Je ideálny čas na jarné upratovanie: Urobte si poriadok v domácnosti, predídete chaosu a zlej nálade

Upratané prostredie tiež vplýva na vyrovnaný a stabilnejší život (Zdroj: Freepik/freepik)

S blížiacou sa Veľkou nocou sa mnohí z nás púšťajú do veľkého upratovania. Urobiť si pravidelný poriadok s príchodom každého ročného obdobia je skvelou alternatívou toho, že sa budete vo svojom príbytku cítiť dobre. Veľké vianočné či veľkonočné upratovanie často zahŕňa odťahovanie pohoviek či skríň, umývanie okien a čistenia každého zákutia domácnosti. Kľúčom pri generálnom upratovaní je zostať v psychickej pohode. To, čo nestihnete, si nikto, pravdepodobne, ani nevšimne.

Berte to ako nový štart

Pre jedného sú štartom novoročné predsavzatia, pre iného jarné upratovanie. Obe tieto alternatívy prinášajú človeku pozitívnu zmenu mysle a naladenia sa na novú etapu v živote. Dávať si krátke časové míľniky, napríklad v upratovaní, je prospešné nielen pre čistotu vášho domova, ale aj pre váš pohľad na život. Ponúka vám to optimistický výhľad na budúcnosť a vstup „do novej etapy“.

Čistota a zorganizovanosť príbytku dokáže prispieť k lepšej koncentrácií, čím vám zaručí lepšie rozhodovanie a väčšiu produktivitu. Upratané prostredie tiež vplýva na vyrovnaný a stabilnejší život.

Preč so stresom

Ako sme už v úvode spomenuli, upratovanie nemá byť stresujúce. Vyhraďte si naň deň, kedy budete mať naozaj chuť dať váš domov do poriadku. Psychologická štúdia dokonca uvádza, že „ženy, ktoré žijú v neupratanom prostredí častejšie cítia únavu a majú sklony k depresiám, než tie, ktoré majú upratané a zorganizované domácnosti.“ Upratovanie vám teda nielen zorganizuje domácnosť, ale aj zlepší náladu a duševné zdravie.

„Ak sa cítite v poslednej dobe nespokojní a nešťastní, jarné upratovanie je pre vás správnou voľbou. Čistenie a vytriedenie vecí znižuje hladinu kortizolu a prispieva k navodeniu celkovej pohody,“ uvádza psychologička.

Vedecké vysvetlenie

Princetonská univerzita prišla s výskumom, ktorý potvrdil, že neporiadok naozaj dokáže rozptyľovať ľudskú myseľ. Ak máte okolo seba neupratané pohodené veci, vaše mozgové funkcie môžu byť zaťažené množstvom informácií a podnetov, čo vedie k únave.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kuchynské plochy treba čistiť denne: Uhádnete, ktorých 5 je plných baktérií?

Pravidelné upratovanie pomáha nielen s čistotou domova či akousi zaužívanou rutinou, ale je nesmierne dôležité aj pre psychickú pohodu. „Dobré návyky môžu mať efekt snehovej gule a poriadok v dome vás môže motivovať k tomu, aby ste si ho urobili aj v iných oblastiach života,“ uzatvára spomínaná psychologička.

 

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame