Ako kŕmiť vtáčiky v zime? Poradíme so stavbou búdky aj dobrotami – jedna vec má však úplný zákaz!

Čím kŕmiť vtáky v zime?

Čím kŕmiť vtáky v zime? (Zdroj: GettyImages)

Až do príchodu stálych mrazov a snehovej pokrývky si vtáky, ktoré u nás zostávajú na zimu, dokážu sebestačne poradiť. Počas tuhej zimy sa však ich šance na nájdenie výdatnej stravy a samotné prežitie mrazov výrazne znižujú. Ak pravidelne pozorujete, ako sa približujú čoraz bližšie k vašim oknám, prekvapte ich pohostením. Ukážeme si, ako jednoducho pripraviť kŕmidlo a čím vtáky v zime prikrmovať.

Kto k vám chodí na návštevu?

Skôr, ako pustíme do stavania kŕmidla a výberu vhodného krmiva, sledujme, aká zostava poletuje po záhrade. Najčastejšie je vidieť vrabce, sýkorky, drozdy, stehlíky a strnádky. Z väčších vtákov odvahu na priblíženie naberie ďateľ, žlna, straka, hrdlička aj zablúdený holub.

Čím drobných operencov ponúknuť?

Pestrá vtáčia zostava potrebuje rovnako pestrý jedálniček. Čím menší zobáčik, tým menšie semienka. A platí to aj opačne. Základom je však, aby sme vyberali výdatné krmivo s bohatým zastúpením kvalitných tukov. Tuk je pre vtáčiky dôležitým zdrojom energie. Dokážu si tak lepšie udržať vlastné tukové zásoby, vďaka čomu lepšie odolávajú mrazom. Veľký úspech majú v kŕmidle predovšetkým:

  • rôzne druhy olejnatých semien – favoritom sú slnečnicové a repkové semená, pochutia aj na maku a ľane
  • obilniny – proso, pšenica, kukurica
  • orechy – podrvené vlašské a lieskové orechy
  • ovocie a zelenina – jablká, hrušky, jarabina, mrkva
  • loj – vyberajme však iba nesolený hovädzí alebo bravčový loj

Staré pečivo je pre zažívanie vtákov veľkou hrozbou! Môže im spôsobiť zápaly. Vyhýbame sa tiež omrvinkám a zvyškom z taniera.


Mohlo by vás zaujať: Zabavte sa a pripravte si zaujímavé divadlo: Spravte si kŕmidlo pre vtáčiky


Kedy začať s prikrmovaním vtákov?

O prikrmovaní u nás zimujúceho vtáctva kolujú rôzne názory. Jedna skupina súhlasí s výpomocou, ďalší tvrdia, že treba nechať prežiť iba najsilnejšie jedince. Dlhšie mrazivé obdobie však dokáže významne zredukovať počty vtáctva a je na nás poskytnúť im ochranu, akú si zaslúžia. S prikrmovaním sa však netreba ponáhľať.

Vtáky ešte na prelome jesene a zimy vyzbierajú jedlé bobule z kríkov, vyčistia pôdu a starú kôru od škodcov a zozbierajú posledný poletujúci hmyz. S príchodom mínusových teplôt môžeme zahájiť sezónu kŕmenia. Do kŕmidla pridávame krmivo pravidelne, ideálne podvečer, aby si s prvým ranným rozletom vždy našli svoju obživu.

Aké vytvoriť ideálne kŕmidlo pre vtáčiky?

Kŕmidlo pre vtáčiky môže mať rôznu podobu, nielen klasický drevený domček. Ako inšpirácia môžu poslúžiť nasledujúce tipy z jednoduchých vecí, z ktorých mnohé máme bez využitia doma. Za jedno popoludnie tak môže vzniknúť niekoľko kŕmidiel.

Čo by malo mať dobré kŕmidlo?

Základom je plocha na nasypanie krmiva, pristávacie plochy (bidielka) a strieška s presahom, ktorá aspoň čiastočne ochráni krmivo pred vlhnutím a rýchlym znehodnotením. Kŕmidlo umiestnime na menej veterné miesto aspoň do výšky 1,5 metra, mimo ruchu cesty, dosahu psa, ktorý by na vtáky mohol štekať a mačky, pre ktorú by sa operence stali rýchlou korisťou.

Za pravidelné kŕmenie sa vám odmenia

Minimálne dobrý pocit, že sme pomohli drobným tvorom, ktoré by sa inak ocitli v nebezpečnej životnej situácii. Vtáčiky sú mimoriadne učenlivé a radi sa vracajú na miesto, kde je vždy dostatok potravy. Ich návštevy potom neprestanú aj s príchodom jari a leta, kedy nás za starostlivosť odmenia chytaním otravného hmyzu, čistením stromov a úžitkových rastlín od škodcov a svojou štebotavou prítomnosťou.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame