Najlepší priateľ človeka: Ktoré plemená psov sú vhodné aj k starším ľuďom?

Pri výbere vhodného psa ale buďte opatrní (Zdroj: Freepik/freepik)

Mnohí ľudia na dôchodku sa uzavrú doma, a odmietajú chodiť von. Trpí tým ich (aj duševné) zdravie. Preto sa často rodina uchýli k možnosti zaobstarať staršiemu členovi psíka. Psy majú blahodarný vplyv na ľudí už odnepamäti, zaistia seniorovi zábavu, nehu ale aj aktivitu. Pri výbere vhodného psa ale buďte opatrní.  Viete, ktoré plemená sú vhodné k starým ľuďom? Je nutné zohľadniť zdravotný stav seniora, jeho možnosti a tiež silu. 

Pudlík

Pudlíky sú považované za kontaktné psy, ktoré sa plne oddávajú svojmu pánovi. Sú inteligentné, verné, a počúvajú na slovo.

Existuje mnoho príkladov, kedy sa táto rada používa ako asistenčný pes pre seniorov, pretože sa skvelo dopĺňajú. Starostlivosť o nich nie je nejak náročná, jediným bodom je pravidelné česanie, pretože srsť si vyžaduje pozornosť.

Francúzsky buldoček

Malý, nenáročný psík, ktorý sa hodí aj do garsónky. Nie je strážnikom, prespí väčšinu dňa a stačia mu krátke prechádzky. Jediné čo vyžaduje, je priazeň svojho pána, ktorému je úplne oddaný.

Buldočky si rýchlo zvykajú na povely, sú inteligentné, a nepotrebujú špeciálny výcvik. Sú rozkošnými maznáčikmi, ktorí budú super spoločnosťou aj pre staršie osoby.

Mops

Mopslíkovia sú prítulní, roztomilí, nepotrebujú dlhé prechádzky, vlastne sa im von často ani nechce. Toto plemeno sa považuje za jedno z vôbec najvhodnejších plemien pre seniorov. 

Starostlivosť o srsť je nulová, jediné, čo naozaj potrebujú a vyžadujú, je maznanie a hladenie. Len sa pripravte na to, že psie plemeno mops má malý tak trošku zarazený ňufák, takže keď spia (tak ako buldočky), naozaj hlasno chrápu.

Maltézsky psík

Sú to miláčikovia! Milujú túlenie, a sú na svojom pánovi veľmi závislí. Nevadia im dlhé prechádzky, ale uspokoja sa aj s tými kratšími. U maltézskych psíkov je nevýhodou iba to, že niektorí bývajú až príliš uštekaní a živí, takže ich ocenia skôr aktívnejší dôchodcovia, ktorí majú radi srandu.

Yorkshire terrier

Yorkšír je maličký a dosť často a rád šteká. Býva dosť aktívny, zase na druhú stranu vďaka ich vzrastu si ho môžete vziať v podstate kamkoľvek. Veľmi záleží na tom, ako ho vychováte a ako si ho naučíte, pretože majú mierne komplikovanú povahu. 

Vďaka ich srsti sa ale môžete vyšantiť, sú to tí psíci, čo dosť často nosia na hlavičkách malé copíky, ako deti.

Jazvečík

Jazvečík potrebuje striktnú výchovu, inak hrozí, že si s ním neporadíte. Preto sa toto plemeno hodí skôr pre aktívnych dôchodcov, ktorí sa mu budú ochotní naplno venovať. Akonáhle ale jazvečík prejde výcvikom, stáva sa z neho zábavný a poslušný pes, s ktorým sa nikto nikdy nebude nudiť. 

Jazvečíkov je viac druhov, tí krátkosrstí a drsnosrstí nepotrebujú, aby ste sa im starali o srsť, to u dlhosrstého jazvečíka počítajte s tým, že potrebuje srsť pravidelne vyčesávať.

 

Sledujte nás aj na Facebooku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame