Trápi vás zápach v chladničke? Je ťažké udržať v nej sviežosť a čistotu, pomáha aj prevencia. Prečo zápach vzniká a ako ho odstrániť? Pre krásnu a čistú chladničku je dôležité pravidelné udržiavanie. Mali by ste si v pravidelnom intervale vyčleniť čas, kedy ju dôkladne umyjete a dosucha vyutierate. Aj police, aj zásuvky! Ak takéto veľké upratovanie nepomohlo, skúste jeden z nasledujúcich tipov na to, ako zatočiť so zápachom.
Prečo vzniká?
Pozrime sa na najčastejšie príčiny vzniku zápachu v chladničke. Prvou možnosťou je, ak si prinesiete domov nový spotrebič, zapojíte ho, a zapácha. Prvé dni až týždne určite ucítite typický zápach „novoty“. Tento typ zápachu vymizne sám, alebo mu môžete pomôcť ľudovými odpudzovačmi pachov.
Naše babičky používali na odstránenie pachu pohárik s octom, vrecúško s ryžou alebo tiež pomarančovú kôru. Všetky tieto ingrediencie môžete vložiť na malý dezertný tanierik a počkať pár hodín. Potom chladničku otvoríte, vyberiete pohlcovač pachu a zostane vám len čistá a voňavá chladnička.
Druhou príčinou bývajú pokazené potraviny. Môže sa stať každému, že zabudne na nejakú dobrotu zapatrošenú vzadu na polici. A tak otvorený jogurt či údenina zrazu pohltia pachom celú chladničku. Jedlo sa kazí, hnije a vypúšťa nepríjemný pach. Ten sa nasiakne do stien chladničky a je ťažké sa ho zbaviť.
Viete, že…
…aj v chladničke nájdete odpadovú časť, ktorú je nutné čistiť? Nachádza sa v zadnej časti chladničky. Usadzuje sa tam nielen prebytočná voda, ale aj všetok zápach z potravín. Ak ste o tejto časti spotrebiča nevedeli, určite ho skontrolujte a vyčistite ho!
Ako predísť zápachu z chladničky?
- Nevkladajte teplé alebo horúce pokrmy do chladničky. Nielen že si zničíte výkonnosť chladničky, ale tiež podporíte prostredie, ktoré je vhodné pre množenie baktérií.
- Snažte sa chladničku otvárať čo najmenej. Je to jediný spôsob, ako udržať stálu teplotu a aj prostredie.
- Aromatické potraviny sa pokúste zatvárať do tesniacich vrecúšok a krabičiek. Zabránite tak miešaniu pachov a zamoreniu celej chladničky.
- Dbajte na teplotu, ktorá by sa mala pohybovať okolo 0 – 5°C. Vyššia teplota napomáha k tvorbe prostrediu pre baktérie.
Ako na to, keď sa už zápach objaví?
Vyskúšajte zaručené tipy, ktoré sú overené viacerými generáciami. Vyskúšajte silu citróna – vytlačte citrónovú šťavu (postačí aj pár kvapiek) na hubku a umyte ňou chladničku. Zničíte tým všetky baktérie, ktoré sú zodpovedné za zápach.
Na podobnom princípe funguje aj ocot. Klasický a lacný čistiaci prípravok, ktorý je ešte aj ekologický! Je to pár centová záležitosť, a má ho každý doma. Využiť ho môžete na viacero spôsobov – pomôže vám skvele vyčistiť toaletu a kúpeľňu, kuchynskú linku, ale aj vodovodné batérie. Ak vám je jeho typická vôňa nepríjemná, zmiešajte ho s pár kvapkami esenciálnej vône.
K pohlcovačom pachov patrí aj jedlá sóda. Opäť jedna z eko alternatív na čistenie. Trocha sódy v miske už po pár hodinách robí divy. Zápach v chladničke kompletne nasaje, a urobí prácu za vás. Výborne funguje aj rozpolené jablko alebo mletá káva – tiež pohltia všetky nepríjemné pachy.
Zdieľať na