Zabavte sa a pripravte si zaujímavé divadlo: Spravte si kŕmidlo pre vtáčiky

kŕmidlo

Thinkstock.com

Zem je pokrytá snehom a vtáky tak môžu mať problém nájsť si potravu, ktorá by im pomohla prečkať zimu. Práve preto je ideálna doba na ich prikrmovanie. Spravte radosť sebe aj svojim deťom či vnúčatám a pripravte si vtáčie divadlo, ktoré vám malí aj väčší operenci v kŕmitku pripravia. Akú potravu im ponúknuť a ako vybrať ideálne miesto?

Kŕmidlá na mnoho spôsobov

Kŕmidlá od výmyslu sveta dnes možno dostať cez internet, alebo si môžete skúsiť zmajstrovať aj vlastné, originálne. Poslúžiť vám môže klasické drevo či pet fľaša, ale aj napríklad vyrezaná tekvica, vydlabaný pomaranč či detské lego. Kŕmidlo na zavesenie ľahko urobíte roztopením tuku, do ktorého primiešate rôzne semiačka. Potom guľu či iný tvar zaveste napríklad  na strom. Ak chcete vtáčikom pomôcť, ale kŕmidlo nemáte poruke, položte potravu napríklad na peň po odťatom strome.

Poslúži vám aj kŕmidlo - pomaranč.

Mohlo by vás zaujať:  Pes alebo mačka: Kto vyhrá súboj o najlepšieho priateľa človeka?


Kam ho umiestniť?

Ideálne sú kŕmidlá so strieškou – padajúci sneh tak nezakryje potravu, ktorú ste doňho dali. Vtáky však majú radi aj visiace, pretože majú lepší prehľad o prípadnom nebezpečenstve. Kŕmidlo treba umiestniť tak, aby okolo neho bol dostatok priestoru a malý návštevník tak mohol však zbadať blížiace sa nebezpečenstvo napríklad v podobe mačky.

Rôzni vtáci, rôzne chute

Na zvyšky potravín pre ľudí radšej zabudnite. Vtáky by nemali dostávať solené, pražené ani údené potraviny. Napríklad soľ sa pre ne môže stať aj osudnou, preto voľte radšej prírodné zrná, orechy a iné plody či loj a tuk. Potravu v kŕmidle sledujte – môže sa totiž aj pokaziť.

– Stehlíky : semená repky,slnečnice, prosa a maku

– Drozdy alebo chochláče: jablká

– Sýkorky a ďateľ:  loj, tuk, slnečnicové semená, oriešky, ovsené vločky

– Hrdličky: pšenica, drvená kukurica, jačmeň

– Kačice, labute, čajky, lysky : drobné kúsky pečiva, kukurica, pšenica, jačmeň

– Vrabce: pšenica, drvená kukurica, jačmeň, slnečnica


Mohlo by vás zaujať: Chcete svojho psíka udržať vo forme? Tieto dobroty mu radšej nedávajte


S vodou opatrne

Veľa vtákov obľubuje kúpeľ, ak však vonku mrzne, prípadná očista môže pre ne znamenať aj smrť. Preto im ju v mraze radšej vôbec neponúkajte. Potravu vtákom dávajte, len keď je zem pokrytá snehom. Za iných okolností sú schopné nájsť si obživu sami.


Zvyknete v zime kŕmiť vtáky? Čo majú podľa vás najradšej? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, Maroš
Odporúčame