavuje inak, tie najprefíkanejšie si voľným okom ani nevšimnete. No sú tu znaky, ktoré vám môžu napovedať že čosi nie je v poriadku.

nízky výkon – ak počítač často mrzne či seká, môže byť za tým skrytý vírus

dlhé načítavanie – kedysi ste zapli počítač a o pár sekúnd nabehol operačný systém a vy ste mohli ihneď pracovať. Ak to trvá neprimerane dlho a vy čakáte a čakáte a čakáte pri každom programe, niečo nie je v poriadku

zvláštne programy, záložky – ak sa vám spúšťajú programy o ktorých neviete, prípadne sa vám v internetovom prehliadači tvoria rôzne záložky, či prídavky, určite máte v PC vírus

neustále sťahovanie – ak je využívané internetové pripojenie aj vtedy, keď s ním nič nerobíte a počítač stále čosi sťahuje, tak to bude pravdepodobne nejaký nekalý program


Mohlo by vás zaujať: Desíte sa katastrofy zo straty dôležitých súborov? Zálohujte dáta bezpečne a prakticky!


Prevencia je základ

A tou prevenciou je práve spomínaný antivírusový program. Na trhu ich nájdete mnoho a nebojte sa odmietnuť program, ktorý vám je ponúkaný štandardne v počítači. Pravdepodobne nájdete lepší. Ich ceny sú rôzne, najčastejšie si zakúpite časovo obmedzenú licenciu na jeho používanie. Na rok stoja väčšinou medzi 30 a 60 eurami. Ak za neho nechcete platiť, na trhu nájdete aj mnoho bezplatných programov, alebo časovo obmedzených skúšobných verzií platených programov. Lepšie je myslieť dopredu, pretože následné odvírenie počítača v servise stojí okolo 20 eur. Avšak oveľa horšie sú nepríjemnosti s tým spojené, strata dát z počítača, v tom horšom prípade aj súkromných informácií. Ak vo vašom počítači ešte nemáte antivírusový program, neváhajte ani sekundu.


Vyskúšali ste už spomínanú reďkovkovú diétu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: fixingcomputervirus.blogspot.sk, fixingcomputervirus.blogspot.sk, David
Odporúčame