Kašeľ môže signalizovať rôzne vážne ochorenia: Kedy zbystriť pozornosť?

Kašľajúci senior

Ani obyčajný kašeľ neradno podceňovať (Zdroj: GettyImages)

Zvykne nás potrápiť najmä s príchodom jesene a zimy, alergici s ním však majú skúsenosti prakticky počas celého roka. Kašeľ je príznak, ktorý nám signalizuje, že v našom tele nie je všetko v poriadku. Kedy postačí domáce liečenie a kedy radšej nečakať a vyhľadať odbornú pomoc?

Naše telo kašeľ používa ako obranný mechanizmus. Usiluje sa prostredníctvom neho zbaviť z priedušiek a hltana akejkoľvek cudzej látky, napríklad prachu, peľu či hlienov. Kašeľ môže sprevádzať množstvo ochorení, s niektorými by ste ho pritom ani vo sne nespájali.

Chrípka a nachladnutie

Vo väčšine prípadov sa kašeľ objavuje v súvislosti s bežnými ochoreniami, ako sú chrípka, nádcha či zápal priedušiek. Vie byť rovnako nepríjemný ako zvýšená teplota, najmä ak sa preň nemôžete poriadne vyspať. Kašeľ môže byť suchý a dráždivý, alebo vlhký, pri ktorom produkujeme hlieny. Od typu kašľa závisí aj liečba.

Pri vlhkom kašli môže hlien zatekať do krku a dráždiť hrdlo. Zhoršenie nastáva najmä večer, keď človek leží. Vhodné je siahnuť po mukolytikách alebo expektoranciách. Tieto prípravky ovplyvňujú fyzikálno-chemické vlastnosti hlienu. Zrieďujú ho a uľahčujú jeho vykašliavanie z dýchacích ciest.

Pri suchom kašli neprodukujeme žiaden hlien, to ale neznamená, že nás trápi menej. Naopak, sústavné dráždenie na kašeľ môže byť veľmi vyčerpávajúce. Suchý kašeľ sa lieči antitusikami, ktoré toto dráždenie tíšia a potláčajú.

Nezabúdajte na to, že pri oboch typoch kašľa je potrebné prijímať dostatok tekutín, najmä čaju, ovocných štiav a neperlivých minerálok.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás dlhodobo kašeľ a dýchavica? Choďte k lekárovi čo najskôr


Koronavírus

K najčastejším príznakom ochorenia na Covid-19 patrí popri vysokej teplote, bolestiach svalov a únave práve kašeľ. Vyskytuje sa približne u 46 až 82 % pacientov. Na rozdiel od bežných nachladnutí však býva vždy suchý a dráždivý.

V začiatkoch ochorenia, ak nie je dýchanie sťažené, treba postupovať rovnako, ako pri ostatných virózach. Dobrou správou je, že až v 80 % prípadov ochorenie prebieha ľahko. Ak sa objaví dýchavičnosť, s kontaktovaním lekára v žiadnom prípade neotáľajte. Lekára kontaktujte telefonicky, nechoďte do ambulancie ani na pohotovosť.

Alergia a astma

Pri alergiách kašeľ často sprevádza aj svrbenie či zápal očí, pomôže vám antihistaminikum. Pacienti astmy trpia chronickým zápalom dýchacích ciest, ktorý spôsobuje dýchavičnosť a kašeľ. Ten býva suchý a sprevádza ho chrčanie alebo pískanie v prieduškách. Kašeľ sa spravidla zhoršuje v noci či pri zvýšenej tepovej frekvencii. Či ide skutočne o astmu, ukáže odborné vyšetrenie – spirometria.

Zápal pľúc

Pneumónia sa obvykle začína najskôr suchým a neskôr pokračuje vlhkým kašľom, pri ktorom pacienti vykašliavajú žltý, zelený, ale aj červený hlien. Sprievodnými príznakmi sú horúčka, zimnica, ťažkosti s dýchaním či bolestivé dýchanie. Pri diagnostike zápalu pľúc sa využíva röntgen a dôležité je určiť či ide o vírusové, alebo bakteriálne ochorenie.

Čierny kašeľ

Hoci sa na Slovensku proti čiernemu kašľu povinne očkuje, v posledných rokoch sa ochorenie objavuje vo zvýšenej miere. Čierny kašeľ sa prejavuje kŕčovitým kašľom a sťaženým nadychovaním. Často sú prítomné aj príznaky podobné nachladnutiu – upchatý nos, nádcha, horúčka. Ochorenie odhalia krvné testy a röntgen.

Chronická obštrukčná choroba pľúc

Ide o chronické ochorenie, pri ktorom telo produkuje množstvo hlienu, predovšetkým ráno. Toto ochorenie často postihuje fajčiarov. Dochádza pri ňom k postupnému zužovaniu dýchacích ciest a problémom s dýchaním. Zo začiatku sa prejavuje dýchavičnosťou pri zvýšenej námahe, pridáva sa aj únava a bolesť v hrudníku. Pri diagnostike sa používa spirometria aj röntgen.


Mohlo by vás zaujať: Nie je kašeľ ako kašeľ: Nájdite recept na liečbu toho, ktorý trápi práve vás


Refluxná choroba

Pri refluxe sa tráviace šťavy dostávajú do pažeráka. Ide o pokazený „ventil“ medzi pažerákom a žalúdkom, pričom sa kyselina môže dostať až do pľúc a spôsobiť tak kašeľ. Toto ochorenie je druhou najčastejšou príčinou chronického kašľa, pričom kašeľ býva suchý a zhoršuje sa v ľahu alebo pri konzumácii jedla. Reflux tiež sprevádza pálenie záhy a chrapot. Pre určenie diagnózy je potrebné röntgenové vyšetrenie hornej časti tráviaceho traktu a endoskopia.

Ochorenie srdca a ďalšie choroby

Kašľom sa môžu hlásiť aj viaceré závažnejšie ochorenia. Ak ho sprevádza vykašliavanie krvi či krvavých nitiek, môže ísť o ochorenie hrdla, nosa, priedušiek či pľúcneho parenchýmu. Ak je kašeľ vyslovene krvavý, treba neodkladne vyhľadať lekára. Príčinou chronického kašľa môže byť aj srdce, ktoré ním hlási, že zlyháva. Vtedy treba podstúpiť kompletné kardiologické vyšetrenie.

Ak trvá viac než tri týždne, nečakajte!

V prípade, že trpíte kašľom, ktorý sa okrem teploty, bolesti svalov a únavy nijako inak neprejavuje, spravidla vám postačia sirupy či kvapky, dostatočný príjem tekutín a oddych na lôžku. Väčšinou platí, že akútny kašeľ, ktorý je vyvolaný bakteriálnou alebo vírusovou infekciou, ustúpi do troch týždňov. Ak kašlete dlhšie ako 21 dní, ide o chronický kašeľ a bude pri ňom nevyhnutné určiť príčinu a následnú liečbu.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame