Chyťte osud do vlastných rúk a konečne urobte zmenu: Nová práca alebo iné túžby – vieme, ako to zvládnete!

Usmiata žena počas videohovoru

Zoberte svoj život do vlastných rúk, zmeny vítajte! (Zdroj: GettyImages)

Zmeny patria k životu. Bez nich by sme stáli či prešľapovali na mieste a určite sa pripravili o veľa pekných a dobrých vecí, ktoré prinášajú. Čo ale so strachom, ktorý nám bráni urobiť krok dopredu?

Soni sa po rokoch strávených na slabo platenej pozícii úradníčky v štátnej správe podarilo nájsť si nové zamestnanie. Mnohí by povedali – skvelý džob. Stala sa personalistkou v nadnárodnej firme a dostala plat, z ktorého ako rozvedená žena bez problémov mohla platiť hypotéku aj záľuby svojich dospievajúcich detí. Nič ale nebolo zadarmo. Firma vyžadovala maximálne nasadenie, a Soňa to v práci často ťahala do neskorého večera aj počas víkendov. Začala byť unavená a nespokojná, nemala čas na rodinu ani na seba. Keď sa na stoličku šéfky posadila žena, s ktorou mala už v minulosti konflikt a len ťažko hľadala spoločnú reč, pocítila silnú potrebu zmeny.

Snažíme sa odolať

Prvé nutkanie na zmenu sa človek často snaží potlačiť, zahnať. Predstava opustenia niečoho stabilného, hoci neuspokojivého, je totiž prijateľnejšia, ako krok do neznáma. Keďže zmenu vnímame ako riziko a spôsobuje nám strach, nutkaniu odolávame. Nachádzame tisíc výhovoriek, prečo sa to nedá.

Môžeme mať pocit, že naše túžby sú aj tak nedosiahnuteľné, a preto je pre nás jednoduchšie a pohodlnejšie vzdať sa ich. Neraz sa stáva, že ak aj predsa len urobíme rozhodnutie, na druhý deň cúvneme späť. Soňa si napísala a vytlačila dohodu o rozviazaní pracovného pomeru, a dva týždne ju nosila v kabelke. Každý deň si hovorila, že zajtra ju určite zamestnávateľovi predloží, no stále jej čosi bránilo skutočne to urobiť.

Podobne to často funguje aj v partnerskom vzťahu. Rozhodnutie odísť odďaľujeme, dávame nové a nové šance, len aby sme nemuseli urobiť ten radikálny krok. Zdá sa vám to povedomé?

Vystúpiť z komfortnej zóny

Ak človek pociťuje nespokojnosť so sebou a svojím životom, je to na ňom vidieť a negatívne to ovplyvňuje jeho každodenné fungovanie. Namiesto žitia naplno len prežíva. Potreba zmeny v ňom však silnie a jediné, čo jej stojí v ceste, je strach. Pomôcť v tomto okamihu môže fakt, že podľa štatistík až 90 % obáv, ktoré v sebe nosíme, sa nikdy neuskutoční. Prečo by sme teda mali svoj život prežiť v strechu pred niečím, čo sa nakoniec nikdy nestane?

Urobiť zmenu, nech sa už týka práce, vzťahu, bydliska, alebo čohokoľvek iného, vyžaduje čas aj odvahu. Podstatné však je, vystúpiť zo svojej zóny komfortu, teda zariskovať, pustiť sa aj na neistú pôdu. Hovorí sa totiž, že človek na smrteľnej posteli neľutuje to, čo urobil, ale to, čo neurobil. Ľutuje všetky premárnené šance.


Mohlo by vás zaujať: Plánujete životný reštart? Tieto tri zásady vám pomôžu zmeniť život od základov


Nevyšlo to? To je dobre!

Mnohí sa teraz určite opýtajú- Čo ak to ale nedopadne podľa mojich predstáv? Aj na to existuje riešenie! Bývalý námornícky dôstojník John Greton „Jocko“ Willink, autor motivačných kníh, v ktorých zúročuje skúsenosti zo špeciálnej bojovej jednotky, odporúča povedať si: To je dobre. Nevyšiel vám pohovor do novej práce? To je dobre, osud pre vás určite pripravil lepšiu a zaujímavejšiu ponuku. Nepovýšili vás? To je dobre, aspoň budete mať viac času na osobný život a koníčky. Keď si tento prístup osvojíte, na väčšine situácií budete vedieť nájsť niečo pozitívne a životné zmeny pre vás prestanú byť strašiakom, ale výzvou.

Nový smer

Ako vlastne dopadla Soňa? Z práce nakoniec odišla. A keď rozmýšľala nad tým, čo bude robiť ďalej, uvedomila si, že celý život rada piekla. Absolvovala teda pár cukrárskych kurzov u odborníkov a jej torty a zákusky sú dnes vyhľadávanou delikatesou nielen na svadbách a rodinných oslavách. Radikálnu zmenu vo svojom živote neľutuje.

Získala väčšiu slobodu, nové skúsenosti, spoznala nových ľudí. Ako sama hovorí, tlačidlo reset stlačila práve vo chvíli, keď strácala kontrolu nad svojím životom. Dnes kormidlo opäť drží pevne v rukách a jej život dostal úplne nový smer. „Na zmeny sa už pozerám pozitívnym pohľadom. Aj vtedy, keď nie sú celkom príjemné, nám totiž v tom konečnom dôsledku otvárajú dvere k novým príležitostiam.“


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame