Trápi vás zapáchajúca chladnička? Pozrite sa na tieto triky, ktoré vám pomôžu zatočiť so zápachom!

Pozrime sa na najčastejšie príčiny vzniku zápachu v chladničke (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Trápi vás zápach v chladničke? Je ťažké udržať v nej sviežosť a čistotu, pomáha aj prevencia. Prečo zápach vzniká a ako ho odstrániť? Pre krásnu a čistú chladničku je dôležité pravidelné udržiavanie. Mali by ste si v pravidelnom intervale vyčleniť čas, kedy ju dôkladne umyjete a dosucha vyutierate. Aj police, aj zásuvky! Ak takéto veľké upratovanie nepomohlo, skúste jeden z nasledujúcich tipov na to, ako zatočiť so zápachom.

Prečo vzniká?

Pozrime sa na najčastejšie príčiny vzniku zápachu v chladničke. Prvou možnosťou je, ak si prinesiete domov nový spotrebič, zapojíte ho, a zapácha. Prvé dni až týždne určite ucítite typický zápach „novoty“. Tento typ zápachu vymizne sám, alebo mu môžete pomôcť ľudovými odpudzovačmi pachov.

Naše babičky používali na odstránenie pachu pohárik s octom, vrecúško s ryžou alebo tiež pomarančovú kôru. Všetky tieto ingrediencie môžete vložiť na malý dezertný tanierik a počkať pár hodín. Potom chladničku otvoríte, vyberiete pohlcovač pachu a zostane vám len čistá a voňavá chladnička.

Druhou príčinou bývajú pokazené potraviny. Môže sa stať každému, že zabudne na nejakú dobrotu zapatrošenú vzadu na polici. A tak otvorený jogurt či údenina zrazu pohltia pachom celú chladničku. Jedlo sa kazí, hnije a vypúšťa nepríjemný pach. Ten sa nasiakne do stien chladničky a je ťažké sa ho zbaviť.

Viete, že…

…aj v chladničke nájdete odpadovú časť, ktorú je nutné čistiť? Nachádza sa v zadnej časti chladničky. Usadzuje sa tam nielen prebytočná voda, ale aj všetok zápach z potravín. Ak ste o tejto časti spotrebiča nevedeli, určite ho skontrolujte a vyčistite ho!

Ako predísť zápachu z chladničky?

  1. Nevkladajte teplé alebo horúce pokrmy do chladničky. Nielen že si zničíte výkonnosť chladničky, ale tiež podporíte prostredie, ktoré je vhodné pre množenie baktérií.
  2. Snažte sa chladničku otvárať čo najmenej. Je to jediný spôsob, ako udržať stálu teplotu a aj prostredie.
  3. Aromatické potraviny sa pokúste zatvárať do tesniacich vrecúšok a krabičiek. Zabránite tak miešaniu pachov a zamoreniu celej chladničky.
  4. Dbajte na teplotu, ktorá by sa mala pohybovať okolo 0 – 5°C. Vyššia teplota napomáha k tvorbe prostrediu pre baktérie.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Biele steny bývajú magnetom na špinu: Naučte sa ich správne očistiť!

Ako na to, keď sa už zápach objaví?

Vyskúšajte zaručené tipy, ktoré sú overené viacerými generáciami. Vyskúšajte silu citróna – vytlačte citrónovú šťavu (postačí aj pár kvapiek) na hubku a umyte ňou chladničku. Zničíte tým všetky baktérie, ktoré sú zodpovedné za zápach.

Na podobnom princípe funguje aj ocot. Klasický a lacný čistiaci prípravok, ktorý je ešte aj ekologický! Je to pár centová záležitosť, a má ho každý doma. Využiť ho môžete na viacero spôsobov – pomôže vám skvele vyčistiť toaletu a kúpeľňu, kuchynskú linku, ale aj vodovodné batérie. Ak vám je jeho typická vôňa nepríjemná, zmiešajte ho s pár kvapkami esenciálnej vône.

K pohlcovačom pachov patrí aj jedlá sóda. Opäť jedna z eko alternatív na čistenie. Trocha sódy v miske už po pár hodinách robí divy. Zápach v chladničke kompletne nasaje, a urobí prácu za vás. Výborne funguje aj rozpolené jablko alebo mletá káva – tiež pohltia všetky nepríjemné pachy.

 

Sledujte nás aj na Facebooku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame